NEGA KOŽE

Vitamin C ni povsem nedolžen: Kako in kdaj ga uporabljati na koži

Vsaka, ki se spogleduje z en korak bolj napredno nego od povsem osnovne, se je zelo verjetno že srečala z vitaminom C. Pa res poznamo njegove učinke?
Fotografija: Vitamin C ima tri pomembne učinke na kožo: spodbuja nastajanje kolagena, deluje kot antioksidant in poenoti ten ter odpravi hiperpigmentacije. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Vitamin C ima tri pomembne učinke na kožo: spodbuja nastajanje kolagena, deluje kot antioksidant in poenoti ten ter odpravi hiperpigmentacije. Foto: Shutterstock

V poplavi kozmetičnih izdelkov se lahko marsikomu zgodi, da ima doma aktivne sestavine, za katere pa ne ve povsem natančno, kako jih uporabljati. In če smo pri uporabi retinoidov in določenih kislin sicer previdni, pa se vitamin C lahko zdi bolj nedolžen. A vseeno, gre za aktivno sestavino, ki tako kot vse druge, potrebuje nekaj predznanja. 

Razlika med uživanjem in nanašanjem vitamin C

Glede na njegove učinkovine moramo vitaminu C priznati številne sposobnosti, saj lahko rešuje več problematik in je prav zato tako priljubljen v negovalnih rutinah. Je tudi najmočnejši antioksidant in zato odlična anti-age sestavina. Uporablja se tudi pri reševanju hiperpigmentacij, postinflamatornih eritemov (gre za pigmentacijo, ki ostane po poškodbi ali vnetju kože) in neenotnega tena kože, saj ima vitamin C učinke posvetlitve.

Gre za eno najbolj raziskovanih sestavin na področju kozmetike (v obliki L-askorbinske kisline), pozitivni učinki pa so večkrat potrjeni. Čeprav nam je vsem jasno, v katerih živilih bomo dobili vitamin C, nam takšno uživanje ne bo pomagalo pri kožni problematiki. Le res majhen odstotek v primeru uživanja pride v kožo, zato bo nanos še vedno boljša izbira.

Vitamin C ima tri pomembne učinke na kožo:

1. Ker je antioksidant kožo ščiti pred zunanjimi negativnimi vplivi, upočasni upadanje kolagena in pomaga sončni kremi pri zaščiti pred soncem. A pozor, to ne pomeni, da nadomesti sončno kremo, gre namreč le za podporni steber SPF-a.

2. Spodbuja nastajanje kolagena.

3. Poenoti ten kože in odpravi hiperpigmentacije.

Vitamin C v obliki L-askorbinske kisline je zelo nestabilen in hitro spremeni formulacijo, zato se priporoča, da ga kupujemo v majhnih ampulah, ki jih po odprtju hitro porabimo. Foto: Shutterstock
Vitamin C v obliki L-askorbinske kisline je zelo nestabilen in hitro spremeni formulacijo, zato se priporoča, da ga kupujemo v majhnih ampulah, ki jih po odprtju hitro porabimo. Foto: Shutterstock

Različne (in še ne raziskane) oblike

Poznamo več oblik vitamina C. Najbolj raziskana je L-askorbinska kislina. Gre za kislino, ki je najbolj učinkovita v 8- do 20-odstotni formulaciji, večji odstotek je povsem nepotreben, le dražji. Če imate občutljivo kožo, izbirajte tiste z 10-odstotno formulacijo. Je pa ta oblika nestabilna, zunanji dejavniki jo lahko spremenijo in njene učinkovine podivjajo ali pa se izničijo.

Ravno zaradi tega razloga ameriška dermatologinja Shereen Idriss pravi, da sama vitamin C vedno kupuje v majhnih ampulah, saj, ko enkrat odpremo embalažo, njihov rok uporabe začne hitro teči. Vitamin C v v obliki L-askorbinske kisline prav tako ni primeren za tiste z aknasto kožo.

Ostale oblike vitamina C poznamo kot 3-O-etil-askorbinsko kislino, askorbil tetraizopalmitat, askorbil glukozid in magnezijev askorbil fosfat, vsem naštetim pa je skupno, da so bistveno bolj stabilne v svojih formulacijah, torej se njihove učinkovine ne spreminjajo, so tudi manj problematične in bolj primerne za vse tipe kože ter kombiniranje z drugimi aktivi. So pa te oblike manj raziskane in zato trenutno še težko govorimo o (dokazanih) učinkih.

PREBERITE ŠE -> Tako si nezavedno uničujete nohte (in triki, kako jih okrepite na naraven način)

Kako uvesti vitamin C v rutino

Kot z vsakim aktivom, tudi z vitaminom C začnemo postopoma. Najprej uvedemo osnovno rutino, ki naj bo sestavljena iz dvojnega večernega čiščenja, lahkega vlažilnega seruma in hranilne ali vlažilne kremo. Katera je primerna za vas, lahko preberete tukaj. Jutranja osnovna rutina pa je videti tako: čiščenje, serum in krema z zaščitnim faktorjem.

Kasneje dodajamo aktive. Vitamin C lahko v rutino dodajamo zjutraj in zvečer, zakaj dermatologi priporočajo le zjutraj, pojasnimo nekoliko nižje. Pri plastenju vseh preparatov se držimo načela od najlažjega do najbogatejšega, glede na teksturo. Oljna sredstva pridejo na vrsto povsem na koncu. Če nam zjutraj čas dopušča, pustimo serum na koži delovati samostojno nekaj minut, preden čez nanesemo druge plasti.

Ko uvajamo aktive, je dobro, da jih uporabljamo dvakrat tedensko, kasneje, če se naša koža nanje dobro odziva, trikrat na teden, sčasoma pa lahko vitamin C uporabljamo vsak dan. Sprva je dobro vsak aktiv preizkusiti zvečer, če bi se koža odzvala drugače, kot bi si želeli.

Z uživanjem vitamina C koži ne bomo pomagali, zato je smiseln nanos v obliki aktivov. Foto: Shutterstock
Z uživanjem vitamina C koži ne bomo pomagali, zato je smiseln nanos v obliki aktivov. Foto: Shutterstock

Kdaj uporabljati vitamin C

Dermatologi svetujejo, da vitamin C uporabljamo zjutraj, saj, kot rečeno, pomaga SPF kremi pri njeni zaščiti pred soncem. Enkratni dnevni nanos bo zadostil potrebam kože tudi zaradi tega, ker, sploh kakovostnejše oblike (3-O-etil askorbinska kislina, askorbil tetraizopalmitat), preidejo globoko v kožo in se tam tudi dlje zadržijo, torej dlje učinkujejo.

Vitamin C v obliki L-askorbinske kisline lahko v kombinaciji z drugimi aktivnimi sestavinami povzroči draženje oziroma nezaželene reakcije. Ostale oblike vitamina C pa so načeloma neproblematične za kombiniranje, a moramo vseeno vedeti, da lahko preveč aktivov hkrati škodi naši kožni barieri in je najbolje, da za večerno in jutranjo rutino uporabljamo zgolj po en aktiv.

Tudi zaradi tega se vitamina C zvečer izogibamo, saj je takrat čas za druge aktive, recimo retinoide, AHA ali BHA kisline ali azelaično kislino.

Preberite še:

V prodaji