ZDRAVE MAŠČOBE

Zdravilni učinki oljčnega olja in zakaj bi ga morali redno uživati, tudi če hujšamo

Ekstra deviško oljčno olje vsebuje zdrave maščobe, ki so ključne za ohranjanje zdravja.
Fotografija: Uprava za hrano in zdravila (FDA) in Evropska agencija za varnost hrane priporočata uživanje dveh žlic ekstra deviškega oljčnega olja dnevno. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Uprava za hrano in zdravila (FDA) in Evropska agencija za varnost hrane priporočata uživanje dveh žlic ekstra deviškega oljčnega olja dnevno. Foto: Shutterstock

Sredozemski način prehranjevanja velja za enega najbolj zdravih in zagotovo ima določene zasluge pri tem oljčno olje kot ena njegovih pomembnih sestavin. Slednje namreč slovi kot ena najbolj zdravih vrst maščob. Izjemne zdravilne učinke pripisujemo predvsem ekstra deviškemu oljčnemu olju, ki je najmanj predelano in veliko bolj zdravo od rafiniranih različic.

Pri nakupu oljčnega olja je potrebna previdnost, saj gre za živilo, ki je pogosto predmet prevar. Kljub temu da na embalaži piše, da gre za ekstra deviško oljčno olje, mu je lahko primešan določen delež rafiniranega olja, zaradi česar to takoj izgubi na vrednosti. Tako je najbolje, če oljčno olje kupimo neposredno od zanesljivega in čim bolj lokalnega pridelovalca oljk. 

image_alt
Oljkarka Martina Veršnik: Oljčno olje je druga najbolj ponarejena dobrina na svetu

Ena žlica olja vsebuje približno 120 kalorij. Oljčno olje se ponaša z bogato vsebnostjo antioksidantov, ki so zasluženi za njegove številne blagodejne učinke. Izmed maščob v njem prevladuje oleinska kislina, enkrat nenasičena maščobna kislina, ki zmanjšuje vnetna stanja. Oljčno olje vsebuje tudi polifenole, tokoferole, fitosterole, skvalen, terpenske kisline, v sledeh pa tudi vitamina E in K. 

PREBERITE ŠE -> Losos: okusna vrsta ribe, a kako zdrav je v resnici?

Lahko ga dodamo jedem ali uporabimo za nego suhih las

Oljčno olje lahko v kulinariki uporabimo na številne načine. Lahko ga nakapljamo na kruh, testenine, sir ali ga uporabimo kot solatni preliv. V grški kulinariki je običajno, da eno žlico tega olja dodajo v lonec juhe tik pred koncem priprave, namesto kisle smetane. Ljudje, ki ga uživajo predvsem zaradi njegovih koristi za zdravje, ga jedo tudi samostojno, po žlicah.

Oljčno olje se uporablja tudi v kozmetični industriji. Kot sestavina mil in izdelkov za nego kože ima podoben učinek kot hialuronska kislina, za katero je znano, da poskrbi za bolj napeto kožo in ščiti pred staranjem. Lahko ga uporabljamo tudi za nego las, sploh če so ti suhi in brez leska. Pri tem eno do dve žlici oljčnega olja vmasiramo v lasišče, počakamo nekaj minut, nato pa jih umijemo kot običajno.

Olje naj bi se dobro obneslo tudi pri negi razpokane in suhe obnohtne kožice, uporabno pa naj bi bilo tudi pri odstranjevanju ušesnega masla, če ga nekaj kapljic kanemo v uho. Sicer pa ni priporočljivo, da ga na kožo nanašamo samostojno, saj jo lahko draži, kar je lahko še posebej opazno pri dojenčkih in otrocih. 

Tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni se z uživanjem oljčnega olja zmanjša tudi zaradi njegovega dokazanega učinka na znižanje krvnega tlaka. Foto: Shutterstock
Tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni se z uživanjem oljčnega olja zmanjša tudi zaradi njegovega dokazanega učinka na znižanje krvnega tlaka. Foto: Shutterstock

Ščiti pred boleznimi srca, možgansko kapjo in prezgodnjo smrtjo

Oljčno olje ima številne blagodejne učinke na zdravje. Antioksidanti v njem delujejo kot zaščita pred oksidativnim stresom, ki je pomemben povzročitelj številnih zdravstvenih težav in bolezni. Številni zdravniki trdijo, da bi moralo biti redno uživanje oljčnega olja del preventive in zdravega življenjskega sloga. Slednje naj bi bilo namreč povezano z manjšo verjetnostjo za bolezni srca in daljšo življenjsko dobo.

V znanstveni raziskavi iz leta 2018 so primerjali zdravstveno stanje ljudi, ki so uživali prehrano, bogato z zdravimi maščobami, kot sta oljčno olje in oreški, in zdravje ljudi, ki so se držali diete z zelo majhnim deležem maščobam. Ugotovili so, da so bili ljudje iz prve skupine čez čas v boljšem zdravstvenem stanju, kar je dokaz, da bi morale biti koristne maščobe del našega jedilnika. Uprava za hrano in zdravila (FDA) in Evropska agencija za varnost hrane priporočata uživanje dveh žlic ekstra deviškega oljčnega olja dnevno.

Polifenoli v ekstra deviškem oljčnem olju ne ščitijo le pred boleznimi srca in ožilja, ampak tudi pred aterosklerozo, možgansko kapjo, sladkorno boleznijo tipa II, revmatoidnim artritisom ter rakom na dojki in drugimi vrstami raka. Študija iz leta 2013 je pokazala, da lahko nekatere sestavine oljčnega olja pomagajo zaščititi živčni sistem, kar bi bilo lahko koristno pri zdravljenju depresije in anksioznosti.

PREBERITE ŠE -> Vanja Dujc, Slovenec, ki prideluje najboljše oljčno olje na severni polobli

Znižuje previsok krvni tlak in pomaga pri izgubi odvečne telesne mase

V znanstveni raziskavi, izvedeni leta 2019, je bilo dokazano, da lahko vključitev oljčnega olja na dnevni jedilnik deluje kot dobra preventiva pred Alzheimerjevo boleznijo, poleg tega pa naj bi bila njegova sestavina oleokantal zmožna celo upočasniti ali zaustaviti Alzheimerjevo bolezen, ko se ta že razvije.

Čeprav se ljudje, ki si želijo izgubiti kakšen odvečen kilogram, velikokrat izogibajo maščobam, so zdrave maščobe obvezni del vsakega zdravega jedilnika. Zmeren vnos oljčnega olja naj bi bil celo v pomoč pri uravnavanju telesne teže, kar dokazuje triletna študija, ki je bila izvedena na 187 udeležencih. Oljčno olje nam lahko pomaga tudi pri tem, da se znebimo ali zmanjšamo populacijo škodljivih bakterij v telesu. 

PREBERITE ŠE -> Nam sol res škoduje? Pomembno je, kakšno izberemo

Še ena študija iz leta 2018 je razkrila, da nekatere molekule v olivnem olju pomagajo preprečiti oz. zmanjšati poškodbe jeter. Oljčno olje nam lahko služi tudi kot preventiva proti kapi. Obsežna študija, v katero je bilo vključenih 841.000 ljudi, je pokazala, da je oljčno olje pomemben vir enkrat nenasičenih maščob, ki jih povezujemo z zmanjšanim tveganjem za pojav možganske kapi in srčnih bolezni. Tveganje za nastanek srčno-žilnih bolezni se z uživanjem oljčnega olja zmanjša tudi zaradi njegovega dokazanega učinka na znižanje krvnega tlaka. Visok krvni tlak je namreč pogosto povezan z boleznimi srca in prezgodnjo smrtjo.

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte