POMAGA PRI CELJENJU RAN

Gabez: Rastlina s številnimi blagodejnimi učinki, ki pa je ne smemo uživati

Gabez v zadnjem času uporabljamo zgolj zunanje. Pomaga nam lahko pri celjenju kosti in ran, saj alatonin v njem pospešuje delitev celic.
Fotografija: Navadni gabez Foto: Jerneja Jošar
Odpri galerijo
Navadni gabez Foto: Jerneja Jošar

Navadni gabez (njegovo latinsko ime je Symphytum officinale L.) je znan po svojih številnih zdravilnih učinkih, vendar pa je ena od snovi, ki jih vsebuje, tudi zelo škodljiva; je rakotvorna, zelo neugoden vpliv pa ima lahko tudi na jetra. Prav zato se danes njegovo uživanje odsvetuje, še vedno pa nam lahko prinaša številne prednosti, če ga uporabljamo zunanje.

Zelo cenjen med vrtičkarji in vrtnarji

Gabez spada v družino srhkolistnic in zraste 30-120 centimetrov visoko. Ima črno korenino, ki nekoliko spominja na repo, ter velike in široke liste, na katerih so vidne dlačice in izrazite žile. Rastlina cveti od aprila do septembra, njeni številčni cvetovi pa so zvonaste oblike in so združeni v grozdasta socvetja. Ta so bele, roza ali rahlo vijolične barve. Njegovi plodovi, rjavi oreški, so dolgi do 5 milimetrov.

Gabez lahko najdemo na mokrih, vlažnih in travnatih površinah. Ta hitro rastoča rastlina dobro uspeva v zemlji, ki vsebuje veliko dušika. Izvira iz Evrope, zaradi njegove vsestranske uporabnosti pa je med vrtnarji in zeliščarji zelo cenjen. Korenine je najbolj smiselno nabirati marca in aprila, tega pa se lahko lotimo tudi oktobra ali novembra. Če želimo uporabiti njegove liste, ga odrežemo približno pet centimetrov nad tlemi.

PREBERITE ŠE -> To je zelišče, ki pomirja in izboljšuje kakovost spanca

Njegova sestavina alantoin spodbuja celjenje ran

Njegove blagodejne učinke so poznali že v srednjem veku, ko so gabez uporabljali za zdravljenje pljučnih bolezni, ki so se pojavile kot posledica črne kuge, ki je tedaj razsajala. Nek vojaški zdravnik naj bi v času starih Rimljanov z njegovo pomočjo ranjencem pomagal pri zlomih, podplutbah in zmečkaninah. Na poškodovana mesta je nanašal mešanico, ki jo je pripravil iz gabezove korenine.

Sposobnosti gabeza, da lahko pospeši proces celjenja ran in obnovo celic, lahko pripišemo sestavini alantoin. Ta namreč pospešuje delitev celic. V njem so prisotni tudi rastlinska sluz, tanini, steroidni saponini, inulin, vitamin B12, proteini, sitosterol, aspargin, flavonoidi in različne organske kisline.

Ena od njegovih sestavin je bila prepoznana za rakotvorno

Poleg tega vsebuje tudi pirolizidinske alkaloide, ki pa naj bi se izkazali za rakotvorne in škodljive za jetra. Prav zato se – navkljub številnim zdravilnim učinkom gabeza – tega že nekaj časa ne priporoča več za uživanje. Obstajajo sicer določene metode, s katerimi lahko to snov izločimo iz rastline.

V Sloveniji je njegova notranja uporaba dovoljena zgolj, če ga uživamo kot sestavino registriranih zdravil, ki se jih izdaja na recept. Njegove pozitivne učinke pa lahko brez tveganja izkoriščamo pri zunanji uporabi.

Uporabljamo predvsem gabezove korenine in liste. Posebnost te rastline je, da je zmožna iz zemlje posrkati številne hranljive snovi, med katerimi še posebej izstopa kalij. Vse te snovi gabez nato shrani v svojih hitro rastočih listih. Tako lahko liste uporabljamo tudi kot gnojilo, saj ti vsebujejo kar dva- do trikrat več kalija kot na primer hlevski gnoj.

PREBERITE ŠE -> Hren: blagodejen vpliv na zdravje (in kdo se mu mora izogibati)

Pomaga tudi pri težavah z vnetimi dlesnimi ali žrelom

Če želimo gabez uporabljati zunanje, pripravimo prevretek iz dveh do štirih gramov posušenih korenin ali dveh do osmih gramov posušenih listov. Nato si topel obkladek na predel, ki ga želimo zdraviti, položimo trikrat na dan. Z gabezom si lahko pomagamo, če imamo težave z vnetimi dlesnimi ali žrelom. Tedaj ga žvrkljamo kot ustno vodo, nato pa ga izpljunemo.

Gabez nam sicer lahko pomaga pri hitrejšem celjenju kosti, pripomogel pa naj bi tudi k bolj trdnim kostem in zobem. Poslužujemo se ga lahko tudi pri zlomih, zvinih, artritisu, opeklinah, aknah in drugih kožnih boleznih. Pomaga tudi pri oteklinah, ki nastanejo zaradi zvinov, zmečkaninah, modricah, vrhnjih vnetjih ven ter pri glivičnih spremembah, ki se pojavijo na koži. Pomagal naj bi tudi izboljšati stanje pri revmi in krčnih žilah.

Včasih so z uživanjem gabeza zdravili tudi sluznična vnetja, želodčne in razjede dvanajstnika, prebavne krče, vnetja žolčnika in podobno, vendar pa zaradi zgoraj navedenih tveganj, ki jih že uživanje majhnih količin gabezovih listov lahko prinaša, je pri navedenih zdravstvenih stanjih danes smiselno iskati druge metode zdravljenja.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte