Stric se je poročil z mojo teto, čeprav je bil še vedno poročen z drugo žensko
Moja sestrična je samska in brez otrok. Njena mama je moja teta. Njen oče je imel že pred njenim rojstvom hčerko in bil poročen. Vendar se je z mojo teto poročil še enkrat, čeprav ni bil ločen. Teta se je potem, ko je izvedela, da je še vedno poročen s prvo ženo, ločila, tudi cerkveno.
Ko je oče umrl, ni podedovala nič, ker je bil zguba in ni imel nobenega premoženja. Ko je umrla še mama, je sestrična podedovala velik del premoženja.
S polsestro se ne srečuje, do očetovega pogreba je tudi ni poznala. Ker oče ni imel ničesar in je bilo vse premoženje mamino, me zanima, ali je po mamini smrti dedovanja upravičena sorodstvena veja po mami, ali pripada kaj tudi tej polsestri.
Hvala za odgovor,
Bralka
Vse je odvisno od tega, kdaj je mama pridobila premoženje
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Če predpostavljam, da je bilo premoženje, o katerem govorite, mamino posebno premoženje, se pravi premoženje, ki ni bilo pridobljeno v času trajanja zakonske zveze (kar bi pomenilo, da bi šlo za skupno premoženje zakoncev), ampak da je šlo za premoženje, ki ga je imela mama že pred sklenitvijo zakonske zveze, ali pa ga je pridobila kako drugače (na osnovi dedovanja, darilne pogodbe ipd.), potem so dediči tega premoženja njeni zakoniti dediči, ki dedujejo po dednih redih.
V prvi dedni red se tako uvrščajo mamini potomci in njen zakonec. Glede na to, da zakonec ni preživel zapustnice, je posledično mamina hči (sestrična) edina zakonita dedinja in je upravičena do dedovanja celotnega premoženja po njej.