POTEPANJA

Ideja za izlet: prijetno prisrčen Ptuj vabi z doživetji in novostmi

Najstarejše slovensko mesto na prav poseben način napolni z energijo. Zelo verjetno pri tem pomaga tudi čokolada.
Fotografija: Letošnjo pomlad si na seznam izletov zapišite Ptuj. Zagotovo vas bo očaral. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Letošnjo pomlad si na seznam izletov zapišite Ptuj. Zagotovo vas bo očaral. Foto: Shutterstock

Nekoč antično, danes butično je prvi stavek, s katerim se Ptuj predstavlja v turističnem vodniku, in že kratek sprehod skozi mesto obiskovalcu ponudi točno tak občutek.

Bogato zgodovino začutimo na vsakem koraku, majhno in lepo ohranjeno mesto pa resnično daje pridih butičnosti. Poleg tega, da je najstarejše slovensko mesto in se v njem znajde res veliko kulturne dediščine, je arheološko bogato in zanimivo, pa se tu naužijemo tudi kulinaričnih presežkov in spoznamo vinogradniško tradicijo tega območja.

Tudi če ste na Ptuju že bili, vas mesto to pomlad vabi in obljublja lepo doživetje in novosti. Od sredine februarja je namreč za obiskovalce odprt Mestni stolp, obisk in razgled z vrha pa bo zanimiv celi družini.

Težko je verjeti, da je bil do nedavnega ta markantni stolp in zvonik cerkve sv. Jurija ter simbol strogega centra mesta zaprt za javnost in nekako sameval sredi mesta. No, bolje pozno kot nikoli, sedaj renesančni stolp, ki se pohvali z enim najdaljših urnih nihal na svetu (in ga obiskovalec cel čas obiska med vzpenjanjem do vrha lahko opazuje) in zelo redkim urnim mehanizmom (ta je obiskovalcem na ogled na vrhu) vabi v svojo notranjost.

Kratek krog v centru s tremi nujnimi postanki

Ob vzpenjanju po stopnicah si lahko v nadstropjih ogledate interaktivno razstavo, ki vas bo popeljala čez stoletja zgodb o najstarejšem slovenskem mestu in njegovi uri. Ura v stolpu je resnično edinstvena, saj ima 21 metrov dolgo leseno nihalo in 303 kilograme težko utež.

Na vrhu stolpa se odpre čudovit razgled, ko boste spet zunaj, na trdnih tleh pa lahko naredite krog okoli stolpa in videli boste, da se ura nahaja le na treh straneh stolpa. Takrat lahko svojim sopotnikom poveste legendo, ki pravi, da grajska gospoda ni želela prispevati svojega deleža za uro in zato so meščani v znak protesta pri postavljanju ure to v smeri gradu izpustili.

Do nedavnega osamljen stolp je sedaj odprt za javnost in na vrhu ponuja krasen razgled. Foto: Daša Mavrič
Do nedavnega osamljen stolp je sedaj odprt za javnost in na vrhu ponuja krasen razgled. Foto: Daša Mavrič

Po obisku stolpa boste v njegovi neposredni bližini zagledali čokoladnico Xococ, v kateri nastajajo čokoladne praline, ki jih, če obožujete čokolado, morate poskusiti. Presenečeni boste, kako dobro gredo skupaj ocvirki in čokolada ali parmezan in karamela ter tudi paprika in makadamija.

Praline ustvarja Matevž Božič, chef, ki je dolga leta delal v restavraciji Denk, pred tem pa izkušnje nabiral tudi v tujini. Poleg kulinaričnih izzivov v Michelinovi kuhinji je bila njegova dolgoletna strast čokolada. Sedaj sanje živi v Xococ, kjer vam bo povedal marsikatera zanimiva dejstva o čokoladi.

Kaj vse je možno ustvariti s čokolado, boste izvedeli v čokoladnici Xococ. Foto: Daša Mavrič
Kaj vse je možno ustvariti s čokolado, boste izvedeli v čokoladnici Xococ. Foto: Daša Mavrič

Zanimiva, lepa in na poseben način tudi čutna izkušnja je obisk Kurentove hiše. Zakaj čutne? V prvi sobi si boste namreč lahko ogledali kratek film, ki vam bo kurente predstavil brez zgodovinskih podatkov, temveč v vas vzbudil čute in posebno energijo.

Naprej v hiši so seveda tudi različni kurenti, v katero območje kateri sodi pa vam bodo z veseljem razložili tam zaposleni. Interaktivni zasloni bodo zanimivi tudi najmlajšim, s kvizi pa se lahko o tem našem etnografskem pustnem liku cela družina marsikaj novega nauči.

V Kurentovi hiši je čutiti posebno energijo in mističnost, ki jo s sabo nosijo kurenti. Foto: Daša Mavrič
V Kurentovi hiši je čutiti posebno energijo in mističnost, ki jo s sabo nosijo kurenti. Foto: Daša Mavrič

Iz gradu na kavo

Ko ste na Ptuju, zagotovo ne smete izpustiti Ptujskega gradu in v njem Pokrajinskega muzeja Ptuj – Ormož. Gre namreč za enega najbolj obiskanih muzejev pri nas, ki že zaradi samega prostora pusti vtis, na ogled pa ponuja od glasbil in orožja do tradicionalnih pustnih mask in veličastnih tapiserij. Med glasbili so nekateri kosi resnično dih jemajoči; od tibie do rimske dvojne piščali, ki velja za svetovno redkost.

Še posebej fotogeničen pa je pogled z gradu, ki se razteza nad opečnatimi strehami in tlakovanimi ulicami najstarejšega slovenskega mesta. Obisk gradu zaključite v tiskarni pod gradom, notri je namreč rekonstrukcija Gutenbergove tiskarske preše iz 15. stoletja.

Obisk mesta zaključite z osvežitvijo v simpatičnem lokalu Muzikafe, kjer očara predvsem vrt oziroma notranje dvorišče. V resnici gre za butični mestni hotelček, kjer lahko prespite in naslednji dan nadaljujete z odkrivanjem lepot Štajerske. V notranjosti hiše se skriva čudoviti vrt, kjer vlada boemsko vzdušje, svoj prostor pa si v tem prijetnem lokalu najdejo tudi dogodki v okviru festivala Dnevi poezije in vina.

Sicer pa ima naše najstarejše mesto še veliko prijetnih kotičkov, kjer postrežejo z dobro kavo, domačimi limonadam, pivi lokalnih pivovarn in slaščicami izvirnih receptur. Priporočamo kavarno Bodi, kavarno Evropa in Art shop Rudolf.

Preberite še:

V prodaji