POD DROBNOGLEDOM

So akupresurne podloge vredne denarja? Kako delujejo in za koga niso primerne

Akupresurne podloge so že nekaj let velik trend na področju skrbi za dobro počutje. Ampak, ali res delujejo? In ali je vredno investirati v ta pripomoček?
Fotografija: Akupresurne podloge so velik hit, a so mnenja strokovnjakov o njih deljena. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Akupresurne podloge so velik hit, a so mnenja strokovnjakov o njih deljena. Foto: Shutterstock

Za vse, ki še niste slišali za akupresurne podloge ali blazine, naj najprej razložimo, kaj sploh so. Gre za vadbenim oziroma joga podlogam podobne tanke blazine, na katerih je nameščenih na stotine plastičnih bodic, prav te bodice pa so tiste, po katerih so akupresurne podloge dobile svoje ime.

Ko nanje ležemo, stopimo ali sedemo, na predele našega telesa namreč izvajajo akupresurno masažo, ki naj bi imela pozitivne učinke na počutje (od sprostitve do odpravljanja kroničnih bolečin). 

Čeprav so akupresurne podloge moderna pogruntavščina, pa sama akupresura ni nič novega. To je namreč ena izmed tehnik tradicionalne kitajske medicine, ki temelji na pristopu, da lahko s pritiskom na določene točke telesa na meridianih oziroma energetskih poteh, po katerih se pretaka življenjska energija človeka, odpravljamo nekatere zdravstvene tegobe in stimuliramo samozdravljenje.

Na podoben način deluje tudi akupunktura, le da pri njej v te točke zabadajo iglice, pri čemer naj bi se sprostila blokirana energija, ki lahko povzroča bolečine v telesu. 

Za vse, ki se bojijo prebadanja in ne prenesejo pogleda na igle, je torej akupresura bolj blaga metoda, akupresurne podloge, ki kljub na pogled zastrašujočim plastičnim bodicam ne prebodejo kože, pa alternativa dragim obiskom izvajalcev akupresure.

Ampak, ali lahko ima ta pripomoček za domačo uporabo enake oziroma sploh kakšne učinke na človeško zdravje? Zanimalo nas je, kaj o tem pravijo znanstvene raziskave. 

Plastične bodice na akupresurni podlogi ne smejo biti pretrde, da ne ranijo kože, in ne premehke, da se ne vdajo pod vašo težo. Foto: Shutterstock
Plastične bodice na akupresurni podlogi ne smejo biti pretrde, da ne ranijo kože, in ne premehke, da se ne vdajo pod vašo težo. Foto: Shutterstock

Učinki akupresurnih podlog

Če obiščete katero izmed spletnih strani proizvajalcev akupresurnih podlog, vam bodo ti seveda opevali njihove številne pozitivne učinke. Enako velja za družbena omrežja, kjer so te podloge trend že nekaj let, zahvaljujoč spletnim vplivnežem. Nanje pa prisegajo tudi svetovne zvezdnice, denimo glasbenica Jennifer Lopez, igralka Kate Beckinsale in supermodel Elle McPherson. 

Žal so tovrstna priporočila zgolj anekdote in to je glavni problem akupresurnih podlog, da preprosto še ni bilo narejenih dovolj strokovnih znanstvenih raziskav, ki bi lahko zanesljivo potrdile ali ovrgle trditve njihovih uporabnikov. Obstaja pa nekaj manjših raziskav, ki vlivajo upanje, da morda ta pripomoček ni zgolj maček v žaklju, s katerim si velnes industrija želi napolniti žepe. 

PREBERITE ŠE -> Neverjetni učinki obrazne joge na zdravje in zakaj bi jo morali izvajati tudi otroci

Ena izmed glavnih trditev v prid akupresurnim podlogam je denimo ta, da pomagajo odpravljati bolečine v telesu, in to je zaenkrat potrdilo nekaj manjših študij.

V eni takšnih so udeleženci poročali o boljši prekrvavljenosti in manj zategnjenih mišicah na hrbtu, medtem ko so v neki drugi manjši raziskavi sodelujoči dejali, da jim je uporaba akupresurne podloge ublažila bolečine v vratu in spodnjem predelu hrbta. 

Strokovnjaki predvidevajo, da bi lahko ta masažni pripomoček pomagal tudi pri bolečih menstruacijah in bolečinah v stopalih. Čeprav tovrstnih raziskav še niso izvedli, to sklepajo na podlagi študij v akupresuro, ki so razkrile takšne rezultate.

Ena izmed njih je denimo pokazala, da so udeleženke že po desetih minutah pritiskanja na točke dlani in stopal poročale, da so njihovi menstrualni krči postali bolj znosni. Da bi podobne učinke prinesla tudi domača akupresurna podloga, bi torej bilo potrebno, da stopite nanjo za deset minut ali nanjo za deset minut rahlo pritisnete dlani. 

Akupresura dlani in stopal je ženskam z bolečimi menstruacijami olajšala neprijetne krče. Foto: Shutterstock
Akupresura dlani in stopal je ženskam z bolečimi menstruacijami olajšala neprijetne krče. Foto: Shutterstock

Enako velja za glavobole, ki so bili doslej že predmet raziskovanja v povezavi z akupresuro, ne pa še pri uporabi akupresurnih podlog, čeprav uporabniki trdijo, da jim pomagajo lajšati tudi tovrstne bolečine.

Manjša študija je zaenkrat pokazala, da lahko ima pritiskanje na določene točke glave in vratu boljši učinek na kronične glavobole kot zdravila, ki sproščajo mišična tkiva, ni pa še znanstveno potrjeno, ali lahko podobne učinke dosežemo tudi z akupresurnimi valji, ki so namenjeni ravno uporabi na tem predelu telesa. 

Zanimivo je tudi, da naj bi akupresurne podloge vplivale na boljši spanec. To je doslej pokazala neka zelo majhna študija, v kateri so udeleženci po uporabi teh podlog poročali o manj pogosti utrujenosti, povečani energiji čez dan in boljšem spancu ponoči, vendar pa raziskovalci tega niso mogli potrditi z drugimi meritvami, saj se fiziološke funkcije udeležencev (krvni tlak, bitje srca in količina stresnega hormona kortizola) tekom študije niso spremenile. 

PREBERITE ŠE -> Te hrane Slovenke uživajo resnično premalo (menstruacije bi lahko bile znosnejše)

Je smiselno investirati v akupresurno podlogo? 

Vprašanje, ali vam akupresurna podloga lahko pomaga, torej ostaja odprto in znanstveniki zaenkrat nanj odgovarjajo z »mogoče«. Najboljši način je torej, da se prepričate na lastni koži, vendar pa pri tem opozarjajo na pomembne omejitve. 

Ena izmed takšnih je čas uporabe, ki naj ne bi presegal 30 minut naenkrat – do pol ure se namreč smatra, da naša koža še lahko prenese pritisk plastičnih bodic, če bi na njih ležali, stali ali sedeli dlje časa (ali celo zaspali), pa bi lahko prišlo do poškodb povrhnjice in modric. Prav zato na podlogi tudi ni dobro izvajati vadb in gibov, saj lahko med premikanjem utrpimo poškodbe kože. 

Ko boste izbirali akupresurno podlogo, strokovnjaki priporočajo tudi, da ste pozorni na število in velikost bodic. Več ko jih je, manj boleče bodo, saj se bo teža vašega telesa po njih razporedila bolj enakomerno. Bolečino pri uporabi lahko zmanjšate tudi tako, da čez podlogo položite tanko rjuho ali nosite tanjša oblačila, vendar pa strokovnjaki pravijo, da je za večji učinek boljši stik bodic z golo kožo. 

Do slednjega lahko pridete postopoma, torej da sprva na podlogo ležete oblečeni in po nekaj minutah, ko se vaše telo že privadi na bodice, slečete oblačila, za lažji začetek pa se tudi priporoča, da prvih nekajkrat na podlogo ležete zgolj med pet in deset minut, sčasoma pa se na njej sproščate od 20 do 30 minut na dan. 

In še nekaj, če boste akupresurno podlogo uporabljali na golo kožo, na kateri imate kožna znamenja, se priporoča, da jih preventivno zaščitite z obliži. 

Obstajajo tudi akupunkturni valji, ki jih lahko uporabljamo samo na predelu glave in vratu. Lajšali naj bi glavobole in bolečine v vratu. Foto: Shutterstock
Obstajajo tudi akupunkturni valji, ki jih lahko uporabljamo samo na predelu glave in vratu. Lajšali naj bi glavobole in bolečine v vratu. Foto: Shutterstock

Nevarnost uporabe akupresurnih podlog in kdo se jim naj izogiba 

Čeprav so ti pripomočki označeni kot varni za uporabo, se je treba zavedati, da akupresurne podloge niso povsem nedolžne, saj vedno obstaja nevarnost, da nam ranijo kožo. Diabetik, ljudje s tanko in občutljivo kožo ter ranami in osebe, ki imajo težave s strjevanjem krvi in slabo prekrvavitvijo, naj akupresurnih podlog raje ne uporabljajo, saj zanje predstavljajo prevelik dejavnik tveganja. Enako velja za otroke. 

Posebno opozorilo pa gre tudi vsem nosečnicam. Raziskave so namreč ugotovile, da lahko akupresura določenih točk na telesu sproži porod. Če pričakujete otroka, se pred uporabo akupresurnih podlog torej posvetujte s svojim zdravnikom, večina pa jih svetuje, da ta pripomoček do 38. tedna nosečnosti raje pospravite. 

Preberite še:

V prodaji