Že dva meseca sem brez plače, ker se delodajalec izgovarja na krizo
Pozdravljeni,
prosila bi vas za nasvet. Delam v gostinstvu in delodajalec mi že dva meseca ni izplačal plače, kar se ni zgodilo prvič. Res je, da sem na koncu vedno dobila plačo za nazaj, toda položnice je treba plačevati vsak mesec, zato se mi to ne zdi sprejemljivo.
Delodajalec zamude opravičuje s tem, da se zaradi kriznega obdobja epidemije še vedno bori z rdečimi številkami.
Kaj lahko v takem primeru storim - naj še malo potrpim, ali naj pravno ukrepam?
Bralka
Imate več možnosti, vsekakor ukrepajte
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Verjamem, da si vaš delodajalec ne izmišljuje glede rdečih številk, saj je splošno znano, da razmere v gostinstvu še zdaleč niso rožnate. Vendar pa je to njegov problem in ne vaš - vi imate kot zaposlena pravico dobivati redno plačo, in če vam je delodajalec ne more zagotavljati, je seveda v prekršku, vi pa imate na voljo številne pravne možnosti.
Če vam delodajalec dvakrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ne izplača plače ob dogovorjenem roku, to predstavlja razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Pomembno pa je, da delodajalca pred izredno odpovedjo najprej pisno opomnite na izpolnitev njegove obveznosti, ter o kršitvi obvestite Inšpektorat za delo.
PREBERITE ŠE --> Izpoved natakarice: Šef mi dolguje polletno plačo
Če vam delodajalec v roku treh delovnih dni po prejemu opomina ne bi izplačal zamudnih plač, imate potem 30 dni časa, da izvedete izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Pri izredni odpovedi gre za takojšnje prenehanje delovnega razmerja (brez odpovednega roka), upravičeni ste tudi do izplačila obeh zaostalih plač, nadomestila za neizrabljen dopust, odpravnine, ter nadomestila za brezposelnost.
Če pa bi želeli še naprej ostati v delovnem razmerju, pa lahko svoje terjatve do delodajalca izterjate tudi preko sodišča. Na podlagi pisnega obračuna plače lahko namreč neposredno (brez tožbe) vložite izvršbo na pristojnem delovnem sodišču. Sodišče nato izda sklep o izvršbi v nekaj dneh.
PREBERITE ŠE --> Delodajalec me je odpustil, ker se mu med vikendom nisem oglasila na telefon
Kako se boste odločili, je seveda vaša stvar. Glede na slab finančni položaj delodajalca menim, da zadnja možnost ni optimalna, poleg tega je skoraj gotovo, da bi se vajini odnosi v primeru vložitve izvršbe poslabšali, kar bi še poslabšalo vašo situacijo na delovnem mestu.
Če bi se odločili, da še malo potrpite, se bojim, da bi to predstavljalo le podaljševanje vaše agonije, saj dvomim, da bo vaš delodajalec hitro splezal na zeleno vejo, zato vam priporočam, da se raje odločite za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi in si čim prej poiščete drugo zaposlitev.
PREBERITE ŠE --> Direktor mi je v pogodbi obljubil višjo plačo, zdaj pa išče izgovore
Preberite še:
Onaplus
Postanite naš naročnik, berite kakovostne vsebine z izključno avtorskimi članki. Prvih 7 dni je dostop brezplačen.