MESTO ZALJUBLJENCEV

To je eno najbolj romantičnih italijanskih mest, v katerem imajo celo safari

Ob omembi Verone večina najprej pomisli na dramo Romeo in Julija, ki jo je Shakespeare postavil prav v to očarljivo italijansko mesto.
Fotografija: Verona, Italija. Foto: Aliaksandr Antanovich/shutterstock
Odpri galerijo
Verona, Italija. Foto: Aliaksandr Antanovich/shutterstock

Jesenski dnevi, ki so pred nami, kar kličejo po tem, da se odpravimo na izlete po Sloveniji in drugih evropskih državah. Nekoliko nižje temperature so namreč idealne za sprehod skozi mesta, ogled znamenitosti in raziskovanje manj obljudenih kotičkov. Tokrat vam predstavljamo Verono, italijansko mesto s približno 260.000 prebivalci, ki se nahaja na severnem delu naše zahodne sosede ob reki Adiži in velja za eno najbolj romantičnih in očarljivih italijanskih mest. Njene lepote in znamenitosti lahko zlahka občudujete, če se po njej podate peš. 

Verona se zaradi svoje bogate arhitekture in številnih zgodovinskih stavb, ki so se na tem območju ohranile do danes (opazimo lahko tudi številne antične spomenike), od leta 2000 dalje uvršča na Unescov seznam svetovne dediščine. V Verono radi zahajajo tako zaljubljenci, ki se navdušujejo nad Shakespearovo dramo o Romeu in Juliji, kot tudi ljubitelji umetnosti in gurmani, saj je mesto znano po odlični italijanski kulinariki. Zelo priljubljena jed tega predela je polenta, ki se jo pogosto kombinira s stročnicami, mesom, slaniki ter raznimi siri in gobami. Med specialitete spada tudi rižota Amarone, v katero se doda nekaj kapljic lokalno pridelanega vina, zaradi česar je ta prav posebnega okusa, njena barva pa je vijolična. Verona prav tako slovi po odličnem sladoledu. 

V Veroni bodo na svoj račun prišli tudi ljubitelji mode in nakupovanja. Ulica Mazzini je znana po tem, da se na njej nahajajo trgovine z najdražjimi blagovnimi znamkami. Od Ljubljane do Verone je sicer 350 kilometrov. Če se boste do tega italijanskega mesta podali iz slovenske prestolnice, boste za vožnjo z avtom potrebovali približno tri ure in pol. 

Julijina hiša (Casa di Giulietta) in balkon

Ljubitelji drame Romeo in Julija, ki jo je Shakespeare napisal okoli leta 1595, se radi ustavijo pri Julijini hiši, ki je bila zgrajena v spomin na to tragično ljubezensko zgodbo. Nahaja se na ulici Via Cappello 23 in je dober primer gotske arhitekture. V njeni notranjosti je urejen muzej, ki je odprt za obiskovalce. Julijin balkon je tak, kakršnega opeva drama, zato si je enostavno predstavljati, da je na njem v tistih časih slonela zaljubljena Julija, medtem ko ji je pod njim dvoril Romeo.

Nedaleč od hiše se nahaja še bronasti kip Julije, s katero se radi fotografirajo obiskovalci. Prijem njene desne dojke naj bi po nekaterih govoricah prinesel srečo v ljubezni. Julijino dvorišče turisti zelo radi obiščejo, zato bodite pripravljeni, da boste tam naleteli na gnečo. Po stenah na dvorišču lahko opazite številna ljubezenska sporočila in želje, ki so jih tja prilepili mimoidoči.

Julijina hiša. Foto: Vladimir Sazonov/Shutterstock
Julijina hiša. Foto: Vladimir Sazonov/Shutterstock

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe je eden najbolj slikovitih trgov v Italiji in nekakšna osrednja točka dogajanja. Trg je obdan z renesančnimi palačami in srednjeveškimi meščanskimi hišami, na njem pa se nahaja tudi stolp Torre dei Lamberti, razgledna točka, s katere se odpira razgled daleč naokrog. Na trgu se nahajajo številni bari ter Markov steber z beneškim levom in vodnjak s kipom Madonna Verona iz 14. stoletja, hkrati pa je tukaj locirana tudi mestna tržnica. V času adventa se ta prelevi v božične stojnice.

Park Giardino Giusti

Gre za idiličen renesančni vrt iz 16. stoletja, nekakšno zeleno oazo sredi mesta, v kateri se nahajajo starodavna drevesa, grmovnice, ciprese, kipi in labirinti. Vrt je podoben vrtovom Medičejcev. Ti so namreč predstavljali nekakšen estetski zgled in so bili namenjeni eliti iz tistega obdobja. Po parku so prepletene sprehajalne poti, z zgornje ploščadi, do katere je možno priti po stopnicah, pa se odpira lep razgled na Verono. V parku stoji tudi elegantna palača, ki je nastala tako, da so vse stavbe, ki so jih v preteklosti uporabljali za predelavo volne, združili v celoto.

Giusti Garden, Verona. Foto: Catarina Belova/Shutterstock
Giusti Garden, Verona. Foto: Catarina Belova/Shutterstock

Rimska Arena

Gre za tretji največji ohranjen amfiteater v Italiji, ki je bil dokončan leta 30, v njem pa je lahko včasih naenkrat sedelo kar 25.000 gledalcev, ki so prihajali na ogled gladiatorskih bojev. Arena se po svoji velikosti sicer ne more primerjati z rimskim Kolosejem, je pa v precej dobrem stanju, zato jo je vredno obiskati. Tudi tukaj lahko pričakujete gnečo, saj je točka turistično precej oblegana. Od leta 1913 dalje je Arena prizorišče prestižnega opernega festivala, ki poteka v poletnem času, v njej pa potekajo tudi gledališke predstave in druge prireditve.

Verona, arena. Foto: Igor Link/Shutterstock
Verona, arena. Foto: Igor Link/Shutterstock

Castelvecchio

Castelvecchio je srednjeveški grajski kompleks, ki je bil zgrajen v 14. stoletju. V takratnem času je služil kot rezidenca in utrdba. Sestavlja ga več stolpov, v njegovem sklopu pa je tudi opečni most, ki poteka čez reko. Vredno si je ogledati simpatično dvorišče za zidovi. Stavba je delno preoblikovana v muzej. V 16 sobah si lahko ogledate, kako je bila urejena notranjost gradu v preteklosti. Poleg tega so na ogled številne umetnine iz tistega obdobja, renesančni bron, arheološke najdbe, kovanci, orožje in drugi zgodovinski predmeti.

Castelvecchio. Foto: Sean Pavone/Shutterstock
Castelvecchio. Foto: Sean Pavone/Shutterstock

Park Natura Viva

Za ogled parka Natura Viva se boste morali zapeljati nekoliko ven iz mesta, saj je ta od centra Verone oddaljen približno pol ure vožnje z avtomobilom. Nahaja se nekaj kilometrov pred Gardskim jezerom in je sestavljen iz treh vsebinskih sklopov. V klasičnem živalskem vrtu 'animalzoo' si je možno ogledati približno 200 živalskih vrst z vseh celin. Drugi sklop bo navdušil predvsem ljubitelje dinozavrov, saj so v njem postavljeni njihovi kipi v naravni velikosti. V tem delu so na ogled tudi terariji in akvariji s številnimi plazilci in tropskimi ribami. Obiskovalci so običajno najbolj navdušeni nad tretjim sklopom, safarijem, saj ta najbolj izstopa. Gre za savano, po kateri se zapeljete s svojim vozilom in pri tem občudujete eksotične živali. Ker so ljudi dobro vajene, obstaja velika verjetnost, da se vam bodo precej približale, zaradi česar bo izkušnja še toliko bolj pristna.

Park Natura Viva, Verona. Foto: Konstantin Tronin/Shutterstock
Park Natura Viva, Verona. Foto: Konstantin Tronin/Shutterstock

Preberite še:

V prodaji

Ne spreglejte