Raziskujte Rim kot Italijani: Domačin nam je razkril, kaj je vredno poskusiti
Če kdo, potem so zagotovo Italijani tisti, ki vedo, kje se dobro je in kako ob hrani uživati. Ob zadnjem obisku Rima smo se po ulicah glavnega mesta sprehodili z domačinom, ki nam je razkril male trike, ki ločijo domačine od turistov. Če boste zanje vedeli tudi vi, vas nihče ne bo »vrgel na finto«.
1 V Rimu nikoli ne naročite lazanje
»Če vam v Rimu ponujajo svežo lazanjo, nikar! Zamrznjeno so jo uvozili iz Bolonje,« v smehu, a odločno vztraja Fabrizio.
V Rimu si lahko privoščite skoraj 600 različnih vrst testenin, od industrijskih do ročno izdelanih, raznolikih oblik, izogibajte pa se barvitim testeninam! »Teh pravi Italijani niti pod prisilo ne bi jedli,« nadaljuje. Naročite si špagete, rezance, raviole, torteline, metuljčke, peresnike …
Obiščite pastificije – tradicionalne izdelovalce testenin – ali pa – tako kot mi – rezervirajte Pasta Cooking Class pri Lucilli, kjer se na delavnici v pristni rimski kuhinji naučite izdelovanja testenin po lastni izbiri in priprave sezonskih omak. Še en namig: bistvo je v okusu in zadostni količini omake. »Testenine naj plavajo v omaki!«
2 Gelato vs. sladoled
V Rimu vam bodo na vsakem koraku ponujali »pristen italijanski gelato«, ki pa mu je z okusno italijansko sladico skupna kvečjemu višja cena. Kako torej na prvi pogled prepoznati pravi italijanski gelato?
- Gelato ni nikoli agresivnih nenaravnih barv.
- Gelato ni nikoli zvrhan v skledah.
- Gelato je običajno v ravnini s hladilno posodo ali pokrit.
- Gelato nalagajo z lopatico in se lahko oblikuje.
PREBERITE ŠE -> Eno najbolj posebnih naravnih kopališč z zdravilno toplo vodo je v Italiji
3 Pizza: romana ali napoletana?
V Rimu strogo ločujejo med pizzo romano, ki izhaja iz Rima, in napoletano iz domovine pice – Neaplja. Razlikujeta se tako pri načinu priprave kot tudi po okusu; pri romani je testo izdelano iz močnejšega tipa moke »00«, v testu je tudi oljčno olje, medtem ko pica napoletana vsebuje več vode in vzhaja kar osemkrat dlje.
Ljubitelji tanke in hrustljave skorjice, ki se lomi pri vsakem grižljaju, boste izbrali pico romano, vsi tisti, ki obožujemo mehko in zračno skorjo z luknjami in temnim pegami, pa izbiramo sočno napoletano.
Brez strahu, zaradi tega nas Rimljani ne bodo jezno gledali. Tudi med njimi je namreč veliko takih, ki so se za pristno pico napoletano pripravljeni z vlakom zapeljati dve uri južneje do Neaplja.
4 Maritozzo za ljubezen
Tipičen in najbolj običajen italijanski zajtrk je za razliko od našega precej skromen. Sestavljata ga cappuccino in cornetto – italijanski rogljiček, ki je v primerjavi s francoskim manjši, slajši in manj maslen.
A če se hočete razvajati po rimsko, nujno poskusite tradicionalno sladico »maritozzo«, katere poimenovanje izhaja iz besede »marito« - mož. Legenda pravi, da so fantje v sredino te sladice skrili zaročni prstan in jo podarili svoji izbranki. Obratno so ženske svojo željo po poroki izbrancu naznanile tako, da so pripravile maritozzije brez »zlatega zaklada«.
PREBERITE ŠE -> Zato je vredno obiskati italijansko pokrajino Abruzzo
5 Samo eden je pravi tiramisu
Težko je obiskati Rim in si ga ne privoščiti: tiramisu. Tipična italijanska sladica, ki sicer ne izhaja iz Rima, temveč iz regije Veneto, je priljubljena zaradi svežine, okusa in enostavnosti priprave. V Rimu ga lahko kot »turisti« okusite v kar 100 različicah, a dejstvo je, da je edini pravi kavni tiramisu, ki si ga pravi Rimljani privoščijo v slaščičarni Pompi ali še bolje: pripravijo ga sami in ne popuščajo; brez mascarpona, savoiardi piškotov in marsala vina ni tiramisuja.
Če vas ne bo kmalu zaneslo v Rim, smo od Italijanov dobili tudi originalni recept za tiramisu:
Tiramisu po italijansko
Potrebujemo:
- 5 jajc
- 3 žlice sladkorja
- ščepec soli
- 500 g maskarponeja
- kava za 6 oseb
- marsala vino
- 400 g savoiardi piškotov
- nesladkan kakav v prahu
Priprava:
Skuhamo kavo, še vročo nalijemo na krožnik in vmešamo pokrovček marsala vina za okus. Ohladimo.
Ločimo beljake od rumenjakov. V ločeni posodi beljakom dodamo ščepec soli in jih zmešamo v trd sneg.
V drugi posodi gladko zmešamo rumenjake s sladkorjem. Naknadno po žlicah dodajamo kremast maskarpone in ga s kuhinjsko metlico postopoma vmešavamo v jajčno zmes.
Na koncu v jajčno kremo z maskarponejem z metlico vmešamo sneg tako, da krema postane rahla in puhasta.
V ohlajeno kavo z obeh strani na hitro pomočimo piškote in jih v posodo zlagamo enega poleg drugega. Ko je dno posode v pokrito s prvo polovico piškotov, enakomerno razmažemo polovico kreme.
Na kremo nanesemo novo plast namočenih piškotov in čeznje gladko razmažemo še preostanek kreme. Nanjo z malim kuhinjskim cedilom enakomerno potrosimo nesladkan kakav.
Pokrit tiramisu vsaj za 5 ur odstavimo v hladilnik, da se okusi prepojijo, in ga postrežemo hladnega.