LEPOTA

Mladostni videz: kako začeti z uporabo aktivov in kislin

Bi radi spoznali vitamin C, retinoide, AHA, BHA in PHA kisline, pa ne veste, kako in kje začeti?
Fotografija: Aktive vedno uvajamo postopoma, nikakor ne vsak dan, temveč začnemo z nanašanjem enkrat tedensko. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Aktive vedno uvajamo postopoma, nikakor ne vsak dan, temveč začnemo z nanašanjem enkrat tedensko. Foto: Shutterstock

V želji po mladostnem videzu marsikatera dama najprej pomisli na obisk dermatologa ali lepotnega kirurga. A pomlajevalni postopek se lahko začne v domači kopalnici, in sicer z uporabo aktivov in kislin.

Zimski čas, ko koža ni tako izpostavljena soncu kot poleti, je idealen za uvajanje teh kozmetičnih produktov, bo pa zanje potrebno nekaj predznanja. In predvsem dobro predpripravljena koža, do katere pridemo s poznavanjem osnov. In v osnove na prvo mesto sodi vlaženje.

Vlaženje je ključno prav za vsak tip kože, tudi masten. Problem, s katerim se mnogi z mastno kožo srečujejo, je ta, da iščejo produkte, ki nadzorujejo izločanje sebuma, a pri tem pozabijo na vlaženje. Koža, ki ni navlažena, se ubrani tako, da izloča še več sebuma. Torej se znajdejo v začaranem krogu. Kateri vlažilni izdelki so za mastno kožo najbolj primerni, je pojasnila dermatologinja dr. Nina Jugovar v intervjuju, ki si ga lahko preberete tukaj.

Na kaj ciljamo?

Vse se začne torej pri vlaženju. Zato se, če ste popolni začetnik pri spoznavanju negovalnih produktov, nikar ne zaletite z nakupi anti-age izdelkov, ampak poskrbite za osnovno nego.

Po nekaj tedenski uvajalni rutini, ko bo koža dobro navlažena, se spoznavanje z aktivi lahko začne. Za začetek moramo vedeti, kateri problem želimo nasloviti, ali gre za hiperpigmentacijo, neenoten ten kože, drobne gube … Za katerokoli kislino oziroma aktiv pa moramo tudi vedeti, da bo za vidne rezultate potreben čas.

Marsikdaj lahko retinoidi, AHA, BHA in PHA kisline, vitamin C povzročijo tudi kakšno nepričakovano reakcijo, zaradi katere uporabnik opusti idejo o tej vrsti nege.

Kdaj vemo, da gre za povsem normalen odziv kože in naj bi torej vztrajali pri rutini in kdaj jo je bolje prekiniti, si lahko preberete v članku tukaj.

Največkrat jih najdemo v obliki seruma. Foto: Shutterstock
Največkrat jih najdemo v obliki seruma. Foto: Shutterstock

A če se še pred reakcijami vrnemo k začetku. Uporaba kislin se priporoča tudi pri negi doma, a je zelo pomembno, da poznamo svoj tip kože, koliko je naša koža tolerantna do aktivnih učinkovin, da ne pretiravamo z uporabo (sicer lahko hitro pride do tega, da porušimo svojo kožno bariero) in da aktivne učinkovine uvajamo postopoma.

»Vse aktivne učinkovine uvajamo počasi, enkrat tedensko, z nižjimi koncentracijami in nato postopoma zvišujemo koncentracije in število nanosov,« nam je o uvajanju povedala dermatologinja Nina Jugovar in dodala, da če imamo kakršnekoli dvome o tem, kako bi se anti-age nege lotili, je za nasvet smiselno vprašati dermatologa ali kozmetologa.

Polihidroksi kisline za začetnike

Sicer pa za popolne začetnike (ki, ne pozabimo, imajo dobro navlaženo kožo) Jugovarjeva predlaga PHA kisline, torej polihidroksi kisline.

»Gre za zelo blago kislino, ki je primerna tudi za občutljivo kožo. Te kisline poleg eksfoliacije tudi vlažijo kožo in izboljšajo njeno strukturo. Reciva, da je PHA kislina za začetek in nato nizko koncentrirane AHA kisline, recimo glikolna kislina. Vendar spet poudarjam, počasi in postopoma.«

In kako nanašamo kisline? Največkrat jih dobimo v obliki seruma, ki ga nanesemo na očiščeno in navlaženo kožo ter pustimo delovati čez noč. Lahko pa jo, sploh za začetek, nanesemo tudi kot masko, pustimo delovati nekaj minut in nato speremo.

Pri nanašanju aktivov moramo biti pozorni na predel oči, kamor aktivi ne sodijo, izogibamo se tudi bližine ustnic. O tem, na kakšen način razporedimo aktive po obrazu, si lahko preberete v članku tukaj.

Preberite še:

V prodaji