ČAJOTA

To manj znano živilo je odlična izbira za hujšanje in mladosten videz

Čajota je bogata z vitamini, minerali in vlakninami. Uživamo lahko njene plodove, liste, korenino, steblo in semena.
Fotografija: Čajota je dober vir vitaminov, mineralov in vlaknin. Foto: Pkkoala/shutterstock
Odpri galerijo
Čajota je dober vir vitaminov, mineralov in vlaknin. Foto: Pkkoala/shutterstock

Čajota (Sechium edule) je rastlinska vrsta, ki spada med bučevke. Rečemo ji tudi bodeča bučka ali buča ježevka. Izvira z območja med južno Mehiko in Hondurasom, v Evropo pa so jo v 16. stoletju zanesli konkvistadorji. Danes jo gojijo po tropskih in subtropskih predelih sveta, največ njenih različic pa uspeva v Gvatemali. Za optimalno rast potrebuje veliko prostora in zaščito pred vetrom.

V ugodnih razmerah lahko zraste tudi do 20 metrov v višino. Njeno steblo je oglato in brazdasto, listi pa krpati. Cveti v jesenskem času. Plod imenujemo buča; je svetlo zelene barve, hruškaste oblike, v njeni sredici pa je veliko seme. Iz njene lupine izhajajo bodice. Čeprav jo z botaničnega vidika uvrščamo med sadje, jo uživamo kot zelenjavo. Ima blag okus, ki se dobro poda tako k slanim kot k sladkim jedem.

Čeprav običajno govorimo o njenem plodu, so užitni tudi njeni listi, korenina, steblo in semena. Gomolj lahko pripravimo na podoben način kot krompir, poganjke in liste pa lahko uživamo v solatah. Čajotini listi predstavljajo tudi sestavino nekaterih kozmetičnih izdelkov in zdravil.

Z rednim uživanjem tega živila lahko zaradi ugodnega razmerja med vsebnostjo vlaknin in kalorij vzdržujemo optimalno telesno težo. Foto: Rodrigobark/shutterstock
Z rednim uživanjem tega živila lahko zaradi ugodnega razmerja med vsebnostjo vlaknin in kalorij vzdržujemo optimalno telesno težo. Foto: Rodrigobark/shutterstock

Popečeno lahko jemo skupaj z ribami ali mesom

Plod lahko uživamo surov ali toplotno obdelan. Surovo čajoto lahko dodamo solatam, smutijem ali omakam, popečeno pa lahko jemo kot prilogo k mesu ali ribam. Kuhano lahko primešamo raznim juham in enolončnicam.

Čajota je dober vir vitaminov, mineralov in vlaknin. V njej najdemo vitamine C, B6, B9 (folna kislina), E in K, od mineralov pa mangan, baker, cink, kalij, magnezij, kalcij, fosfor, selen in železo. Vsebuje antioksidante kvercetin, miricetin, morin in kaempferol. Še posebej zastopan je miricetin, za katerega so bile v nekaterih znanstvenih raziskavah zaznane močne protivnetne in antidiabetične lastnosti. Po drugi strani je vsebnost kalorij, maščob, natrija in ogljikovih hidratov relativno nizka.

Čajota se ponaša s številnimi pozitivnimi učinki na zdravje, saj pomaga blažiti težave, kot so visok krvni tlak, povišan holesterol in slaba cirkulacija. Zadosten vnos folatov, ki jih najdemo v tem živilu, je koristen za vse ljudi, še posebej pomemben pa je za nosečnice in ženske, ki se trudijo zanositi. Gre namreč za snov, ki igra pomembno vlogo pri razvoju možganov in hrbtenjače pri plodu, hkrati pa zmanjšuje verjetnosti, da bi prišlo do prezgodnjega poroda.

PREBERITE ŠE -> Čajota: odlična ideja, kako jo uporabiti na najbolj preprost način

Ščiti tudi pred poškodbami, ki bi lahko nastale zaradi UV sevanja

Nekatere znanstvene raziskave so pokazale, da lahko določene snovi v čajoti pomagajo upočasniti rast rakavih celic, predvsem pri raku materničnega vratu in levkemiji. Ker je ta rastlina bogata z antioksidanti, ki so nujno potrebni za tvorbo kolagena, nam lahko pomaga pri ohranjanju mladostnega videza. Ena od novejših študij je pokazala, da je ta zmožna do določene mere zaščititi celice kože pred poškodbami, ki bi lahko nastale zaradi prekomernega izpostavljanja UV sevanju.

Z rednim uživanjem tega živila lahko zaradi ugodnega razmerja med vsebnostjo vlaknin in kalorij vzdržujemo optimalno telesno težo. Nekatere študije so pokazale, da lahko izvleček čajote ščiti pred kopičenjem maščobe v jetrih in potencialno preprečuje (ali zdravi) bolezen zamaščenih jeter.

PREBERITE ŠE -> Za omamno masleni okus dodajte vašim najljubšim jedem to začimbo

Gre tudi za živilo, ki deluje podporno na prebavo, pomaga pa tudi pri hitrejšem in bolj učinkovitem izločanju odpadnih snovi iz telesa. Poskrbi tudi za zadostno prisotnost koristnih bakterij v črevesju in zmanjšuje možnosti za nastanek razjed.

Navkljub njenim blagodejnim učinkom pa čajota ni dobra izbira za vse. Nekateri posamezniki so namreč nanjo alergični. Po njenem zaužitju se zato lahko srečajo s srbečico in otekanjem. Prav tako je ni priporočljivo pojesti v prevelikih količinah, saj se sicer lahko pojavita občutek napihnjenosti in driska.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte