OI PARIZ 2024

Olimpijske igre v Parizu za Slovence še posebno simbolične

V več pogledih bodo to zgodovinske igre, ki opozarjajo tudi na nujne spremembe.
Fotografija: Za Pariz bodo to že tretje olimpijske igre. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Za Pariz bodo to že tretje olimpijske igre. Foto: Shutterstock

Letošnje poletje je polno športnih dogodkov, uspehi in pozitivna energija slovenskih športnikov pa so krivi, da športno dogajanje spremlja vedno več ljudi, med njimi tudi tisti, ki so do sedaj svoje zanimanje usmerjali drugam.

Zdaj pa praktično vsak od nas ve, kdo sestavlja slovensko nogometno reprezentanco, trenutno vsi držimo pesti za kolesarje, ki premagujejo nečloveške podvige na Tour de France in odštevamo dneve do otvoritve olimpijskih iger v Parizu.

Da bo spremljanje slednjih še toliko bolj zanimivo, vam danes predstavljamo nekaj dejstev, ki vam bodo približali največji in najbolj ugleden športni dogodek.

Prva zanimivost je že ta, da so letošnje olimpijske igre za nas še posebno simbolične, saj Slovenija obeležuje 100 let od prvega olimpijskega zlata. In ne le ene, kar dve zlati medalji je prav v Parizu osvojil Leon Štukelj. Telovadec je zmagal na drogu in pa mnogoboju. 

Fotogenična prizorišča

Izjemno zanimiva so letos sama prizorišča tekmovanj. Tako kot že kolesarska dirka Tour de France velja za eno bolj slikovitih in zato tudi za televizijske prenose prava paša za oči, saj so v kadre večkrat ujeti francoski dvorci, vinogradi, kamnita mesteca in neskončna polja, bo lepo gledati tudi olimpijska tekmovanja. Seveda se vsi športniki ne bodo pomerili v središču Pariza, a recimo odbojka na mivki bo potekala pod največjo znamenitostjo francoske prestolnice, Eifflovim stolpom.

V ozadju prizorišča, kjer bodo tekme odbojke na mivki, bo najbolj prepoznaven simbol Francije. Foto: Benoit Tessier/Reuters
V ozadju prizorišča, kjer bodo tekme odbojke na mivki, bo najbolj prepoznaven simbol Francije. Foto: Benoit Tessier/Reuters

V slavni Grand Palais (Velika palača na Elizejskih poljanah), kjer so večkrat tudi najbolj odmevne modne revije hiše Chanel, bodo tekmovanja v sabljanju, tekvondoju, judu in rokoborbi. Krasne prizore bomo lahko videli še med prenosi konjeniških tekmovanj, saj bodo ta na vrtovih palače Versailles. In še lokacija, ki jo bodo ostali športniki v avgustovski vročini sredi Pariza zavidali deskarjem na valovih? Tahiti! Gre namreč za otok Francoske Polinezije in prav tam se bodo odvila tekmovanja v deskanju.

Ljubitelji konjeniških tekmovanj bodo imeli še dodaten razlog za spremljanje, prizorišče bo namreč v čudovitih vrtovih Versajske palače.  Foto: Shutterstock
Ljubitelji konjeniških tekmovanj bodo imeli še dodaten razlog za spremljanje, prizorišče bo namreč v čudovitih vrtovih Versajske palače.  Foto: Shutterstock

Rekordna in spolno uravnotežena ekipa Slovencev

Prvič v zgodovini olimpijskih iger Slovenci pošiljamo na ta dogodek kar 90 športnikov in športnic, tekmovali pa bodo v 17 različnih športih. Torej veliko razlogov za navijanje in spodbujanje. Da ’’nas’’ bo v Parizu toliko, je posledica, da na OI pošiljamo tri ekipe – žensko in moško rokometno in moške odbojkarje. Bo pa slovenska delegacija tudi skorajda povsem uravnotežena, v Pariz namreč odhaja 46 moških predstavnikov in 44 ženskih športnic.

PREBERITE ŠE -> Barbara Lazović, rokometašica: Imela sem srečo, da je bila tedaj v klubu ženska, ki me je razumela

Ta uravnoteženost je v duhu letošnjih iger, saj so že z logotipom, v katerem so ustnice in obris francoske narodne junakinje Marianne, ki pooseblja svobodo in francosko republiko od revolucije leta 1789 naprej, želeli poudariti svoj cilj.

Logotip je sicer požel veliko posmeha, a dejstvo ostaja eno. Število ženskih športnic na igrah se je šele zdaj izenačilo z moškimi, medtem ko je bilo pred sto leti, leta 1924, v Parizu le pet odstotkov ženskih predstavnic. Da se prav v Parizu dogajajo premiki, pa dokazuje podatek, da so prav tam, leta 1900, na olimpijskih igrah sploh prvič nastopile ženske.

