Mož me je zmanipuliral, da sem hišo prepisala nanj, zdaj pa hoče ločitev
Pozdravljeni,
imam vprašanje glede delitve premoženja po ločitvi. Ko sva se z možem poročila, on od premoženja ni imel nič, jaz sem imela stanovanje. V času zakonske zveze sva moje stanovanje prodala in kupila hišo, pa tudi kmetijsko zemljišče na drugi lokaciji.
Ko je mož dobil državljanstvo, se je začel pritoževati, da ni pravično, da je celo premoženje napisano name in da želi, da prepišem pol hiše nanj. Šla sva do notarke, da poskusiva razdeliti premoženje v času zakonske zveze, in je povedala, da to ni mogoče. Dejala nama je, da ni pomembno, na koga je napisano, ker sva poročena, in je tako avtomatsko najino skupno premoženje.
Mož me je kasneje izsiljeval in zahteval, da prepišem pol hiše nanj. Po predhodnem sestanku z notarko nisem videla druge rešitve, kot da pristanem na njegove želje. Mislila sem, da mi nihče ne more zanikati, da sem imela stanovanje. Mož mi je tudi obljubljal, da se bodo napetosti v najinem zakonu pomirile, ko bo izveden prepis, kajti bil je konstantno jezen name in se grdo obnašal.
V notarskem zapisu je navedeno, da se strinjam, da je pol kupnine za hišo plačal mož. Jaz sem razumela to kot pol kupnine v času zakonske zveze in ne celotne kupnine. Notarski zapis sem podpisala. Imam bančne izpiske, da sem stanovanje prodala in da je v tem času tudi bila kupljena hiša. Hiša je bila vredna 100.000 evrov, stanovanje pa 72.000 evrov.
Mož se je začel vse huje obnašati in prišlo je do ločitve. On je v času zakonske zveze delal, jaz sem skrbela za gospodinjstvo. Najemnine nisva plačevala. On je sicer zaslužil minimalno plačo, jaz pa sem mu pomagala pri podjetju.
Zanima me, kakšne možnosti so, da na sodišču dobim ovrednoteno, da sem imela pred zakonsko zvezo stanovanje, ki je posebno premoženje. Glede na to, da sem podpisala notarski zapisnik, v katerem piše, da je on dal polovico za hišo, se bojim, da bi tudi dobil polovico in me je strah iti na sodišče. Kaj mi svetujete? Bojim se tudi visokih stroškov sodišča.
Lep pozdrav,
Bralka
Potrebovali boste priče in dobrega odvetnika
Zahvaljujem se za vaše vprašanje.
Glede na to, da omenjate, da ste imeli tedaj, ko ste sklenili zakonsko zvezo, že svoje stanovanje, mož pa ničesar, je šlo za vaše posebno premoženje, do katerega mož vsaj tedaj ni imel nobenih upravičenj. Drugo vprašanje pa je, na kakšen način ste potem kupili stanovanjsko hišo. Nič niste namreč napisali glede tega, kdo je prispeval znesek 28.000 evrov, kolikor znaša razlika od kupnine, prejete za stanovanje in kupnine, ki ste jo namenili za nakup stanovanjske hiše.
Problematično je tudi dejstvo, da ste v notarskem zapisu izjavili, da se strinjate s tem, da je nekdanji mož prispeval pol kupnine za nakup nepremičnine. Pri notarju podpisane izjave ustvarjajo pravne zaveze in v primeru morebitne tožbe na sodišču se bo nekdanji mož skoraj zanesljivo skliceval na to, da ste podali takšno izjavo.
Lahko bi sicer uveljavljali, da ste tako izjavo podali na osnovi moževega izsiljevanja – v tem primeru bi bila le-ta izpodbojna – a bi morali pritiske (prepričljivo) dokazati.
Če se boste torej odločili za tožbo, je njen uspeh vse prej kot predvidljiv, predvsem pa boste morali razpolagati z dokazi (denimo pričami), ki bodo potrdili, da ste notarski zapisnik podpisali na osnovi napake volje. Priporočam tudi kvalitetno odvetniško zastopanje.