Utrujena sem od skrbi za družino, a mož pravi, da je problem v meni
Pozdravljeni,
poročena sem dvajset let. Naša družina je petčlanska, mož je zelo zaposlen. Sem torej mati, žena, delavka.
Problem je v tem, da sem obremenjena z vsem, saj so vse skrbi v zvezi z družino med mojimi obveznostmi, kar je naporno, zato bi rada, da bi me mož razumel. A če včasih kaj potarnam, pravi, da nisem zadovoljna s seboj in da je problem v meni.
Ali to drži?
Hvala za nasvet,
Bralka
Ne bodite več sužnja v lastnem domu
Odgovarja:
Alenka Berlot KošičekSvetovalka za partnerske odnose, za brezplačen nasvet nam pišite na info@onaplus.si
Vaše pismo je sicer skromno s podatki o družinskem življenju, napisali pa ste bistvo, ki vas teži. Poskušala vam bom odgovoriti. V mnogo družinah, tako kot v vaši, še vedno vlada patriarhalni duh. Moški je glavni hranitelj, ženi pa poleg materinstva pripada vsa skrb za družino. Preživeli vzorec vedenja, kjer je ženska poleg tega, da je zaposlena, še sužnja gospodinjskega dela, se v vsakdanjem življenju le počasi spreminja. Tako zakoreninjen je, ker ga ponotranjimo v otroštvu, svojih primarnih družinah, v katerih živimo vsaj dvajset let. Tudi vi in vaš mož sta si ga pridobila.
Ko si mladi ljudje ustvarjajo svoje družine, imajo možnost, da zaživijo drugače kot njihovi starši. Večinoma si to tudi želijo, uresničijo pa jo le tisti bolj ozaveščeni, razmišljajoči in dejavni mladi pari. Tako nekatera dekleta še dandanašnji avtomatsko, brez kritičnega odnosa, sprejmejo dodeljeno jim vlogo, tako kot ste jo vi pred mnogo leti. Kot take so same sebi največja ovira na poti do enakopravnih odnosov v partnerstvu in v družini na sploh. Navadno potem dobesedno strežejo možu, pospravljajo in čistijo za njim.
Ko pridejo otroci, se zgodba nadaljuje v istem stilu. Za vse poskrbi mama, namesto da bi jih naučila, kako poskrbeti zase, in jim dodelila gospodinjska opravila, ki so njihovi starosti in sposobnostim primerna. Mož in otroci sprejemajo materino dejavnost kot nekaj normalnega in samoumevnega in seveda nikoli ne pomislijo, da bi moralo biti drugače. Tako se je verjetno zgodilo tudi vam. Zdaj ste ob preobilici dela in obveznosti kronično preutrujeni, izčrpani in nezadovoljni, od moža pa nobenega razumevanja.
Pravite, da je zelo zaposlen. Mnogo žensk in moških je danes zelo zaposlenih, vendar to ni opravičilo, da popolnoma zanemarijo sodelovanje pri organizaciji družinskega življenja. Moški, ki se tako vztrajno izgovarjajo na svoje delo in se vanj zatekajo, pravzaprav bežijo od žene in otrok. Mož in oče, ki mu je pomembna vsebina družinskega življenja, bo vedno našel tudi čas, da bo skupaj z ženo sodeloval pri gospodinjskih opravilih, se posvečal otrokom in njej. Posebno skupno preživljanje prostega časa in dejavnosti, ki vključujejo vse družinske člane, so tiste, ki pletejo nitke čustvene bližine in medsebojne povezanosti v družini.
Moža in otroke, ki verjetno niso več prav majhni, seznanite s svojim počutjem in preobremenjenostjo. Povejte jim, da pričakujete njihovo sodelovanje pri delu. Z vsemi se dogovorite o obveznostih v družini, ki jih bo vsak odgovorno in redno izpolnjeval. Naredite urnik opravil za vsakega družinskega člana posebej in ga pritrdite na viden prostor v stanovanju.
Če mož ali otroci ne bodo pripravljeni sprejeti svojih obveznosti, postopoma opustite delo, ki ste ga opravljali (likanje, pospravljanje, čiščenje). Ne dovolite, da še naprej ravnajo tako kot doslej. Ne bodite sužnja v lastnem domu. Tudi vi potrebujete čas za počitek in sprostitev, vzemite si ga. Začnite se ukvarjati z rekreacijo, kar si morda že dolgo želite, pa nikoli ni bilo časa, ali pa se posvetite kakšni drugi dejavnosti, ki vas veseli.