VZPON NA KRIM

S tega vrha blizu Ljubljane se odpira čudovit razgled daleč naokoli

Krim je 1107 metrov visok hrib, ki se nahaja na južnem obrobju Ljubljanskega barja. Na njem stoji koča, v kateri vam postrežejo tradicionalne slovenske jedi.
Fotografija: Krim, foto: Kristjan V./Shutterstock
Odpri galerijo
Krim, foto: Kristjan V./Shutterstock

Tisti, ki prosti čas radi preživijo aktivno in v naravi, jesenske dni radi namenijo teku, kolesarjenju ali pohodništvu. Slovenija je bogata z gorami in hribi, zato lahko vsak pohodnik najde nekaj zase.

Krim, ki ga predstavljamo tokrat, je primeren za tiste, ki iščete ideje za poldnevni izlet, imate nekaj pohodniške kondicije, vseeno pa si ne želite preveč zahtevnega vzpona. Če živite v Ljubljani ali okolici, se želite na vrhu okrepčati z dobro hrano in opazovati razgled na Ljubljano in Alpe, potem bi bilo vsekakor smiselno, da ga obiščete.

Vsako leto ga obišče na tisoče planincev

Rudolf Badjura, nekdanji učitelj smučanja, organizator planinstva in pisec planinskih vodnikov, je o Krimu napisal, da gre za najizrazitejšo goro, ki se vzpenja na južnem robu Ljubljanskega barja.

Dodal je, da pohodnikom z nobene druge višave ni dano uživati v takšnem pogledu na Ljubljano. Krim je sicer 1107 metrov visok vrh, s čimer mu pripada status najvišjega v Krimskem hribovju. Skoraj v celoti je porasel z gozdom, vsako leto pa ga obišče na tisoče planincev.

Ta hrib, ki se bohoti v okolici Ljubljane, je bil v 70. letih prejšnjega stoletja zaprt za obiskovalce, saj so tedaj začeli na njem postavljati RTV oddajnik z namenom, da bi s televizijskim in radijskim signalom pokrili območje, kamor radijski signali oddajnikov Krvavec in Ljubljanski grad niso segali. Leta 1991 je bil vrh ponovno odprt za javnost. Danes je tako na Krimu postavljeno večje število oddajnikov.

V času druge svetovne vojne so se na Krimu in v njegovi okolici zadrževale partizanske enote, leta 1942 pa je bila v bližini Iškega vintgarja zgrajena partizanska bolnišnica. V 60. letih 20. stoletja je bila v načrtu izgradnja žičnice, ki bi vodila na vrh hriba, vendar ideja v končni fazi ni bila realizirana.

V Domu na Krimu strežejo okusne domače jedi

Na vrhu Krima stoji Dom na Krimu, v katerem vam postrežejo z okusnimi slovenskimi jedmi, če pa se boste do njega povzpeli z izhodišča pri Podpeškem jezeru, se lahko ob vrnitvi okrepčate tudi v gostilni Jezero ob Podpeškem jezeru. Na vrhu je postavljena tudi smerna plošča, ki vam bo olajšala prepoznavanje vrhov v bližnji in daljni okolici. Sicer pa se od tod odpre razgled tako na Ljubljano, Ljubljansko barje, na slovenske Alpe, ob jasnem vremenu pa se vidi celo do Posavskega in Dolenjskega hribovja ter Notranjske.

PREBERITE ŠE -> To so najlepša potovanja z vlakom na svetu, na prvem mestu je železnica blizu nas

Do vrha vodi več poti z različnih izhodišč in skoraj vse so nezahtevne in dobro označene, seveda pa je za vzpon priporočljivo imeti kakovostno planinsko obutev in nekaj pohodniške kondicije.

Ena od poti se začne v vasi Jezero ob Podpeškem jezeru (290 metrov nadmorske višine), poteka po skalnatih in kamnitih kolovozih ter po gozdnih stezah, po njej pa boste do cilja prispeli v približno dveh urah in pol hoje. Pot je dobro označena z markacijami, vendar pa je treba le-te budno spremljati, da ne zaidete v katero drugo smer.

Če se boste do izhodišča podali iz Ljubljane, se najprej usmerite do Brezovice pri Ljubljani, nato pa z vožnjo nadaljujte mimo Vnanjih in Notranjih Goric do Podpeči.

Druga možnost je, da se na pot podate po Dolenjski in nato Peruzzijevi cesti mimo Črne vasi in Lip. V podpeškem krožišču izberemo drugi izvoz, nato pa vožnjo nadaljujemo naravnost do gasilskega društva Jezero, v bližini katerega je urejeno makadamsko parkirišče. Tukaj pustimo avto.

V bližini tudi Podpeško jezero in Sveta Ana

Prečkamo cesto, po kateri smo se pripeljali in se na naslednjem razpotju, ki vodi proti jezeru, podamo mimo kapelice levo navzgor. Pot najprej poteka po asfaltu, po nekaj minutah pa preide v kolovoz, ki se zmerno vzpenja proti gozdu.

Med potjo se lahko ustavimo pri Ledeni jami, steza pa vodi tudi mimo cerkve svetega Tomaža. Do planinske koče na Krimu sicer vodi tudi cesta, zato se je do nje možno podati tudi z avtom.

PREBERITE ŠE -> Ideja za izlet: Na gorenjski vrh, s katerega se odpre izjemen razgled na Bohinjsko jezero

Na izhodišču poti se je smiselno ustaviti tudi pri Podpeškem jezeru, ki se napaja iz sedmih kraških izvirov pod bližnjim gozdom. Kljub temu da je jezero relativno majhno, ga štejemo med enega najglobljih v Sloveniji, saj je lijakaste oblike, na najgloblji točki pa meri okoli 50 metrov. Poleti se je v njem možno tudi kopati.

Druga bližnja zanimivost je Sveta Ana (384 metrov), nižji hribček, na katerem stoji cerkvica. Tudi od tod se odpira lep razgled na  vse strani; na Ljubljansko barje, na del Ljubljanske kotline, Polhograjsko hribovje in Alpe. Na njej je tudi turistično-informativni paviljon, v katerem se lahko obiskovalec seznani s posebnostmi tega območja.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte