Sestra se je vedno grebla, zato bo po starših dedovala vse, mene pa ignorirajo
Pozdravljeni,
letos mi je umrl oče in starša sta pri notarju napisala oporoko, da zakonec, ki preživi, deduje vse, po smrti obeh pa dedujemo njuni otroci. S tem sem se strinjala.
Ker se je sestra javila, da bo mamo preživljala do smrti, je že avtomatsko lastnica polovice nepremičnin. Sestra se je vedno grebla in silila v ospredje, jaz ne.
Ker so mene odpisali in me ignorirajo, čeprav nisem nikomur storila nič žalega in nisem z nikomer v sporu, me zanima, ali po mamini smrti sploh kaj dedujem.
Pred leti sem od staršev dobila majhno parcelico za hišo, ki pa nikakor ni vredna toliko, kot mamina hiša, zemlja in gozd.
Prosim za vaš nasvet, kaj lahko pričakujem.
Bralka
Pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju ne morete uveljavljati nujnega deleža
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Kot razumem, ste se ob smrti očeta odpovedali dedovanju po njem, in njegovo zapuščino (polovico nepremičnine) je posledično podedovala vaša mama. Posledica odpovedi dedovanja je v tem, da v tem primeru dedujejo sodediči (denimo mama). Omenjate tudi, da je sestra z mamo podpisala pogodbo o dosmrtnem preživljanju, na podlagi katere bo postala po njeni smrti lastnica premoženja, ki je predmet te pogodbe.
Pogodba o dosmrtnem preživljanju je sicer odplačna pogodba, ki ne vpliva na nujni delež nujnih dedičev. Drugače povedano, na takem premoženju ne morete uveljavljati nujnega deleža in ne morete zahtevati njegovega vračila v zapuščino, tako kot je to v primeru darila.
Izjema bi bila, če bi šlo pri pogodbi o dosmrtnem preživljanju za fiktivno pogodbo, ki bi prikrivala darilno pogodbo. V takem primeru bi lahko zahtevali razveljavitev pogodbe o dosmrtnem preživljanju.
Po mami pa lahko dedujete morebitno premoženje, ki ne bo predmet pogodbe o dosmrtnem preživljanju med mamo in sestro. Če bo kaj takega premoženja v zapuščini, boste lahko dedovali vsaj nujni delež (ki znaša polovico zakonitega deleža).