Luksuzni materiali, ki so vredni naložbe: Kašmir (to morate vedeti pred nakupom)
Pred nami so hladni meseci, ko napoči tudi čas za menjavo garderobe. Ovili se bomo v toplejše materiale, med najbolj izolativnimi in prijetnimi za nošenje pa so tisti, narejeni iz naravnih vlaken, pridobljenih iz živalske dlake. Ne govorimo o krznu, temveč o dlaki, ki jo človek pridobiva s striženjem ali česanjem različnih udomačenih živali. Tokrat se bomo osredotočili na eno najbolj luksuznih – kašmir, ki ima še veliko boljše lastnosti kot volna.
Ne volna – temveč puh
Ko govorimo o luksuznih pleteninah, marsikdo nemudoma pomisli na kašmir, ki že stoletja, odkar so ga v 13. stoletju začeli pridobivati v Mongoliji, velja za eno najbolj finih in prestižnih vlaken. Čeprav se zdi, da je kašmir mehkejša različica volne, je pravzaprav neke vrste »puh« kašmirskih koz, saj gre za poddlako, ki jim zraste čez zimo (da lahko preživijo v nizkih temperaturah) in ima zelo nežno in puhasto strukturo ter izredne toplotne lastnosti.
Ta tako imenovani puh najlepše pridobivajo s česanjem koz, preden jim poddlaka sama ne izpade (na severni polobli je to v obdobju med marcem in majem), ponekod po svetu pa kašmirske koze preprosto postrižejo (denimo v Avstraliji), in nato strojno ločijo tršo vrhnjo dlako (ki jo uporabijo za čopiče) od finega puhca, ki je tako cenjen v tekstilni industriji.
Najboljši kašmir je italijanski in škotski
Največji pridelovalki kašmirja sta danes Kitajska in Mongolija (mongolski kašmir je še posebno cenjen), sledijo pa jima Afganistan, Iran, Turčija, Kirgizistan in druge srednjeazijske države. Omenjene države torej pridobivajo surovino kašmir, a jo nato skoraj v celoti prodajajo drugim državam (predvsem na Zahod), ki luksuzna vlakna nato predelajo v tekstil in končna oblačila. Po najbolj kvalitetnih in najlepših kašmirskih materialih in oblačilih danes slovijo Škotska, Italija in Japonska.
Na te stvari pazite, ko kupujete kašmir
Če želite v svojo garderobo dodati kos iz kašmirja, bodite zelo pozorni na kakovost in ceno. Poceni pletenine iz kašmirja, ki jih danes najdemo že v vsaki zimski kolekciji znamk hitre mode, imajo namreč svoj davek.
Najpogosteje se zgodi, da modne hiše zavajajo kupce in na izdelke z veliko napišejo besedo kašmir, ko pogledate na etiketo na notranjem šivu, pa boste razočarani ugotovili, da je kašmirja v oblačilu zgolj za nekaj odstotkov, kar je zanemarljivo in zagotovo ne vredno svoje cene.
Še huje je, ko ponudniki hitre mode odkrito goljufajo in namesto čistih kašmirskih vlaken za izdelavo oblačila uporabijo mešanice, a tega ne navedejo na etiketi. Pozorni bodite tudi na opise, kot so »like cashmere« ali »cashmere feel«, ki pomenijo, da je izdelek na otip kot kašmir, a ni zares izdelan iz tega materiala.
Zakaj bi se morali posloviti od poliestra?
Akril, poliester in druga umetna vlakna, ki posnemajo volno in kašmir niso samo neprijetna za nošenje - v njih se potimo in hitro razvijemo neprijeten telesni vonj, ker ne dihajo – ampak so tudi veliko breme za naše okolje, saj se ne razgradijo (traja lahko tudi več sto let) in so tako zelo problematična za recikliranje.
Žal to vpliva tudi na njihovo vsakdanjo uporabo, saj z vsakim pranjem oblačila postajajo tanjša in spuščajo določen odstotek vlaken v vodo. V primeru umetnih materialov je to mikroplastika, ki se v naravi ne razgradi in sčasoma pristane ne samo v organizmih živali, ampak tudi v nas.
Nizozemska študija, ki so jo objavili letos spomladi, je razkrila pretresljive rezultate: več kot 80 odstotkov testiranih oseb (tudi dojenčki) je imelo v krvi sledove mikroplastike, našli so jo celo v placentah nosečnic.
Ceno kašmirja močno določa tudi njegova kakovost, kar pomeni, da lahko danes dobite že razmeroma ugodne pletenine iz pravega kašmirja, a je veliko vprašanje, kako obstojne bodo.
Če je vaš kašmir pulover hitro postal neugleden in poln muck, je skoraj zagotovo narejen iz krajših kašmirskih vlaken, ki so sicer cenejša, a veljajo za slabšo kakovost ravno zato, ker se hitreje zmuckajo. Rešitev je lahko, da pogosteje uporabite strižnik za pletenine in z njim ohranjate lepoto puloverja, a bo seveda z vsakim nošenjem in pranjem tanjši. Pri kašmirju je tako vredno investirati v dražji kos, ki vam bo dobro služil leta in leta.
