Socialna delavka se vsiljuje v naše življenje in nagovarja mojo hčerko
Pozdravljeni!
Socialna delavka hoče priti na naš dom, ker bi rada imela razgovor z najino 23-letno hčerko, ki je oseba s posebnimi potrebami. Socialna delavka namreč sumi, da je bila najina hčerka psihično in fizično zlorabljena, ker je v šoli enkrat omenila, da sem jo grobo potegnil za roko in da ji omejujem uporabo telefona ter televizije.
Moja žena je hčerkin skrbnik in njen zastopnik. Najina hčerka je do te mere opravilno nesposobna, da ne loči dobrega od slabega. Ne zna šteti, računati ali brati. Ne ve niti, koliko je ura in kateri dan je danes. Zato sva oba z ženo proti temu, da bi socialna delavka imela kakršen koli razgovor z najino hčerko, saj bo dobila povsem neverodostojne podatke.
Zanima naju, ali lahko zavrneva obisk socialne delavke na našem domu. Ali smo jo dolžni spustiti v stanovanje? Ali lahko gre socialna delavka kljub temu na pogovor s hčerko v Center Sonček (varstveno delavni center, kjer najina hči dela ob dopoldnevih)? In kaj se lahko zgodi, če z ženo zavrneva socialno delavko ali naju lahko doleti kakšna sankcija?
Hvala lepa za nasvet,
Zaskrbljeni oče in mama
Doma vas varuje nedotakljivost stanovanja
Zahvaljujem se za vaše vprašanje. Naj najprej omenim, da bi bilo za povsem natančen odgovor na vaše vprašanje koristno pridobiti še dodatno mnenje strokovnjaka oziroma strokovnjakinje s področja prava socialne varnosti.
Socialne delavke oziroma centri za socialno delo predstavljajo socialno državo in so dolžni po zakonu storiti vse za zaščito oseb, ki so postavljene pod skrbništvo. V ta namen lahko z varovanko (se pravi z vašo hčerko) opravljajo tudi razgovore, na osnovi katerih poskušajo dobiti čim več informacij glede njenega položaja. Če je hčerka opravilno nesposobna do te mere, da ni sposobna podajati verodostojnih informacij, bo to razumela tudi socialna delavka, vendar pa je prav, da najprej sama oceni situacijo in na tej osnovi izoblikuje svoje mnenje glede tega vprašanja.
Če povzamem, socialna delavka lahko opravi razgovor s hčerko v varstveno delovni ustanovi, težje pa na vašem domu, če se vi s tem ne strinjate, saj vas varuje ustavno načelo nedotakljivosti stanovanja. Socialna delavka bi lahko vstopila v stanovanje proti vaši volji le, če bi pridobila sodno odločbo, za kar pa morajo biti izpolnjeni določeni pogoji.