Eva Erpič, magistrica zakonskih in družinskih študij, je psihoterapevtka, ki ima za sabo že več kot 2500 ur dela s klienti. Je direktorica podjetja E-motion, avtorica knjige Kako te imeti rad, predavateljica (ta konec tedna vodi delavnico Partnerski odnos - povezana skozi konflikt) in avtorica radijskih oddaj.
V intervjuju nam je zaupala svoje poglede na novodobna partnerstva, na težave, s katerimi se ta soočajo, in rešitve le-teh. Razkrila je tudi, kaj se skriva v ozadju pretirane ljubosumnosti v partnerskem odnosu in na kakšen način je do nje najbolje pristopiti.
Beseda je tekla tudi o tem, kako vedeti, kdaj je napočil čas za razhod. Dotaknili sva se tudi samskosti in tega, kako pomembno je, da samska oseba najprej vzpostavi ljubeč odnos do sebe, ter kako se znebiti strahu pred samoto.
Bolje je, da se par razide, če gre za odnos, v katerem se prepiri ciklično odvijajo po istem vzorcu in se vedno končajo na enak način; brez razumevanja, s praznimi obljubami, da bo nekoč drugače, brez prave pripravljenosti partnerja na spremembo ali terapijo.
Kako pomembna je zaljubljenost oz. kemija na začetku razmerja? Se odnos lahko razvije v lepo partnerstvo, četudi je ni?
Kemija lahko na začetku marsikaj olajša. Če izbiramo z razumom, bomo pri vsakem partnerju našli tako pozitivne kot negativne plati. Ne samo da lahko v tem primeru izbiramo v nedogled, ampak nam takšen odnos hkrati ne nudi nujno spolne privlačnosti.
Po drugi strani je lahko kemija zelo varljiva, saj se prebudi ob osebi, ki se nam zdi 'domača'. To je še posebej nevarno, če imamo za sabo travmatično ali kaotično otroštvo, izkušnjo spolne zlorabe ali če so nas starši tepli. Če je za nami več neuspešnih in nevarnih partnerstev, je smiselno ...