VIDEO: Gorska reševalka Eva Pogačar: Živim drugi krog svojega življenja
Predsednica strokovnega centra Rdečega križa Slovenije, gorska reševalka, nekdanja zdravnica reševalka letalka in zdravnica helikopterske enote nujne medicinske pomoči Eva Pogačar si že leta prizadeva, da bi znanje prve pomoči postalo vrednota, ki ne bi ušla nikomur. »Mislim, da bi moralo biti znanje prve pomoči del posameznikove osnovne razgledanosti,« poudari. »Že dlje smo v dogovorih z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje in Zavodom RS za šolstvo, da bi nekatere vsebine prve pomoči dodali učnemu programu. Evropski podatki kažejo, da imajo najvišjo stopnjo preživetja po zastoju srca v državah, ki imajo izobraževanje iz oživljanja že v osnovni šoli.« Že nekaj let v Radovljici s sodelavci redno izobražuje učence osnovnih šol, zdaj delujejo tudi po srednjih šolah.
»Prva pomoč je odločilna pri motnjah zavesti, ki so lahko posledica poškodb, bolezni ali zastrupitve,« je jasna Pogačarjeva. »Položaj za nezavestnega je enostaven, a ključen ukrep, ki lahko odloča med življenjem in smrtjo. Podobno je pri tujkih v dihalih, hudih krvavitvah. Če znamo pravilno ukrepati, lahko rešimo življenje. Pri srčnem infarktu in možganski kapi je odločilno že to, da situacijo prepoznamo in čim prej pokličemo 112. S tem omogočimo hitro zdravljenje in dober izhod.«
Ko sem izgubila zavest, je bil mož tisti, ki me je namestil v položaj za nezavestnega in s tem preprečil tveganje zadušitve. Ko sem se začela zavedati okolice, sem lahko le ponavljala, da je treba prijatelja, ki je bil brez znakov življenja, oživljati, a sama nisem mogla narediti nič.
Svet ima povsem drugačne barve
Zadnja leta je 2. avgust njen drugi rojstni dan. Leta 2018 jo je med sprehodom s prijatelji zadela strela. Rešilo jih je dejstvo, da so imeli ob sebi človeka, ki je bil vešč prve pomoči. »Od tega dne ima moje življenje nove dimenzije. Svet ima povsem drugačne barve,« začne s pretresljivo izpovedjo. »Ko sem izgubila zavest, je bil mož tisti, ki me je namestil v položaj za nezavestnega in s tem preprečil tveganje zadušitve. Ko sem se začela zavedati okolice, sem lahko le ponavljala, da je treba prijatelja, ki je bil brez znakov življenja, oživljati, a sama nisem mogla narediti nič. Na srečo ga je brez prestanka oživljal kolega zdravnik in prijatelj se je zavedel, še preden so prišli reševalci.«
Znanje prve pomoči je pomagala vpeljati tudi v usposabljanje gorskih reševalcev. Ker je zdravnica, ji smrt ni tuja. A z nobeno ji ni bilo lahko živeti: »Seveda je vsakokrat težko, ko odide življenje, a smrti v gorah ... Greš na pot, poln življenja, potem pa narediš le en napačen korak in te ni več, nikoli več se ne vrneš domov.«
Vsaj štiri dni odmika
»Vsaka smrt, ki sem jo doživela v gorah, je zame pomenila vsaj štiri dni odmika. Približno toliko sem vsakič potrebovala, da sem se spet lahko nasmehnila, kolikor toliko normalno funkcionirala. Najbolje to razume tisti, ki doživi podobne situacije. Še globlje te pretrese, ko izgubiš bližnjega. Minljivost življenja spoznavam vse življenje,« zaupa.
Da lahko živi s stvarmi, ki jih ne more spremeniti, živi 'razvejano': »Gorska reševalna služba, delo pri Rdečem križu, izobraževanje, družina, gibanje v naravi. Vse to je tisto, kar me izpolnjuje. Veselim se življenja, ki ga preživljam z vnuki, ponosna sem, da se v družini res dobro razumemo. Kljub vsemu je moje življenje izpolnjeno.«
Eva Pogačar je ena izmed deseterice izjemnih Slovenk, ki so po mnenju naše strokovne komisije, pomembno zaznamovale minulo leto.
1. KDO: Eva Pogačar, dr. med.
2. KAJ: Zdravnica, ki si prizadeva, da bi se prve pomoči
naučili že v šolah.
3. ZAKAJ: Ker je to, kako se odzoveš v ključnih okoliščinah, odvisno tudi od tega, koliko znanja imaš.
Spoznajte še ostalih devet žensk in nam pomagajte izbrati zmagovalko, katere glas je najbolj slišan in njena dejanja najbolj vidna. Glasujete lahko vse do 31. marca 2023, svoj glas pa lahko oddate TUKAJ.