ODZIVI KOŽE

Mozoljčki, suhost in luščenje kože: Se vaša koža čisti ali ste si porušili kožno bariero?

Bolj, ko se trudite z nego kože, več mozoljev imate – vam je zgodba znana?
Fotografija: Purging je globinsko čiščenje kože, kjer se zgodi obnova celic in na površino hitreje prikliče mozolje, ki bi drugače nastali vsak ob svojem času. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Purging je globinsko čiščenje kože, kjer se zgodi obnova celic in na površino hitreje prikliče mozolje, ki bi drugače nastali vsak ob svojem času. Foto: Shutterstock

V navalu uporabe kozmetičnih izdelkov z aktivnimi sestavinami oziroma kislinami se na koži lahko pojavijo različne reakcije. Ena od njih je globinsko čiščenje (purging), ki se lahko kaže na različne načine. Ameriški portal Medical News Today globinsko čiščenje kože opredeljuje kot začasno reakcijo na določene kozmetične sestavine, ki se kaže v obliki izbruhov mozoljev, suhe kože ali luščenja. Vogue pa piše, da do čiščenja kože pride, ko kozmetični izdelek pospeši obnovo kožnih celic, kar vodi do majhnih odprtih ali zaprtih komedonov, ki se običajno kažejo kot bele pike na koži.

Do takšnega odziva kože lahko pride tako pri tistih, ki imajo temeljito izdelano rutino nege kože s številnimi izdelki in jih dosledno nanašajo plast za plastjo, kot pri minimalistih, ki so zvesti določenim proizvodom. Slednjim je morda iskanje vzroka za purging enostavnejše, med tem ko je za prve to lahko pravo minsko polje. Največkrat čiščenje povzročijo retinoidi, AHA, BHA in PHA kisline, vitamin C, kemični pilingi in tudi laserji.

Kdaj prekinemo in kdaj vztrajamo z uporabo izdelka?

Ob takšni reakciji se seveda marsikdo ustraši in prekine z uporabo določenih izdelkov, a če gre za globinsko čiščenje, bi po mnenju lepotnih strokovnjakov, morali vztrajati. A kako vemo, da gre za purging oziroma globinsko čiščenje?

O purgingu govorimo takrat, ko so se mozolji pojavili na mestih, kjer imamo tudi sicer težave s kožo in se nam na vsake toliko pojavijo mozolji. Globinsko čiščenje je namreč odziv na aktive (največkrat odziv z mozolji povzročijo retionoidi in pa glikolna ali salicilna kislina), ko se zgodi obnova celic in na površino hitreje prikliče mozolje, ki bi drugače nastali vsak ob svojem času. Takšno čiščenje lahko traja tudi več tednov, če pa se po enem mesecu koža še vedno ne umiri, seveda prekinite z uporabo izdelka, ki vam je povzročil komedone.

Dodaten dokaz, da gre za globinsko čiščenje in da nega pravzaprav deluje, je, da je koža na preostalem delu obraza sicer lepa in sijoča. Zato, če smo prepričani, da gre za globinsko čiščenje, je smiselno pri rutini vztrajati, saj se bo koža sčasoma izboljšala. Če rutino prekinemo, pa se bo res umirila, a lahko podobno, če ne celo enako reakcijo pričakujemo naslednjič, ko bomo znova začeli uporabljati aktive.

Dobro je vedeti tudi, da bodo neprijetne reakcije hitreje opazili posamezniki z občutljivo kožo, pri katerih se hitro pojavita rdečica in vnetje.

Pri dodajanju produktov ne smemo prehitevati časa. Foto: Shutterstock
Pri dodajanju produktov ne smemo prehitevati časa. Foto: Shutterstock

A pozor, če so se kožne reakcije zgodile na drugih mestih, kjer načeloma nismo imeli težav, to pomeni, da gre za alergijsko reakcijo ali porušeno kožno bariero. V tem primeru je seveda bistveno, da izdelek, ki je to povzročil, umaknemo iz rutine. Priporoča se, da tega proizvoda nato ne uporabljate vsaj teden dni in tako ugotovite, ali se bo koža pomirila. Če se, postopoma (z enim izdelkom na teden) ponovno uvajate aktive. Če pa se koža kljub premoru ni umirila, je treba vzrok za reakcije poiskati drugje, morda so krivi hormoni ali prehrana.

PREBERITE ŠE -> Nega kože: Kako pravilno nanašamo aktive in kdaj je čas za premor

Bodimo potrpežljivi

Da bi se izognili iskanju vzroka, je pomembno, da aktive oziroma katerekoli izdelke za nego kože uvajamo postopoma. Kljub neučakanosti in močni želji po tem, da popolnoma spremenimo svojo rutino in izboljšamo videz kože, kar nas lahko zanese v uporabo številnih proizvodov, je smiselno, da smo potrpežljivi in na teden dodamo le po en nov izdelek.

Po pisanju britanskega Vogua se takšnim reakcijam na izdelke lahko izognemo, če pred uvajanjem aktivov najprej poskrbimo za zdravo kožno bariero, to pa dosežemo z dobro in redno osnovno nego. Da je ta tako ali tako ključna za vse, preden se sploh začnemo poglabljati v negovalne izdelke, si lahko preberete tukaj.

Dobra podpora ob uporabi aktivov bo tudi uporaba nežnih čistilnih sredstev in vlažilcev brez sulfatov ter zaščita pred soncem. Pri izbiranju kislin bodimo pozorni, da te ne vsebujejo dišav in drugih nepotrebnih dodatkov.

PREBERITE ŠE -> Vitamin C ni povsem nedolžen: Kako in kdaj ga uporabljati na koži

Ko pride do reakcije, alergijske ali pa čiščenja, se moramo držati naslednjih pravil:

  • Ne dotikajmo se obraza
  • Ne stiskajmo mozoljev (pri tem nam lahko zelo pomagajo obliži za mozolje)
  • Ne izvajajmo mehanskega luščenja kože

Pri porušeni kožni barieri nam bodo lahko zelo pomagali izdelki, ki vsebujejo ceramide.

Za konec pa naj še poudarimo, da če sicer nimamo težav s kožo (v obliki aken, pigmentacij …) in o aktivih razmišljamo zgolj, ker o njih vsi govorijo, razmislimo še enkrat in se raje posvetimo osnovni negi. Če smo pri tej resnično dosledni, je to najboljše zagotovilo za zdravo kožno bariero.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte