ZAČIMBE

Kardamom: ena najdražjih začimb na svetu, a tako zdrava, da bi jo morali redno uživati

Kardamom je ena tistih začimb, brez katerih ne moremo pričarati vzdušja decembrskih praznikov. Pa vendar je tako vsestranska in zdrava, da bi jo morali uživati vse leto.
Fotografija: Kardamom je tretja najdražja začimba na svetu. A ker je tako okusna in zdrava, je vredna svoje cene. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Kardamom je tretja najdražja začimba na svetu. A ker je tako okusna in zdrava, je vredna svoje cene. Foto: Shutterstock

Če ga kupujete tu in tam v majhnih količinah, morda niste opazili, da je kardamom kar precej drag, pravzaprav je to tretja najdražja začimba na svetu, prekašata ga le še žafran in vanilja.

Z besedo kardamom pravzaprav poimenujemo semena različnih tropskih rastlin iz botaničnega rodu Elettaria in Amomum, ki obe spadata v družino ingverjevk (Zingiberaceae). Kardamom je tako v sorodu z ingverjem, kar pojasni njegov pekoč in osvežilen okus. 

Poznate črni kardamom? 

Uživamo semena rastline, ki se skrivajo v strokih. Ti stroki so zares sadeži rastline, ki zrastejo na zračnih koreninah, pridelovalci pa jih po obiranju posušijo, da postanejo papirnate votle strukture, kot smo je vajeni potrošniki.

Kardamom lahko kupimo cel v strokih ali že zmlet v prah. Pri tem je dobro vedeti, da v prah pogosto zmeljejo cele stroke, zato ni tako aromatičen, medtem ko res močan okus dosežemo, če semena po potrebi iz strokov izluščimo sami in jih zdrobimo v možnarju. 

In še eno pomembno razlikovanje. Obstaja veliko vrst kardamomov, v grobem jih delimo na zeleni, črni in beli kardamom. 

Pri nas boste najpogosteje dobili zeleni oz. pravi kardamom (Elettaria cardamomum). Kot ime pove, so njegovi posušeni stroki zelene barve in najpogosteje izvira iz Indije ali Malezije. Odličen je tako v slanih kot sladkih jedeh. Včasih je beljen in mu zato pravijo beli kardamom, vendar pa pod tem imenom ponekod prodajajo tudi siamski kardamom, ki je pridobljen iz rastline Amomum krervanh

Iz rodu Amomum, natančneje iz rastline Amomum subulatum izvira tudi črni kardamom, ki ima močnejši okus kot zeleni, primerjajo ga celo z mentolom. Raste predvsem v Himalaji, v Nepalu in Butanu, na višji nadmorski višini je pridelan, dražji je. Posušeni stroki so rjave barve in med proizvodnjo počrnijo, saj jih sušijo nad ognjem, kar začimbi doda aromo dima, zaradi česar je priljubljen dodatek mesu. 

Pravi kardamom je plod rastline Elettaria cardamomum. Rastlina na zračnih koreninah tvori cvetove, ki se spremenijo v zelene okrogle sadeže. Te sadeže nato posušijo, da dobijo votle stroke, v katerih se skrivajo aromatična semena. Foto: Shutterstock
Pravi kardamom je plod rastline Elettaria cardamomum. Rastlina na zračnih koreninah tvori cvetove, ki se spremenijo v zelene okrogle sadeže. Te sadeže nato posušijo, da dobijo votle stroke, v katerih se skrivajo aromatična semena. Foto: Shutterstock

Kardamom ima zelo dolgo zgodovino uporabe. Zgodovinarji so njegove omembe našli pri Sumercih v Mezopotamiji 3000 let pred našim štetjem in v starodavnih ajurvedskih tekstih. Stari Egipčani so ga uporabljali za čiščenje zob in iz njega izdelovali prarazličico zobne paste in ustne vodice, starogrški zdravnik Hipokrat ga je priporočal za lajšanje prebavnih težav, v starem Rimu pa so iz kardamoma izdelovali parfume. 

V srednjem veku je bil ena najpomembnejših trgovskih dobrin, ki so prišle z vzhoda, Benetke pa so bile njegov glavni uvoznik. Danes največ te začimbe, ki jo je vzljubil cel svet (v Indiji je sestavina karijev in garam masale, uporablja se v proizvodnji gina, v Skandinaviji pa z njim začinijo predvsem božične dobrote), pridelajo v Gvatemali in Indiji. 

PREBERITE ŠE -> Najdražja živila na svetu: Deset tisoč evrov za kilogram začimbe

Uničuje rakave celice, lajša slabost in ščiti zobe in dlesni 

Znanstveniki že vrsto let preučujejo to začimbo, katere zdravilne učinke so opevali že v antiki. Njena dobra plat je, da za razliko od nekaterih drugih priljubljenih aromatičnih rastlin nima posebnih stranskih učinkov in jo lahko kot začimbo jedi uživajo vsi, tudi nosečnice in doječe matere.

Pravzaprav so raziskave pokazale, da je kardamom zelo dober za lajšanje slabosti, s katero se soočajo bodoče matere. Študija med nosečnicami leta 2015 je razkrila, da uživanje kardamoma v prahu pol ure pred obroki omili občutke slabosti in zmanjša pogostost bruhanja. 

Poleg tega so raziskave potrdile učinke kardamoma na ustno zdravje. Znanstveniki so odkrili, da ta začimba ne vpliva samo na svež dah, ampak dejansko zavira nastanek ustnih bakterij, pomaga preprečevati zobno gnilobo in ščiti pred boleznimi dlesni. Neka študija je celo pokazala, da že petminutno žvečenje semen kardamoma uravna pH ustne votline, kar lahko prepreči nastajanje kariesa. 

Kardamom je uspešen tudi v boju z drugimi bakterijami in mikrobi. Raziskave so pokazale, da eterična olja v kardamomu uničijo določene bakterije tako, da poškodujejo njihove celične membrane, kar se je izkazalo za resnično pri bakterijah salmonele, E. coli, stafilokokih in glivicah kandide.

Pri tem je pomembno poudariti, da eterično olje kardamoma ni primerno in ni varno za uživanje, vendar pa so strokovnjaki optimistični, da bi lahko glede na ugotovitve to olje uporabili za razvoj novih antimikrobnih zdravil. 

Če želite uživati v močni aromi kardamoma, kupite cele stroke in semena izluščite ter strite tik pred uporabo. Foto: Shutterstock
Če želite uživati v močni aromi kardamoma, kupite cele stroke in semena izluščite ter strite tik pred uporabo. Foto: Shutterstock

Ker kardamom vsebuje kar nekaj močnih fitokemikalij, je znanstvenike zanimalo tudi, ali se obnese pri zdravljenju hudih bolezni, kot je rak. Ugotovili so, da zavira rast rakavih celic pri kožnem, pljučnem in kostnem raku ter vrsti raka ustne votline, ki ga povzročata kajenje in alkohol, napade pa tudi trdovratne celice raka dojk in debelega črevesja, ki jih kemoterapija ne uniči.

Navedeni izsledki so zaenkrat sicer plod raziskav na živalih in na človeških celicah v laboratoriju, ne pa tudi na živih ljudeh, zato znanstveniki še ne morejo trditi, da bi uživanje kardamoma lahko vplivalo na razvoj ali potek raka pri posameznikih. 

Znanstvene raziskave so doslej še razkrile, da bi kardamom lahko varoval pred povišanim holesterolom in krvnim tlakom, nastankom diabetesa, srčnih bolezni in želodčnih razjed ter ohranjal zdravje ledvic.

Ta osvežujoča začimba vpliva tudi na človeška dihala, antimikrobnemu delovanju zahvaljujoč namreč lajša simptome bronhitisa, neka študija pa je razkrila, da lahko vdihavanje eteričnega olja kardamoma vpliva celo na našo porabo kisika, kar lahko pomaga tako bolnikom z astmo, kot izboljša dihanje med fizično aktivnostjo. 

PREBERITE ŠE -> To je 6 najboljših začimb, ki pomagajo pregnati prehlad in viruse

Ko boste letos pekli praznične dobrote, ne pozabite torej na to drago, a izjemno zdravo začimbo. Cimetovi polžki niso zares popolni, če cimetu ne primešate tudi kardamoma.

Če ti dve začimbi prelijete z vrelo vodo, pustite stati 15 minut in nato dodate še mleko, pa boste dobili izredno aromatičen zimski napitek, ki pogreje veliko bolj kot vroča čokolada.

Za praznične poljubčke pod omelo pa imejte v žepu za vsak slučaj nekaj strokov zelenega kardamoma, ki jih lahko požvečite za svež dah. Navsezadnje to začimbo v svoje žvečilne gumije dodaja tudi legendarni Wrigley's. 

Preberite še:

V prodaji