Moj oče na minimalcu stori več za tasta in taščo kot njuni lastni premožni otroci
Spoštovani,
na vas se obračam zaradi zaskrbljenosti glede družinske situacije. V naši hiši sta z nami živela babica in dedek. Zanju sta ves čas skrbela moja mama in oče. Moja mama (ki je sicer gospodinja in ni hodila v službo) jima je ves čas kuhala, pospravljala, vozila k zdravnikom in počela vse, kar sodi k oskrbi. Mamina sestra in brat sta se ves čas izmikala odgovornosti in skrbi za starše.
Ko se je zdravstveno stanje babice in dedka precej poslabšalo in sta postala nepokretna, sta se po približno desetih letih oskrbe odločila, da smo ju dali v dom za ostarele. Zdaj si dom plačujeta sama, iz lastnih prihrankov. Skrbi pa nas, kaj bo, ko bodo njuni prihranki skopneli. Moja mama je brezposelna, oče pa ima minimalno plačo. Mamina sestra in brat sta upokojena, ampak dobivata solidno pokojnino.
Zanima me, kdo je pravno gledano dolžan kriti stroške doma za ostarele, če starima staršema zmanjka denarja za bivanje tam? Moja mama nima nobenega mesečnega prihodka, ima pa oče hišo (v kateri sta stara starša zastonj živela 30 let) in avto. Sta lahko zaradi teh dveh stvari, ki sta v lasti mojega očeta, moja starša dolžna pokrivati stroške bivanja mojih starih staršev?
Jezi me, ker je mama svoj čas in tudi del zdravja investirala v to, da je babici in dedku nudila maksimalno oskrbo, sestra in brat pa sta se vsa leta izmikala, kot da to niso njuni starši. Zdelo bi se mi res nepravično, če bi stroški padli na mojega očeta, ki že tako težko shaja iz meseca v mesec in ki je kot zet za taščo in tasta naredil veliko več kot njuni lastni otroci.
Lepo vas prosim za odgovor in vas prijazno pozdravljam. Hvala.
Bralka
CSD bo upošteval izmikanje odgovornosti brata in sestre
Spoštovana,
naj vas ne skrbi, da bo breme plačevanja stroškov domske oskrbe padlo na vašega očeta. Zakon namreč jasno določa, da v primeru, če oskrbovanec sam ni zmožen kriti stroškov domske oskrbe, so to finančno obveznost dolžni prevzeti preživninski zavezanci (njegovi otroci, se pravi mamina brat in sestra) oziroma morebitne druge osebe na podlagi sklenjene pogodbe (denimo pogodbe o dosmrtnem preživljanju).
CSD pri določitvi zneska, ki ga je vsak zavezanec (starostnik, otroci ter druge osebe, ki so se zavezale k preživljanju) dolžan prispevati k računu za oskrbo v domu skladno s svojim finančnim stanjem, ugotavlja mejo socialne varnosti za posameznega zavezanca za plačilo.
Pri izračunu upošteva kopico podatkov: višino pokojnine, morebitne socialne prejemke, starostnikove prihranke, drugo premoženje, višino mesečnih dohodkov v otrokovi družini oziroma družini drugega zavezanca, število otrok, število vzdrževanih članov, zavezančeve finančne obveznosti, prihranke ter drugo premoženje.
Če starostnik in drugi zavezanci ne zmorejo v celoti plačevati bivanja v domu za starejše, pa stroške praviloma (do)plačuje občina. V primeru, če starostnik stroškov za bivanje v domu za starejše ne zmore plačevati sam, otroke pa bi to pahnilo v finančno stisko, lahko starostnik pri CSD prosi tudi za oprostitev plačila storitev domske oskrbe.
Glede na situacijo, ki ste jo opisali, bo CSD vsekakor upošteval tudi požrtvovalen angažma vaše mame in očeta pri oskrbi starih staršev in izmikanje odgovornosti brata in sestre. Glede na opisano situacijo, bi namreč prav onadva morala nositi glavnino stroškov bivanja v domu.