VPRAŠAJTE STROKOVNJAKA

Po 38 skupnih letih sem se izselila iz lastnega doma, ker si je našel drugo

V najini hiši sem pustila vse svoje stvari in odšla, čeprav je polovica nepremičnine moje.
Fotografija: Po skoraj štirih desetletjih najine zveze si je partner omislil prijateljico. FOTO: LightField Studios/Shutterstock
Odpri galerijo
Po skoraj štirih desetletjih najine zveze si je partner omislil prijateljico. FOTO: LightField Studios/Shutterstock

Preverite, kakšen pravni status ima hiša

Odgovarja:

bostjan-j-turk

Pravnik, za brezplačen pravni nasvet nam pišite na info@onaplus.si

Zahvaljujem se za vaše vprašanje. V vprašanju sicer omenjate »partnerjevo« hišo, obenem pa zatrjujete, da sta njena lastnika vsak do polovice. Tu je pomembno razlikovati, ali je partner hišo pridobil še pred začetkom vajine zunajzakonske skupnosti ali pa med njenim trajanjem – od tega je namreč odvisen pravni status te nepremičnine. Če predpostavim, da sta nepremičnino pridobila med trajanjem zunajzakonske skupnosti, gre pri njej za skupno premoženje.

Tako premoženje pripada vama skupaj, kar pomeni, da deleži vsakega od vaju (še) niso določeni. To pomeni, da partner (še) ne more razpolagati s svojim nedoločenim deležem na tem premoženju, zlasti ga ne more odsvojiti ali obremeniti. Šele tedaj, ko bodo dogovorjeni oziroma določeni vajini deleži na tem premoženju, se lahko dogovorita o načinu njegove delitve. 

Tedaj se lahko dogovorita tudi to, da postaneta solastnika hiše v sorazmerju z vajinima deležema na skupnem premoženju, in šele po tem dogovoru bo lahko partner svoj solastninski delež odsvojil (denimo sinu).   

Situacija je nekoliko drugačna, če gre za partnerjevo posebno premoženje. A tudi v tem primeru velja (tako tudi sodna praksa), če so bila vaša vlaganja v to nepremičnino znatna, da sta s partnerjem na nepremičnini, ki je bila sicer partnerjevo posebno premoženje, ustvarila skupno premoženje, za katero pa veljajo zgoraj opisana pravila (določitev deležev, delitev ipd.). 

Ob delitvi skupnega premoženja se vam lahko na račun vašega deleža dodelijo tisti predmeti, ki so namenjeni izključno vaši osebni rabi in niso vaše posebno premoženje. V hišo se sicer lahko kadarkoli vrnete, vse dokler ne bo zaključen postopek delitve skupnega premoženja.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte