VIDEO: Barbara Hieng Samobor: Sama sebi se zdim precej divja
Barbara Hieng Samobor se je rodila s kulturo, njen oče je bil Andrej Hieng, velikan slovenske umetnosti. In zdaj poleg moža Igorja Samoborja tudi njun sin Filip brusi gledališke deske. Sodelavke in sodelavci o njej govorijo spoštljivo. Njene besede so pomembne, o dejanjih pa govorijo predstave in spremljajoče dejavnosti, ki so že davno segle onkraj mestnih zidov. S potujočim festivalom Ruta je postavila nov mejnik. Prostor se je razširil. Do kod seže njena vizija? Koga od nas bo jutri postavila na oder?
V začetku leta je na oder »svojega« gledališča postavila predstavo Praznovanje. Obetala je vse kaj drugega, a je razkrila brutalno plat človeka. Konkretno, očeta. Na odru in še nikoli tako blizu, na srečo, smo zrli v oči ljudem, ki oskrunjajo. Lastne otroke. Ja, in ljudem, ki lažejo. In materam, ki nočejo videti tega najbolj grobega posega v otrokovo dušo in telo. Na vprašanje, ali je to prava tema v teh ne preveč svetlih in nepredvidljivih časih in predvsem, kaj je narobe z nami ženskami, materami, ki ob tem molčimo, sogovornica odgovarja: »To so mračne teme. Človek bi jih najraje kar odrinil. A nasilje nad otroki doživljam kot nekaj najhujšega, kar človek lahko stori drugemu človeku. MGL se je v svojih repertoarjih že nekajkrat spopadal z motivom zlorabe. Pred vsako od teh programskih odločitev sem se spraševala, ali je tega res toliko, ali imajo strašljive statistike prav. Toda smrtna tišina, ki med predstavami skoraj praviloma vlada v dvorani, potrjuje slabo slutnjo. Tega ni le veliko, tega je več kot veliko … Vprašali ste me, kaj je z nami ženskami, ki take zločine dopuščamo. O nesrečnih posameznicah, ki jih v zamolčevanje pahnejo socialna stiska, popolna odvisnost, osamljenost in nepoučenost o vzvodih za pomoč …, težko sodim, ker mislim, da nimam pravice in ne ustreznega znanja.«
In to ni edina tovrstno zahtevna predstava, mar je res zdaj čas tragedij na odru življenja, jo še povprašam. »Ob pogledu na dnevne novice to prav gotovo drži, kar pa se tiče repertoarja, je stvar malo drugačna. Z velikim številom gledalcev se MGL uvršča med tiste dejavnike, ki vplivajo na razmisleke mnogih. Zato želim repertoar, ki nas bo navdahnil k izboljšavam, k akciji.« Naj predstave v ljudeh vzbudijo razmislek in pozitivno naravnano odločnost.
Splošno veljavnega zdravila za odtujenost ne poznam. Na intimni ravni pa: poslušaj, opazuj, pomagaj, pobožaj.
Oder se ne spreminja
Oder se v svojem bistvu ne spreminja, pojasnjuje in verjame, da je gledališče eden zadnjih krajev popolne svobode. Navdušuje jo delo s študentkami in študenti 2. letnika dramaturgije na AGRFT. »Ta priložnost je zame radost in čast. Opažam bistvene razlike med generacijami. Nekaj pa jim je skupno; vsi, ki se dandanes odločajo za študije umetnosti, že uvodoma sprejemajo življenje v socialni negotovosti. Kljub hrepenenju po izpolnitvi v izbranem poklicu so ti mladi ljudje tudi polni skepse. Rekla bi, da je skoraj pri vseh ob iluziji že zaznati deziluzijo. Pogosto jih vprašam, kaj je njihov cilj, njihov fokus. Najpogostejši odgovor je: izboljšati svet!«
Barbara Hieng Samobor, ki je lani junija nastopila svoj četrti direktorski mandat, verjame v mlade, izjemno pomembno je, da jim daje priložnost čim prej se preizkusiti na odrskih deskah. »V obdobju krize, imenovane 'bančna', smo se v MGL odločili, da z možnostjo honorarnega dela poskrbimo za čim več mladih. Tega se držimo do danes. Angažiramo študente, absolvente, diplomante, v obliki t. i. rezidenčnega avtorstva naročamo dramska besedila ... Prav tako smo med karanteno vzdrževali redne stike z gledalci, kar je marsikomu pomagalo skozi obdobje popolne samote. Na to smo ponosni.«
Zasebno
Sebe vidi kot borko, ve, da obvladuje organizacijo in argumentacijo, a vse večkrat zahrepeni po občutku preproste varnosti, popolnem miru in odklopu. »Ob prostih večerih me lahko najdete v pižami, s knjigo v roki ali ob gledanju nadaljevank.« Kaj nam bi želela sporočiti ob koncu pogovora, v kakšno jutro bi se rada zbudila? »Želim si, da bi mogočna čarovnica dvignila palico in vzkliknila: 'Naj vsi hudobni takoj omedlijo!' V tako očiščeno jutro bi se rada zbudila.«
Barbara Hieng Samobor je ena izmed deseterice izjemnih Slovenk, ki so po mnenju naše strokovne komisije, pomembno zaznamovale minulo leto.
1. KDO: Barbara Hieng Samobor.
2. KAJ: Direktorica MGL, ki razširja prostor.
3. ZAKAJ: Ker ima v sebi veliko, bržčas vse, kar potrebuje vodja tako pomembne ustanove.
Spoznajte še ostalih devet žensk in nam pomagajte izbrati zmagovalko, katere glas je najbolj slišan in njena dejanja najbolj vidna. Glasujete lahko vse do 31. marca 2023, svoj glas pa lahko oddate TUKAJ.