Največje napake, ki jih počnemo pri čiščenju kože (in kaj je prav glede na tip kože)
Pri uvajanju negovalne rutine je pravilno čiščenje kože na prvem mestu, kar vedno poudarjajo tudi lepotni strokovnjaki in dermatologi. Ne glede na vse serume, fluide, kreme in maske, ki jih shranjujete v kopalnici, če vaša koža ne bo pravilno očiščena, vam drugi izdelki ne bodo prav nič v pomoč. Z neočiščeno kožo si lahko naredimo več škode kot koristi.
Tudi izbira čistilnega sredstva naj ne bo prepuščena naključju, saj čistilec resnično vpliva na vsak nadaljnji korak v rutini. Čistilno sredstvo mora s kože očistiti ličila, kremo z zaščitnim faktorjem, delce onesnaženega zraka, odvečni sebum, znoj, mikrobe, ki jih na obraz prinesemo s telefonom, prsti, hkrati pa mora biti nadvse nežen do naše kožne bariere. Torej, vse, kar zahtevamo od čistilnega sredstva, je to, da je nežen in hkrati učinkovit. Ne prav majhen zalogaj, kajne?
Čistilno sredstvo naj ne bi porušilo pH-ravnovesja naše kože, izbira pa žal ni najlažja naloga, saj vrednosti, ki jih proizvajalci navajajo na svoje izdelke, niso preverjene, zato se moramo potrošniki zanašati na lastno zaupanje. Optimalna pH-vrednost, ki jo iščemo v izdelku, je med 5,00 do 5,60.
Najboljši čistilci za vaš tip kože
In kako se pravilno lotiti čiščenja? Najprej opredelite, kakšen je vaš tip kože in glede na tega izberite čistilna sredstva.
Za suho, normalno ali mešano kožo
Če je vaša koža suha, bo za vas najboljši čistilec, ki je kremast ali oljni. Dobro bo, če ima vlažilne učinke in seveda primeren pH. Med sestavinami v izdelku iščite maščobne kisline, ceramide in glicerin. Izogibajte pa se penečim, grobim čistilcem, ki bi s kože odstranili še tisto malo olja, ki ga suha koža ima. Prednost naj imajo res nežni čistilci.
Povsem enake čistilce lahko uporabljajo tisti z normalno oziroma mešano kožo. Vaša kožna bariera je normalna, zdrava, zato je treba poskrbeti le za to, da se ohranja takšno stanje, kot ga imate.
PREBERITE ŠE -> Vlažilna ali hranilna krema? Ni vseeno, katero izberete
Pri mastni koži pazite na to
Tisti z mastno kožo lahko iščete čistilce v penasti obliki ali v gelu, cilj pa naj bo odstranjevanje odvečne maščobe in obenem tudi vlaženje. »Ljudje z mastno kožo si želijo, da bi bila ta manj mastna in uporabljajo produkte, ki regulirajo izločanje sebuma. Velikokrat se zgodi, da pozabijo na vlaženje in imajo lahko težave s porušeno barierno funkcijo kože zaradi nezadostnega vlaženja. Koža se pri izgubljanju vlage ščiti s produkcijo sebuma. In če sebum odstranjujemo ter ne nadomeščamo vlage, bo koža še bolj producirala sebum, saj bo to njen obrambni mehanizem. Posledično pride potem lahko do aken,« nam je povedala dermatologinja Nina Jugovar v intervjuju, ki ga lahko preberete tukaj.
Pri izbiranju čistilcev za mastno kožo se izogibajte oljnatim teksturam. Ameriška dermatologinja Shereene Idriss za vsakodnevno uporabo pri mastni koži priporoča nežne čistilce, ki pa jim nekajkrat tedensko dodamo še čistilce, ki vsebujejo benzoil peroksid ali salicilno kislino.
Če imate občutljivo kožo, se izogibajte temu
Posebno pozornost morajo čistilcem nameniti tisti z občutljivo kožo, ki so najverjetneje vajeni, da so previdni pri vsem, kar uporabljajo pri negi kože. Ti lahko izbirajo kakršnokoli teksturo čistilnega sredstva, pomembno pa je, da je sredstvo nežno, ne povzroča draženja in kože ne izsuši preveč. Med sestavinami so dobrodošli glicerin, kamilica in aloe vera. Izogibajte pa se grobim pilingom in močnim aktivom.
Kdaj čistiti kožo?
Najprej pojasnimo, zakaj pri čiščenju kože vedno slišimo izraz dvojno čiščenje. Dvojnega čiščenja kože se poslužujemo, če uporabljamo ličila in/ali kreme z zaščitnim faktorjem. V takem primeru bo temeljito, dvojno čiščenje skorajda nujno, da kožo res pripravimo na nadaljnjo nego. Če smo ves dan doma, nenaličeni in brez SPF, bo seveda enkratno čiščenje povsem dovolj.
Ali je dovolj, če kožo s čistilnimi sredstvi čistimo le zvečer? Tudi to je odvisno od našega tipa kože in okolja, v katerem živimo. Tisti s suho in normalno kožo naj bi imeli v rutini le večerno čiščenje, čeprav, če uporabljamo zvečer aktivne sestavine, jih bomo zjutraj verjetno želeli sprati s kože, voda pa nam ne bo dala popolnega občutka. Pri jutranjem čiščenju zato uporabimo res nežne, oljne ali kremne čistilne gele na vodni osnovi.
Če naša koža potrebe po jutranjem čiščenju nima, pa lahko to brez težav izpustimo. Najbolj pomembno je, da opazujemo svojo kožo in upoštevamo, kako se odziva, ne pa poslušamo marketinških kampanj, če se nam zdi, da nam vsiljujejo nekaj, kar nam ne bi ustrezalo.
Tisti z mastno kožo verjetno čutite potrebo, da se poslužujete tudi jutranjega čiščenja, kar je povsem ustrezno, le poskrbeti morate za vlaženje, saj se bo, če bo koža izgubila vlago, na to odzvala s proizvajanjem več sebuma.
Vsako čistilno sredstvo z obraza seveda speremo (tudi miceralno vodo, čeprav na večini piše, da to ni potrebno, a je ta napotek zavajajoč). To naredimo z mlačno vodo, naši gibi pa so nežni. Prav tako ni treba uporabljati raznoraznih pripomočkov v obliki soničnih naprav. Te so hitro lahko pregrobe za našo kožo. Če pa nam ustrezajo, bodimo pri uporabi res nežni.