V logotipu olimpijskih iger je obris francoske narodne junakinje Marianne, ki pooseblja svobodo. Foto: Shutterstock
V logotipu olimpijskih iger je obris francoske narodne junakinje Marianne, ki pooseblja svobodo. Foto: Shutterstock

Za vsako slovensko medaljo croquembouche

Slovenska hiša v Parizu bo skrbela za predstavljanje naše države tujim športnikom, gospodarstvenikom in medijem, v njej pa bodo tudi sprejemi ob prejetih odličjih. Za hrano v Slovenski hiši bo skrbela ekipa Jezeršek, kjer so že razkrili, da bodo za vsako medaljo gostom Slovenske hiše postregli z znamenito francosko sladico za slavnostne priložnosti – croquembouche. Gre za visok stolp sestavljen iz profiterolov, kreme in karamele. Mnogi sladici rečejo tudi sladki Eifflov stolp.

Sicer pa bo hrana v Slovenski hiši tudi del predstavitve Slovenije in zato tipično slovenska. Gostje bodo tako spoznali naše okusne sire in suhe salame, idrijske žlikrofe, štruklje, ajdovo ričoto, piranskega brancina, kranjsko klobaso ...

V Pariz gre 90 slovenskih športnikov, združeni pa so pod sloganom »Imamo to. Pariz prihajamo«. Predstavitev kampanje je bila pred dobrim mesecem dni v Centru Rog v Ljubljani. Foto: Aleš Fevžer
V Pariz gre 90 slovenskih športnikov, združeni pa so pod sloganom »Imamo to. Pariz prihajamo«. Predstavitev kampanje je bila pred dobrim mesecem dni v Centru Rog v Ljubljani. Foto: Aleš Fevžer

Velik poudarek na varovanju okolja

Igre v Parizu bodo precej cenejše kot zadnje na Japonskem, ki so po ocenah strokovnjakov stale več kot 25 milijard evrov, ali rekordnih v Sočiju, za katere je bilo porabljenih 50 milijard evrov. Trenutno se številke za letošnje OI gibljejo pod desetimi milijardami evrov.

Manjši stroški gredo z roko v roki z družbeno in okoljsko odgovornostjo, ki jo čutijo francoski organizatorji, s to mislijo so tudi zgradili olimpijsko vas, pri gradnji katere je bil cilj, da ostane funkcionalna tudi po igrah. Vse apartmaje bodo namreč po igrah preuredili v stanovanja za domačine in s tem vsaj nekoliko stopili nasproti vsepovsod prisotni stanovanjski krizi.

Kot piše Guardian, je olimpijska vas nizkoogljična soseska, zasnovana tako, da bo lahko kljubovala dvigu globalnih temperatur v naslednjih desetletjih. Vas ima svoj lastni center za zbiranje in čiščenje odpadnih voda, ki jih je mogoče uporabiti za zalivanje vrtov. V eni od zgradb bodo za splakovanje stranišč uporabljali očiščeno deževnico.

V Parizu se je gradilo, a z mislijo tudi na življenje po igrah. Foto: Benoit Tessier/Reuters
V Parizu se je gradilo, a z mislijo tudi na življenje po igrah. Foto: Benoit Tessier/Reuters

V duhu varovanja okolja olimpijska vas ne bo klimatsko hlajena, za razliko od Tokia, kjer je bila klima v vsakem prostoru, tu ni niti ene. Kot je Guardian navajal Georgino Grenon, direktorico okoljske odličnosti za letošnje igre v Parizu, so stavbe zelo dobro izolirane, poskrbljeno je tudi za ustrezno zaščito pred soncem. Podtalna vodovodna napeljava je povezana z lokalno geotermalno elektrarno, ki poleti iz zemlje črpa mrzlo vodo za hlajenje, pozimi pa toploto za ogrevanje.

So pa okoljski strokovnjaki skeptični do obljub, ki so si jih postavljali organizatorji. Njihova skepsa izhaja predvsem iz dejstva, da so organizatorji pred kratkim opustili obljubo o omejitvi stroškov, povezanih z izpusti ogljikovega dioksida. Organizatorji so si namreč pred časom zastavili cilj, da bi izpuste ogljikovega dioksida omejili na 1,58 milijona ton, a so ga kmalu ovrgli. Po novem želijo doseči približno polovičen odtis v primerjavi z igrami v Londonu in Riu de Janeiru.

A dejstvo ostaja, da so posledice odtisa olimpijskih iger v preteklosti merili po samih dogodkih, tokrat pa so se organizatorji že vnaprej zavezali k določenim omejitvam.

Mlade bo (upajo) pritegnil hip hop

Že v Tokiu so tri nove discipline (deskanje na valovih, rolkanje in športno plezanje) pritegnile bolj urbano kulturo, tokrat pa bo še bolj zanimivo, v Pariz prihaja breakdance.

Po ocenah naj bi po svetu tekmovalo milijon plesalcev v breakdanceu, spletni prenosi pa dosegajo milijone in milijone ogledov. Z uvedbo te discipline se torej organizatorji v Parizu lahko veselijo več zanimanja med mladimi gledalci. A slovenskega predstavnika v breakdanceu letos v Parizu ne bo.

Igre, ki nosijo slogan Games Wide Open (Na široko odprte igre), se začnejo 26. julija in se bodo zaključile 11. avgusta.

Preberite še:

V prodaji