KOŽNA BARIERA

Nega kože: Kako pravilno nanašamo aktive in kdaj je čas za premor

Nič nam ne pomagajo izvrstni produkti, če jih uporabljamo napačno.
Fotografija: S pravilnim nanašanjem sestavin lahko bistveno bolje izkoristimo njihove učinke. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
S pravilnim nanašanjem sestavin lahko bistveno bolje izkoristimo njihove učinke. Foto: Shutterstock

Vsi, ki ste se lotili napredne nege kože in vaša rutina ni sestavljena zgolj od čiščenja, kreme in ličenja, temveč uporabljate serume, kisline oziroma aktive in kremo, ste se najbrž že vprašali o pravilnem nanašanju vseh produktov. Ali je pomembno zaporedje, v katerem nanašamo sestavine, kdaj delamo premore ter kako najbolj optimalno nanesemo določen produkt?

Znano je, da moramo za učinkovito delovanje kreme z zaščitnim faktorjem te nanesti res veliko. Na obraz recimo za celi dolžini kazalca in sredinca. Dermatologinja Sam Bunting pri tem svetuje, da to naredimo s pomočjo 13 točkovne tehnike; tri pike na čelo, po tri pike na vsako lice, dve na nos in dve na brado. Te točke potem z obema rokama nežno razmažemo.

S točkami si zagotovimo, da bo krema po obrazu razporejena enakomerno, to tehniko pa uporabljamo za vse produkte, pri katerih si želimo enakomernega razporeda po obrazu, ne le pri kremi z zaščitnim faktorjem. Ne pozabimo, da zabrišemo produkt ob lasišču in robu brade. Ob večletni uporabi aktivov se namreč, če te niso zabrisani po celem obrazu, lahko opazijo razlike na koži.

Ciljano z aktivi

Morda se boste tu vprašali, kaj si enakomernega nanosa ne želimo za vse produkte. Nikakor ne. Predvsem za aktive pride v poštev ciljanje na določena območja.

Recimo, da imamo masten le del obraza, ponavadi so to čelo, nos in brada, na licih in ob strani obraza pa nas skrbi predvsem upadanje kolagena in staranje kože. V tem primeru bi za T predel obraza uporabili proizvod s salicilno kislino, nanesli tri točke na čelo, dve na nos in dve na brado, na preostanek obraza pa nanesli proizvod z azelaično kislino ali vitaminom C, in sicer po tri točke na vsako lice. S kombiniranjem aktivov se izognemo dvojnemu nanašanju tam, kjer to ni potrebno.

Nekoliko drugačen nanos dermatologinja Sam Bunting predlaga, ko se lotimo reševanja pigmentacij, ki so recimo posledica melazme. Tu svetuje, da produkt po celem obrazu razmažemo s tehniko 13 točk, drugi nanos pa nanesemo direktno na mesto, kjer si želimo potencirati delovanje produkta.

PREBERITE ŠE -> To je najbolj preizkušena sestavina, ki resnično zavira staranje kože

Vlažilna očala kot zaščita

Koža okoli oči je izredno tanka in zato tudi bistveno bolj občutljiva od kože na licih, čelu in bradi. Zato je jasno, da retinoidov ali drugih aktivov ne nanašamo na predel okoli oči. A hitro se lahko zgodi, pa čeprav vemo, da naj se z rokami ne bi dotikali obraza, da z roko potegnemo z lica proti očem. Ker je koža na predelu okoli očes tako občutljiva, lahko aktivne sestavine sprožijo odziv, ki si ga ne želimo.

Za tak primer Buntingova ponuja rešitev, ki jo imenuje vlažilna očala. Torej predel oči zaščitimo z nežno vlažilno kremo, ki bo delovala kot pregrada in omilila vpijanje aktivov na občutljivi predel kože.

Kombiniranje vlažilne kreme in retinoidov Buntingova priporoča tudi tistim, ki se z aktivi šele spoznavajo. V tem primeru predlaga sendvič tehniko. Jasno vam je lahko, zakaj gre. Retinoid bo umeščen v sredino produktov. Najprej nanesemo vlažilno kremo, nato retinoid in nato spet kremo. Retinoid bo prešel v kožo, a bistveno počasneje oziroma bolj postopoma, kar zelo omeji možne reakcije. Zgornja plast vlažilne kreme pa bo preprečila izsuševanje kože in poskrbela, da kožna bariera ostane zdrava.

Vsake toliko je čas, da se posvetimo zgolj osnovam. Foto: Shutterstock
Vsake toliko je čas, da se posvetimo zgolj osnovam. Foto: Shutterstock

Med premorom zgolj ključni stebri

Med izobraževanjem in prebiranjem o vseh produktih nas hitro lahko zanese in zgodi se, da na kožo nanašamo ogromno sestavin, ki našo kožno bariero le porušijo.

Do porušene bariere lahko pride tudi zaradi preveč sladkorja, alkohola, mraza ali drugih zunanjih dejavnikov in takrat produkti, ki jih uporabljamo, ne bodo več delovali. Če občutimo pekoč občutek ob nanosu produktov, občutek zategovanja kože, opazimo rdečico in koža postaja vroča, so to znaki porušene kožne bariere. Takrat je čas za poenostavitev oziroma detoks.

Osredotočimo se zgolj na temelje oziroma osnovne stebre nege kože. Prvi steber je zagotovo čiščenje kože, zanj je pomembno, da je učinkovito, a hkrati nežno, kar si lahko preberete tukaj.

Drugi steber je aktiviranje kožne bariere, kar bomo dosegli s sintezo ceramidov, tretji steber pa je vlaženje. Vlaženje je ključno za vsak tip kože in prvi korak, ko se spoznavamo z anti age rutinami. Četrti steber osnovne rutine je zaščita pred UV žarki. Ti so ključni krivec staranja kože, seveda pa izpostavljenost kože UV žarkom poveča možnost kožnega raka.

Zadnji steber osnovne nege za zdravo kožo pa prihaja od znotraj. Vsi dobro vemo, da kakor bomo poskrbeli za svojo prehrano, spanec in počutje, bo to močno vplivalo tudi na videz naše kože.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte