Sin me krivi za očetov alkoholizem, boli me, ker me tako zavrača
Pozdravljeni,
v življenju sem prestala mnogo hudega, od očeta alkoholika do moža, ki se je tudi zapil. Imam tri otroke. Težava je moj najstarejši sin, ki mi je že nekdaj očital, da sem jaz kriva za očetov alkoholizem. Osem let se je zdravil. Brez učinka.
Ločila sem se in pri 45 letih začela novo življenje, ki je bilo z drugim možem ena sama pravljica. Dokler sem bila z njim, me je sin spoštoval. Po njegovi smrti pa je sin povsem spremenil odnos do mene. Z mano nima več pravega človeškega odnosa.
Ne morem se pogovarjati z njim. Rekel je, da je pogovor možen samo pod strokovnim nadzorom. Tudi s tem se strinjam. Ne vem le, kako to izvesti.
Otroci so sicer pridni, delavni, a me problem s sinom zelo mori. Prosim vas za nasvet.
Hvaležna redna bralka
Izkoristite njegovo pobudo za obisk strokovnjaka
Odgovarja:
Samo BabuderPsihoanalitični psihoterapevt.
Za brezplačen nasvet nam pišite na info@onaplus.si
Dinamika v družinah, v katerih je težava alkohol, ima svoje značilnosti in zakonitosti, zato kriviti vas za možev alkoholizem nima nobenega smisla. Sin in njegova sorojenca so žrtve te dinamike in morajo nositi njene boleče posledice. V spopadanju s tem bremenom sin išče krivca in si tako poskuša lajšati trpljenje. V tem smislu je razumeti, da z vami kot domnevnim krivcem po smrti vašega drugega moža nima več pravega človeškega odnosa, kot ste napisali. Da bi odpravili neustrezno domnevo o krivdi, je pogovor v prisotnosti strokovnjaka, ki ima izkušnje s tovrstno problematiko, vsekakor priporočljiv.
Pričakovati je, da bi sin, ob ustreznem posredovanju strokovnjaka, dobil globlji vpogled v družinsko dinamiko, z vso dediščino vred, ki sta jo v družino prinesla oba starša (tudi vaš oče je bil alkoholik). Sinov globlji vpogled bi lahko imel za posledico spremembo njegovega razumevanja vaše vloge v partnerskem odnosu in vašega vpliva na možev alkoholizem. Prepričan sem, da bi vas, če bi si le bil pripravljen vzeti dovolj časa za pogovor s strokovnjakom, nehal kriviti zanj. Zato vam toplo priporočam, da izkoristite njegovo pripravljenost in organizirate pogovor »pod strokovnim nadzorom«.
Pobrskajte na svetovnem spletu za najbližjo ustanovo, ki se ukvarja z zdravljenjem alkoholizma oziroma nudenjem pomoči svojcem alkoholikov. Pokličite tja, opišite svojo težavo in povejte, da bi s sinom potrebovala strokovno pomoč. Ko boste dobili termin za srečanje s strokovnjakom, pokličite sina in ga povabite na pogovor.
Da je sin po smrti vašega drugega moža povsem spremenil odnos do vas, je morda posledica tega, da je na moža projiciral svoje želje po srečni družini, v kateri ne bi bilo uničujočega alkohola. S smrtjo moža se je podoba srečne družine sesula in z njo sinovo hrepenenje.
Bodite potrpežljivi in obzirni do njegovega doživljanja. Veliko je moral pretrpeti (kot tudi njegova sorojenca). Hkrati pa bodite prizanesljivi tudi do sebe. Ne dovolite sinu, da bi bil do vas morebiti grob ali žaljiv. Tudi vi ste pretrpeli ogromno: v otroštvu zaradi očeta alkoholika, v prvem zakonu zaradi moža alkoholika, v drugem pa zaradi izgube ljubljene osebe. Prav tako potrebujete sočutje, razumevanje in prijazno besedo.
Želim vam, da bi s sinom čim prej uredila odnos in si olajšala duševne bolečine, ki jih je vama, in mlajšima otrokoma, prizadejal alkoholizem.