IZŠLA JE NOVA ONAPLUS

Izpoved znane Slovenke: V tistem usodnem trenutku mi ni bilo namenjeno oditi

V novembrski številki ne zamudite pogovorov s slovenskimi strokovnjaki in znanimi Slovenci o najglobljih skrivnostih življenja.
Fotografija: Novembrska Onaplus vas že čaka na prodajnih policah.
Odpri galerijo
Novembrska Onaplus vas že čaka na prodajnih policah.

Potapljačica na vdih in ena najbolj prepoznavnih slovenskih športnic Alenka Artnik Burghardt, ki je pred kratkim dahnila usodni da in se poročila z dolgoletnim partnerjem Švicarjem Florianom Burghardtom, je v novem intervjuju z nami spregovorila o nevarnostih tega podvodnega športa, ki je terjal že marsikatero življenje.

»Letošnja sezona se je začela zelo težko. Ko je bila na filipinskem otoku Panglao ob potopu z mano produkcijska hiša, mi je v glavi odzvanjalo le, da ta potop moram narediti. Nisem uživala v njem in sem celo z neko jezo plavala nazaj proti gladini. Ko sem prišla na površino, sem za dve sekundi izgubila zavest. To je bilo dovolj, da mi je postalo dokončno jasno: »Ne, ne potrebujem takšnih izkušenj, nočem tega v svojem življenju!«« nam je povedala in med drugim zaupala tudi, kako je pred 13 leti namesto samomora izbrala življenje. 

Alenka Artnik Burghardt:
Alenka Artnik Burghardt: "V usodnem trenutku mi je notranji glas, bog, sila, kakor koli že rečemo temu, prišepnil, da to nisem jaz. In glasu sem prisluhnila." Foto: Jože Suhadolnik/delo

Težko življenjsko preizkušnjo ima za seboj tudi bivša evangeličanska duhovnica Jana Kerčmar, ki je v otroštvu prestala spolno zlorabo, leta 2018 zapustila duhovniški poklic, kasneje pa zbolela za rakom. 

Jana Kerčmar:
Jana Kerčmar: "Takih vprašanj, kot si jih pri raku postavlja večina ljudi, si jaz nisem nikoli. Nisem človek, ki bi jamral, tarnal in stokal. Življenje dojemam kot čudovito celoto tako s slabimi kot z dobrimi stranmi." Foto: Črt Piksi/delo

»Med študijem in potem v službi so moja vprašanja glede Boga, Jezusa postajala vse bolj kričeča, saj se nisem mogla najti v talarju in na prižnici, pridigajoč nekaj, kar se mi je zdelo nekako »napol«. Nakar pa so me lastne izkušnje (na primer lucidne sanje, ki sem jih imela leta 2001 in so me rešile gotove smrti, ali pa izkušnja s hčerko Milado, ki je bila rojena kot ekstremni nedonošenček) pripeljale do tega, da sem začela odgovore iskati zunaj okvirov evangeličanskega učenja. Šele ko sem si jih drznila zapustiti in pogledati izza, sem našla odgovore zase. In svojo pot. In rekla dovolj. Namreč Jezusa in njegovo sporočilo sem začela dojemati popolnoma drugače. Globlje. Meni podobni ljudje razumejo, kako je Jezus delal »čudeže«,« nam je zaupala v intervjuju in med drugim priznala tudi:

»Žal sama že dolgo ne čutim duhovne globine v cerkvah. Marsikateri najpreprostejši človek brez kakršne koli izobrazbe je lahko bolj človeški in duhovno podkovan od »najsvetejšega« duhovnika. Tako da ni pomembna niti izobrazba niti poklic. Srce je tisto, ki šteje. In ljubezen, izvirajoča iz tega.« 

Po tem, ko je osvobodila sebe, igralka Ana Dolinar Horvat, ki je oder za nekaj časa potisnila na stranski tir in končala svojo prvo serijo podkastov, želi osvoboditi še druge ženske. V intervjuju smo se z njo pogovarjali o škodljivih vzorcih in praksah utišanja žensk, ter moči, ki jo nosijo naša čustva. 

Ana Dolinar Horvat:
Ana Dolinar Horvat: "Delo na sebi ni ležanje v spa centru in jutranja joga. Lahko je tako težko, da ne zmoreš, ne zmoreš se srečati s svojo senco, s svojo temo. Ampak je nujno, če hočemo pretrgati vzorec prenašanja travme iz ene generacije na drugo. Bolečina rojeva bolečino, travma ustvarja novo travmo." Foto: Jože Suhadolnik/delo

»Verjamem, da je jeza lahko zelo produktivno čustvo, ki s sabo nosi energijo spremembe, premika, akcije. Zato je jezna ženska nekaj, česar se moški najbolj bojijo. Ženska jeza spreminja svet in že od nekdaj se ob njej pojavlja želja, da jo je treba nemudoma utišati. Morda ji tu in tam dati drobec prostora, a potem mora utihniti za zmeraj. Jeznim ženskam govorijo, da se moramo samo malce pomiriti, saj da smo histerične. Vsi nas imajo radi, ko smo mehke, mirne, v vlogi pasivne žrtve, plena. Vendar jeza ni nasilje. Jeza nam želi nekaj povedati, s prstom nam želi pokazati, kaj je tisto, za kar nam je mar. Ponudi nam jasnost,« je prepričana ustvarjalka in mama treh otrok. V novem intervjuju, ki ga lahko preberete tudi NA TEJ POVEZAVI, nam je zaupala še, kako se loteva vzgoje hčera in sina. 

V novi Oniplus smo o dragocenosti življenja spregovorili tudi s stoletno slovensko zdravnico, prim. dr. Nado Dolenc, dr. med., spec. Ginekologije, ki nam je ob častitljivem jubileju zaupala svojo neverjetno življenjsko zgodbo, ko je kot mlada ženska med drugo svetovno vojno v izgnanstvu in brez prebite pare sledila želji postati zdravnica. Vse to in še več prodornih pogovorov odkrijte v novi Oniplus, ki vas že čaka pri najbližjem prodajalcu. 

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte