Sivi lasje: zakaj jih ni pametno puliti (in najboljša metoda, kako jih prikriti)
Ko se pojavi prvi sivi las, verjetno ni ženske, ki je ne bi zamikalo, da ga preprosto izpuli. A nekje iz ozadja kopalnice se oglasi glas, ki pravi, da bo na en izpuljen siv las zraslo bistveno več novih. Vam je znano? So tudi vam govorili kaj takšnega?
Vsakega od nas na neki točki v življenju doletijo sivi lasje. Eni začnejo siviti še pred tridesetim rojstnim dnem, drugi so že na pragu petdesetih pa sivih las še nimajo. A večina sive lase dobi v srednjih letih. In ena stvar drži, puljenje sivih las ni način, s katerim se jih bomo znebili.
Kot koža tudi lasje niso imuni na staranje. Lasni mešički so tisti, ki proizvajajo pigment in lasem zagotovijo naravno barvo. Dermatologinja Marisa Garshick je za portal Instyle razložila, da lasje osivijo zaradi izgube melanina, do česar pride z leti, lahko pa je povezano z genetiko in tudi zunanjimi dejavniki oziroma okoljem.
»Ko se staramo, lasni mešički proizvajajo manj melanina, zato so lasje, ki rastejo brez pigmenta in so sivi ali beli,« pravi Garshickova. Da se sivi lasje pojavijo v zgodnjih letih, to lahko pripišemo genetiki ali pa gre za simptom določenega zdravstvenega stanja.
»Stres, pomanjkanje hranil, prebavne težave in vnetja lahko zmanjšajo količino melanocitov, kar vodi do zgodnejšega sivenja,« pojasnjuje ameriški triholog William Gaunitz. Za pojasnilo, triholog je dermatolog, specializiran za lasišče in lase. Melanociti pa so celice, ki našim lasem dajejo barvo.
Čeprav je morda videti tako, da se zmanjšanja proizvodnja melanina zgodi čez noč, pa to ni res. Pri vsakem lasnem mešičku posebej gre za drugačen proces, lahko traja mesece ali pa leta, ko popolnoma neha proizvajati melanin. S časom skupek lasnih foliklov preneha s proizvajanjem melanina in nastanejo prameni v več odtenkih sive barve.
Puljenje sivih las nas lahko zamika, a obstaja več dobrih razlogov, zakaj tega ne početi. »Puljenje ne bo za vedno preprečilo sivih las na tem mestu, saj je še vedno možnost, da tam zrase nov las. Ima pa puljenje tudi stresni učinek na folikle in lahko povzroči izgubo las ali pa vnetje lasišča,« pravi newyorška dermatologinja dr. Garshick. Več las kot bomo izpulili na določenem mestu, bolj tanki bodo tam zrasli, če sploh bodo.
PREBERITE ŠE -> Sašo Mali: Sivi lasje so privilegij staranja. In tega žal ne dočakajo vsi
Če pa se ne morete upreti puljenju, se morate zavedati, da odsotnost sivega lasu ne bo dolgo trajala. Takoj, ko je iz mešička izpuljen siv las, se začne nov cikel rasti in le vprašanje časa je (oziroma odvisno od tega, kako hitro vam rastejo lasje) kdaj se bo na tem mestu pojavil nov las, ki bo seveda siv. Z nenehnim puljenjem lasu pa lahko tvegate uničenje folikla, iz katerega las ne bo nikoli več zrasel.
Nega sivih las
Pojava sivih las ne moremo preprečiti, a ameriška frizerka Elyse Clark pravi, da lahko sivenje upočasnimo. »Sivi lasje so močno povezani z genetiko, vpliven faktor pa je tudi stres. Zato nadzorovanje stresa v duhu zdravega odnosa do svojega telesa in duševnega zdravja, lahko ohranja vaš naravni melanin dlje kot sicer,« pravi Clarkova. V svojo prehrano umestite vitamine in minerale, kot so biotin, cink, baker, selen, vitamina D3 in B12 ter omega 3 maščobe. Ti upočasnijo hitrost sivenja.
Prekrivanje sivih las je seveda mogoče z barvami ali prelivi, začasna in manj invazivna pa je metoda s korektorjem, ki se najbolje izkaže pri narastku. Koreninski korektor ponuja več proizvajalcev. Če boste sive lase barvali, potem je smiselno uporabljati nego za barvane lase, pri kateri je poudarek na hranilih in preprečevanju izsušenosti lasu.
PREBERITE ŠE -> Slovenska frizerka o pričeskah za pomlad 2024: Ne morem verjeti, da se to spet vrača
Če pa se odločite, da boste sprejeli sive lase in ostali povsem naravni, sivi lasje prav tako kot barvani, potrebujejo veliko vlage. Zato je priporočljivo v negovalno rutino vključiti tudi maske. Če imate sive lase, je dobro, da bodo ti ostali sijoči, uporabljati šampone, ki so namenjeni prav sivim lasem. Tako se boste izognili rumenemu podtonu. Za lepo sivo barvo pa se je pametno tudi izogibati cigaretnemu dimu, kloru in močnemu soncu. Vse to namreč zelo vpliva na barvo lasu.