POGOVOR S STROKOVNJAKINJO

Nega kože po poletju: Brez tega ključnega koraka bo vsak nadaljnji nesmiseln

Po poletju moramo negi kože posvetiti več pozornosti. Kozmetičarka nam je zaupala konkretne napotke, kako poskrbeti za kožo na začetku jeseni.
Fotografija: Priprava kože na zimo vključuje tudi izbiro živil, saj je optimalna prehrana enako pomembna kot uporaba ustreznih kozmetičnih pripravkov. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Priprava kože na zimo vključuje tudi izbiro živil, saj je optimalna prehrana enako pomembna kot uporaba ustreznih kozmetičnih pripravkov. Foto: Shutterstock

Če se pozimi spopadate s suho kožo, je smiselno že zdaj več poudarka dati negi kože in tako preprečiti njeno sušenje. Prav tako je zdaj čas za reševanje težav, ki vam jih morda pridelalo sonce ali sončne kreme. S kozmetičarko Jovanko Spaić iz ekipe Esther smo se pogovarjali o konkretnih napotkih, kako skrbeti za kožo v tem prehodnem obdobju.

Kakšno domačo nego koža po poletju, ko je bila bolj izpostavljena soncu, najbolj potrebuje?

Pozornost moramo posvetiti hidrataciji, med maskami pa izbiramo takšne, ki bodo kožo nahranile in regenerirale. Tukaj bodo najbolj pomagali antioksidanti. A pojdimo po vrsti.

Pri sončenju in izpostavljanju UV-žarkom v koži nastajajo prosti radikali, ki poškodujejo dele kožnih celic, hkrati pa stimulirajo encime za razgradnjo kolagena. UV-žarki tudi zavirajo rastne faktorje, odgovorne za tvorbo kolagena. Čeprav kolagen običajno povezujemo z gubami, je njegova najpomembnejša vloga ohranjanje strukture in odpornosti kože. Kolagen v dermisu tvori vlaknasto mrežo, ki učvrsti sloje kože in omogoča rast novih celic.

Z izgubo kolagena oziroma s hitrejšo razgradnjo in upočasnjeno rastjo koža postane tanjša in dehidrirana. To vodi ne samo v suhost kože, ampak tudi v nastanek drobnih linij in gub ter zmanjšanje čvrstosti kože.

Prvi korak v negi obraza po poletju naj bo čiščenje mrtvih kožnih celic. Vsi bi najprej rekli hidratacija, vendar moramo prej pripraviti kožo na penetracijo aktivnih sestavin za hidratacijo. V tem primeru so idealni profesionalni pilingi pod strokovnim nadzorom, še posebej kemični pilingi. Takšen piling deluje intenzivneje kot domači pilingi in koži obraza daje novo svežino in sijaj.

Kemični piling je postopek, pri katerem se na kožo nanese mlečna, glikolna, azelaična, mandelična ali druga vrsta kisline z namenom izboljšanja stanja kože. Poleg čiščenja mrtvih celic je cilj povečati pretok krvi in biosintezo kolagena ter hialuronske kisline. Tako se obnavlja epidermis in izboljšuje dermis, s čimer se spodbuja regeneracija kože. Pomembno je tudi, da po pilingu sestavine iz kozmetičnih produktov lažje prodrejo v kožo. Tu uporabljamo ampule in maske za hidratacijo ali regeneracijo kože.

Pilingi in maske so najpomembnejši za pravilno nego obraza po poletju. Glede na sestavine so maske namenjene različnim potrebam: čiščenju, hidrataciji, glajenju in toniranju. Za najboljše rezultate se priporoča nanos intenzivne vlažilne maske enkrat na teden.

Poleg zdrave prehrane in ustrezne nege Jovanka Spaić poudarja tudi, kako pomemben je spanec. Foto: Osebni arhiv
Poleg zdrave prehrane in ustrezne nege Jovanka Spaić poudarja tudi, kako pomemben je spanec. Foto: Osebni arhiv

Kako si lahko pomagamo, če smo poleti pridelali kakšen pigmentni madež?

S kemičnim pilingom in posvetom s strokovnjakom o ustrezni domači negi, ki blokira sintezo melanocitov. Z uporabo ustreznih kislinskih in retinolskih tretmajev ter seveda pravilno uporabo izdelkov za domačo nego.

Poleti se v koži poveča tvorba melanina, ki naravno ščiti kožo pred UV-žarki. Prekomerno izpostavljanje soncu lahko moti njegovo funkcijo, kar vodi do hiperpigmentacije in pojava pigmentnih madežev, kot so starostne pege in melazma.

