Partnerjeva mama je razdrla najino zvezo, zdaj me hoče še oropati premoženja
Nekaj časa sem živela tako rekoč sanjsko življenje s »super« moškim. Bil je čeden, izobražen in ambiciozen, žal pa sem pred kratkim razočarana ugotovila, da je navaden čustveno plitek mamin sinček.
Stara sem 33 let in sem dobrih pet let živela z njim v zunajzakonski skupnosti. Moj bivši je zdaj član uprave neke pomembne banke in se druži s sebi enakimi snobi in pomembneži. V letih skupnega življenja sva ustvarila zajetno premoženje (veliko hišo okrog 350 m2 v elitnem delu Ljubljane, ki sva jo sicer delno financirala s kreditom, imava tudi vikend na hrvaški obali in garsonjero).
Vse nepremičnine so sicer pisane nanj. Naj omenim, da sem, medtem ko se je on šel svoje »velike« posle, tako rekoč sama skrbela za vse to premoženje (organizirala obrtnike, kuhala, čistila, pospravljala ipd.) in to ob redni službi.
Najini odnosi so se začeli krhati, ker je bivši dopuščal pretirano vmešavanje svoje gospodovalne mame v najine odnose. Gospa se je odločila, da se bo šla z menoj vojno in da ne smem dobiti niti centa skupnega premoženja. Imela me je za pripadnico »nižjega sloja«, čeprav sem univerzitetno izobražena in iz dobre, normalne družine. Moj partner ji je čedalje bolj popuščal, tako da sem dokončno ugotovila, da je le slabič brez lastnega jaza, ki mu mamica usmerja življenje in kariero. In tako sem ga zapustila.
Zdaj pa še pravno vprašanje: čeprav sem se strinjala, da je bivši partner nase napisal vsože skupno premoženje, saj mi denar nikoli ni veliko pomenil, sem si zdaj premislila in se bom borila, da bom dobila vsaj del tega premoženja nazaj. Mislim, da sem upravičena vsaj do polovice hiše v Ljubljani. Kaj menite, kakšne so moje možnosti? Prav tako me zanima, ali kredit, ki ga je najel nekdanji partner za hišo, prav tako spada med skupne obveznosti?
Bralka
Priskrbite si dobrega odvetnika
Zahvaljujem se za vaše več kot zanimivo vprašanje.
Profesor psihiatrije na Univerzi v Novi Mehiki, Steven Adelsheim, je v zvezi z razvajenostjo pri otrocih lucidno dejal, da je najboljši način, da se razvajenost prepreči, ta, da se jih čim prej sooči z življenjskimi razmerami in potrebami otrok iz kar se le da različnih socialnih okolij, z namenom, da postanejo bolj občutljivi na te različnosti. Otroci premožnejših staršev bi se morali družiti tudi z otroki iz revnejših družin in na tak način širiti svoja obzorja in razviti čut za solidarnost.
Žal številni starši povsod po svetu, še posebej pa v Sloveniji, ravnajo ravno obratno. Svoje sinove in hčerke verjetno zaradi strahu pred njihovo socialno degradacijo, vzgajajo v čustveno otopele in mentalno omejene »hohštaplerje« in iz njih (ne)zavedno delajo ozkosrčneže in narcise.
Ker sta z nekdanjim partnerjem večino premoženja ustvarila v zunajzakonski skupnosti, ki je po pravnem položaju izenačena z zakonsko zvezo, velja, da sta vajina deleža na tem premoženju enaka, ne glede na to, da je formalni lastnik tega premoženja on.
Zakon sicer omogoča, da lahko katerikoli izmed vaju dokaže, da je k skupnemu premoženju prispeval več kot drugi, pri čemer zaslužek ni edini merodajni kriterij, ampak sodišča upoštevajo tudi vse druge okoliščine, denimo pomoč, ki jo zakonec daje drugemu zakoncu, opravljanje domačih del, skrb za ohranitev premoženja in vsako drugo obliko dela in sodelovanja pri upravi, ohranitvi in povečanju skupnega premoženja.
Glede na vaš požrtvovalni angažma pri vzdrževanju skupnih nepremičnin, ni nobenega dvoma, da ga bo sodišče tudi upoštevalo in ustrezno ovrednotilo.
Kar se tiče hipotekarnega kredita, pa gre za obveznost, ki jo je treba ugotoviti pred ugotavljanjem deleža na skupnem premoženju in se prav tako deli med vaju.
O višini deležev na skupnem premoženju se lahko z nekdanjim partnerjem sporazumeta. Ker pa se to ne zdi verjetno, še posebej zaradi faktorja njegove povsod prisotne mame, se bojim, da bo moralo o tej zadevi odločiti sodišče na osnovi tožbe za delitev skupnega premoženja.
O vaših možnostih nerad ugibam, saj je izid spora v marsičem odvisen tudi od spretnosti odvetnikov, ki vaju bodo zastopali na sodišču. Ker domnevam, da se bo nekdanji partner »oborožil« z vsemi žavbami namazanimi odvetniki, priporočam, da ravnate podobno. Žal vas čaka precej pranja umazanega perila, a naj vas opogumlja dejstvo, da se borite za pravo stvar.