PREBERITE ŠE -> Ne nasedajte obljubam o svili in kako ločimo pravo od umetne
Kako pravilno skrbimo za kašmir
Ker je kašmir proteinsko živalsko vlakno (kot svila), privlači molje, še posebej, če je na njem umazanija (sledovi potu ali hrane). Molji radi preluknjajo oblačila iz kašmirja, kadar jih ne čistimo redno, ali ko jih shranimo za dalj časa, pa nismo pozorni na madeže. K sreči skrbeti za kašmir ni tako težko, kot trdijo nekateri.
Pletenine iz kašmirja lahko tako kot volnene peremo v vodi, a počnite to strogo vedno na roke. Novejši pralni stroji imajo sicer že zelo nežne programe za občutljiva oblačila, ki posnemajo ročno pranje, a pri kašmirju raje ne tvegajte.
Priporočljivo je, da pletenine iz kašmirja peremo v hladnejši vodi z nežnim detergentom (za volno in svilo). Kašmir nato večkrat sperite v čisti vodi, da v njej ne bo več sledi praška, in nato iz oblačila nežno iztisnite tekočino (a ga nikar ne zvijajte), položite na čisto brisačo, vse skupaj zvijte v rolico in jo pohodite, da bo brisača vpila kar največ vlage.
Nato pletenino iz kašmirja nežno razprostrite na sušilu, tako da bo v vodoravnem položaju, in pustite, da se posuši na zraku stran od neposrednih sončnih žarkov (se spomnite nedavnega članka o svili, tudi kašmir lahko zaradi UV-sevanja porumeni). Pletenin iz kašmirja ni treba likati, če pa že, to počnite na najnižji temperaturi.
Čiščenje plaščev, suknjičev, kril, hlač in drugih krojenih oblačil iz kašmirja raje prepustite profesionalcem in jih odnesite v kemično čistilnico, da bodo ohranili svojo obliko.
Negativni vplivi na okolje
Priljubljenost kašmirja v zadnjih desetletjih je močno povečala njegovo proizvodnjo v Azijskih državah, kar ima skrb vzbujajoče vplive na okolje ter celo svetovno podnebje. Prekomerna živinoreja kašmirskih koz je namreč prevelik zalogaj za naravne habitate na Kitajskem in v Mnogoliji, saj je intenzivna pašnja številne travnate površine že spremenila v puščave.
Žal nove puščave niso samo veliko breme za lokalne prebivalce, ki se srečujejo s sušo in pomanjkanjem hrane, ampak so posledice daljnosežne, povečanje puščavskih viharjev v Aziji tako že vpliva na slabšo kakovost zraka v Kanadi in ZDA.
PREBERITE ŠE -> Te simbole na etiketah morate poznati, če želite, da bodo vaša oblačila videti lepa dlje
Z večjim nadzorom glede vzgoje in pašnje kašmirskih koz bi lahko nastale puščave uspešno povrnili v prejšnje stanje, a bo za to potrebnega še precej mednarodnega in lokalnega prizadevanja. Veliko lahko k temu prispevamo tudi potrošniki, in sicer tako:
- Ne kupujte izdelkov iz kašmirja pri ponudnikih hitre mode, ki proizvajalce vlaken silijo k nizkim cenam in prekomerni živinoreji.
- Izberite raje izdelke iz recikliranega kašmirja (ti so zaenkrat sicer še bolj redkost).
- Kupujte kašmir iz druge roke: v trgovinah z rabljenimi oblačili boste v hladnih mesecih našli ogromno izdelkov iz kašmirja.
In ne pozabite na popravilo oblačil, če se v vaši jopici iz kašmirja pojavi luknjica, je še ni treba zavreči, zašijte jo, ali jo nesite šivilji, ter oblačilo uporabljajte, dokler je to mogoče.
Jakova in kamelja volna
Dobra alternativa kašmirju sta tudi jakova in kamelja dlaka, prvo pridobivajo iz azijskega goveda jak, drugo iz kamel, pri obeh pa gre tako kot pri kašmirju za puhasto poddlako, ki obe vrsti živali pozimi učinkovito ščiti pred mrazom. Obe imata čudovite lastnosti, saj sta izredno topli (jak celo bolj od volne), mehki in imata naraven sij (zaradi česar se svetita bolj od volne in kašmirja).
Zadnjih nekaj let si tekstilna industrija močno prizadeva, da bi jakova in kamelja dlaka postali bolj priljubljeni surovini in bi se povpraševanje po kašmirju nekoliko umirilo, saj bi to imelo manjši negativni vpliv na okolje. Iz kamelje dlake so bili že v preteklem stoletju izredno priljubljeni zimski plašči in suknjiči (ki so tudi po več desetletjih videti kot novi), jakovo dlako pa nekatere najbolj vrhunske modne znamke že uporabljajo v pleteninah in plaščih.
Ne zamudite
Prihodnjič bomo pod drobnogled vzeli luksuzno alpako - eno najtoplejših vlaken na svetu, ki so jo nekoč nosili samo kralji. Izvedeli boste, zakaj je alpaka še veliko boljša izbira za pletenino kot kašmir in kako pravilno skrbimo zanjo, saj jo lahko zelo hitro uničimo, vendar s pravim načinom nošenje in pranje nista nič bolj zapletena.