Za uspešen boj proti pigmentnim madežem, imenovani hiperpigmentaciji, bi morali uporabljati kreme s sestavinami, kot so vitamin C, arbutin, kojična kislina in ferulinska kislina. Pomembno je, da pri uporabi takšnih izdelkov izogibate sončni svetlobi brez visoke SPF-zaščite. Le tako se lahko koža obnovi in zmanjša presežek melanina, ki povzroča hiperpigmentacijo.

PREBERITE ŠE -> Mozoljčki, suhost in luščenje kože: Se vaša koža čisti ali ste si porušili kožno bariero?

Niso redki, ki se po poletju, ki ga je zaznamovala uporaba SPF krem in pa obilno potenje, spopadajo z izbruhom aken. Kakšen bi bil vaš nasvet za te težave?

Globinsko čiščenje kože in Fitopiling nega v salonu. In seveda že med poletjem raziskovati in najti ustrezen SPF. Ja, obstajajo tudi taki.

Poleg sonca na kožo vplivata tudi morska sol in klor iz bazenov. Čeprav morska sol vsebuje vrsto zdravilnih snovi, kot so silicij, jod, magnezij in izvlečki alg, ki obogatijo kožo z vlago in izboljšajo cirkulacijo, nas dolgotrajno bivanje v morski vodi izpostavi veliki količini natrija, kar lahko vodi v dehidracijo kože.

V tem primeru lahko koža proizvede presežek sebuma, kar lahko povzroči izbruh aken. Podobno je s klorom, ki odstranjuje naravne maščobe (snovi, ki jih izločajo lojnice), kar povzroči srbenje in občutek zategovanja kože. Zato je pomembno tuširanje po kopanju v morju ali bazenu.

Pilingi in maske so najpomembnejši za pravilno nego obraza po poletju. Glede na sestavine so maske namenjene različnim potrebam: čiščenju, hidrataciji, glajenju in toniranju. Foto: Shutterstock
Pilingi in maske so najpomembnejši za pravilno nego obraza po poletju. Glede na sestavine so maske namenjene različnim potrebam: čiščenju, hidrataciji, glajenju in toniranju. Foto: Shutterstock

Pozimi je suha koža pogosta težava. Kako lahko že zdaj negujemo kožo, da do tega ne bo prišlo?

Z vnosom različnih koktajlov hranilnih sestavin za kožo, z mikroneedlingom ter seveda ustrezno nego, ki je prilagojena našemu tipu kože (vsak tip kože je lahko trenutno dehidriran).

Ali je že zdaj čas za menjavo kreme v bolj hranilno?

Sedaj je čas, da postopoma prehajamo na hranilnejše kreme, pri mastni koži pa uravnavamo s serumi in ampulami pod lažjo kremo.

Izdelke, ki smo jih uporabljali poleti, zamenjamo z izdelki bogatejše teksture, ki bolj vlažijo kožo obraza in telesa, in jih redno nanašamo. Po potrebi lahko vlažilne izdelke uporabljate tudi večkrat na dan, vendar previdno – več ni vedno bolje. Nanašanje več plasti lahko povzroči nasproten učinek, saj se pore lahko zamašijo. Izbirajte učinkovite izdelke, ki že v tanjših slojih, če jih nanesete dvakrat na dan, dajejo želeni rezultat.

Priprava kože na zimo vključuje tudi izbiro živil, saj je optimalna prehrana enako pomembna kot uporaba ustreznih kozmetičnih pripravkov. V svojo prehrano vključite čim več sadja in zelenjave, bogate z antioksidanti, živila, bogata z vitamini, ki koristijo zdravju kože (na primer korenje, citrusi, paradižnik, mandlji ipd.), ter zadostno količino vode.

In seveda, ne pozabite na kakovosten spanec – med spanjem se naša koža regenerira. Med spanjem se sproščajo različni hormoni, ki omogočajo obnavljanje celic, prekrvavitev in oskrba s hranilnimi snovmi pa sta intenzivnejši kot čez dan.

PREBERITE ŠE -> Tako si nezavedno uničujete nohte (in triki, kako jih okrepite na naraven način)

Poletje ni čas za obsežnejše tretmaje, zdaj se lahko spet vrnemo k njim, kateri je najbolj priporočljiv jeseni?

Sedaj je spet čas za kislinske nege, mikroneedling, retinolske nege, laserske nege.

Preberite še:

V prodaji