Otrokom bom že zdaj razdelila premoženje, ker nočem, da se sprejo, ko me več ne bo
Pozdravljni,
zelo bom vesela, če mi lahko pomagate v moji zadevi. Stara sem nekaj čez 70 in sem lastnica stanovanjske hiše in garsonjere v Ljubljani, ki bi ju rada razdelila med moje štiri otroke. Naj poudarim, da imam z njimi dobre odnose in sem prepričana, da bodo v primeru bolezni ustrezno poskrbeli zame.
Kar si želim, pa je, da po moji smrti ne bi prihajalo do sporov med njimi, saj se nikoli ne ve. Nekje sem slišala za izročilno pogodbo. Menite, da bi bila taka pogodba ustrezen način prenosa premoženja na njih?
Hvala za nasvet,
Bralka
Izročilna pogodba ima določene zakonitosti
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Izročilna pogodba je vsekakor ena izmed najbolj primernih oblik razdelitve premoženja. Pri njej gre namreč za nekakšno vnaprej dogovorjeno dedovanje med izročiteljem in njegovimi potomci. Se pravi, da z njo dosežete, da tisto premoženje, ki bi ga denimo želeli potomcem zapustiti v oporoki, postane njihova last že takoj po njenem podpisu. Tako z njo v celoti preprečite, da bi po vaši smrti prišlo do različnih neprijetnih sporov glede vašega premoženja, saj to premoženje sploh ne spada več v vašo zapuščino in se ne upošteva pri ugotavljanju njene vrednosti.
Izročilna pogodba, ki jo morate skleniti v obliki notarskega zapisa, ima določene zakonitosti. Da bo dosegla svoj namen, bi se morali z njo strinjati vsi štirje potomci.
Strinjanje potomcev glede izročenega premoženja je namreč eden izmed najpomembnejših elementov izročilne pogodbe. Če bi se odločili, da bi svoje premoženje s to pogodbo razdali med svoje potomce, pa se denimo eden od njih s tem ne bi strinjal, potem se štejejo tisti deli premoženja, ki so bili izročeni drugim za darila in se po prednikovi smrti z njimi ravna kot z darili, ki jih je prednik dal dedičem.
Pravno to pomeni, da bi lahko eden od potomcev po smrti zapustnika zahteval, da se darila (izročeno premoženje) vračunajo v dedni delež, kar bi zadevo nekoliko zapletlo.
Če sklenem - če se s svojimi otroki dobro razumete in če med njimi obstaja soglasje glede razdelitve vašega premoženja, vam priporočam, da takšno pogodbo tudi sklenete.