S to rastlino si lahko pomagamo pri menstruacijskih krčih
Ob omembi ognjiča se večina najprej spomni na zelo znano ognjičevo mazilo, ki pomaga pri odpravi in blaženju marsikatere zdravstvene tegobe. Vrtni ognjič (Calendula officinalis) sicer spada v družino nebinovk, tako ime pa so mu nadeli zaradi barv cvetov, ki se prelivajo v živih rumeno-oranžnih odtenkih.
Ognjič cveti od junija pa vse do pozne jeseni. Cvetovi imajo značilen vonj, njihov okus pa je nekoliko aromatičen. Listi so podolgovati in dlakavi ter dolgi 5-12 centimetrov. Njegovo steblo je razvejano in prav tako posejano z dlačicami. Ognjič je enoletna rastlina, ki v višino zraste do 60 centimetrov, v širino pa se lahko precej razraste, zato ga je priporočljivo sejati v presledkih oz. ga sproti redčiti.
Naši predniki so z njim napovedovali vreme
Ta zdravilna in okrasna rastlina je sprva uspevala zgolj v sredozemskem svetu, danes pa jo gojijo po številnih evropskih in ameriških državah. Poleg tega, da dobro uspeva na naših vrtovih, ga lahko posadimo tudi v lonce ali korita. Vrtičkarji ga imajo radi na vrtu, saj ta s svojo prisotnostjo odganja nekatere škodljivce, kot je koloradski hrošč. Ustrezajo mu sončne lege in dobro odcedna tla. Dobro uspeva v rodovitni zemlji, vendar se je hkrati sposoben prilagoditi tudi zemlji slabše kakovosti.
Ognjičeve pozitivne lastnosti so poznali že naši predniki. Tako so ga stari Rimljani uporabljali kot barvilo, v starem Egiptu pa je veljal za rastlino s pomlajevalnimi učinki. Naše babice so z opazovanjem ognjiča napovedovale vreme. Če je imel ta po osmi uri zjutraj še vedno zaprte liste, naj bi to naznanjalo, da bo kmalu začelo deževati.
Cvetove lahko dodajamo solatam, popke pa vložimo v kis
Uporabljamo predvsem ognjičeve cvetove. Ti vsebujejo flavonoide, ki se ponašajo s svojim protivnetnim delovanjem, in karotene. V njem najdemo tudi saponine in eterična olja, ki pomagajo pri blaženju krčev. Tudi terpenoidi v njem imajo blagodejne učinke na telo, saj uničujejo bakterije, viruse in glivice.
Ognjičeve sveže cvetove nekateri dodajajo solatam, medtem ko nabrane popke lahko vložimo v kis. V antiki so ognjičeve cvetove uporabljali namesto žafrana ter jih dodajali ribjim in mesnim jedem. Če ognjič uživamo v zdravstvene namene, običajno posežemo po ognjičevem čaju. Tega pripravimo tako, da eno do dve žlici svežih ali suhih cvetov stresemo v skodelico vrele vode. Po 5-10 minutah mešanico odcedimo in čaj je pripravljen. Ognjičev poparek lahko uporabimo pri izpiranju ustne votline.
PREBERITE ŠE -> To je zelišče, ki pomirja in izboljšuje kakovost spanca
Pomaga pri bolečih menstruacijah in v času menopavze
Ognjič je sicer veliko bolj prepoznaven kot mazilo oziroma sestavina kozmetičnih preparatov. Ognjičevo mazilo uporabljamo predvsem pri celjenju ran, brazgotin po operaciji, pri kožnih obolenjih ter blažjih opeklinah in ozeblinah. Primerno je tudi za negovanje suhe in občutljive kože ter za nanos na razpokane ustnice. Znano je tudi, da ognjič koži nudi določeno zaščito pred škodljivimi sončnimi žarki, vendar pa ta učinek ni tako močen, da bi lahko nadomestil klasične kreme za sončenje.
Ognjič pomaga pri težavah s prebavo, pospešuje pa tudi izločanje žolča v jetra. Pomaga uravnavati nereden menstruacijski ciklus in lajša bolečine, s katerimi se med menstruacijo srečujejo nekatere ženske. Poleg tega lahko po njem posežejo tudi ženske v menopavzi, saj lahko ognjič pripomore k blažitvi tovrstnih simptomov. Ognjič pospešuje znojenje in pomaga pri izločanju vode.
Spodbuja celjenje ran in pomaga pri hemoroidih
Pitje ognjičevega čaja izboljšuje cirkulacijo, z njim pa si lahko pomagamo tudi do večje sproščenosti in pri premagovanju stresa. Ognjič skrbi za to, da količine sladkorja v krvi ne bi preveč narasle. Uživanju ognjičevih pripravkov naj bi se izogibale nosečnice in doječe mame, saj ni dovolj podatkov o varnosti v teh obdobjih. Določene snovi v ognjiču bi lahko škodovale zarodkovim celicam. Ognjičevo mazilo lahko po drugi strani uporabljamo brez skrbi, možen je le pojav preobčutljivostnih reakcij.
PREBERITE ŠE -> Rožiči: odlični branik imunskega sistema
Zunanje uporabe ognjiča se lahko poslužujemo pri pikih žuželk kot tudi pri kožnih vnetjih, ki so nastala zaradi okužbe ali poškodbe. Mazilo je znano po tem, da spodbuja celjenje ran. Eterično olje v ognjiču pomaga pri zdravljenju glivičnih obolenj stopal, blaži pa tudi vaginalna glivična vnetja.
Z ognjičem si lahko pomagate omiliti krče, prav tako pa se lahko z njim uspešno borite proti kurjim očesom, saj jih mehča, zaradi česar jih kasneje lažje odstranimo. Pomaga tudi pri hemoroidih. Ognjič ima sicer podobne učinke na zdravje kot arnika, vendar pa ga ljudje z občutljivo kožo bolje prenašajo, zato je zanje bolj priporočljiv. Ni pa ga primerno nanesti na poškodovano in zagnojeno kožo.