So ženske res bolj nagnjenje k smrti zaradi strtega srca?
Takotsubo kardiomiopatija oziroma sindrom zlomljenega srca je stanje, ki ga je povzročil hud stres, ta je lahko čustveni ali fizični. Lahko pa ga zakrivijo tudi določena zdravila.
Simptomi so podobni kot pri kapi oziroma miokardnem infarktu in se kažejo kot oteženo dihanje ter bolečine v prsnem košu. Zanimivo je, da sindrom takotsubo lahko zakrivijo tudi izjemno pozitivni dogodki, kot je recimo rojstvo otroka.
Večkrat pa o sindromu zlomljenega srca govorimo ob smrti najbližjega. Gre za stanje, ki v zadnjih letih močno narašča, vse več študij pa dokazuje, da so zanj bolj dovzetne ženske.
Ameriški Journal of the American Heart Association je oktobra 2021 objavil študijo, v kateri so analizirali 135.463 primerov takotsubo kardiomiopatije in kar 88,3 odstotka je bilo žensk v srednjih in zrelih letih. Raziskava je pokazala, da so starejše ženske desetkrat bolj podvržene sindromu kot mlajše ali moški. Ugotovitve tudi kažejo, da je število primerov ves čas naraščalo že pred pandemijo koronavirusa.
Smrt zaradi sindroma zlomljenega srca je redka, a se lahko v določenih primerih tudi pojavi. Temu pritrjuje tudi travmatolog dr. Marko Jug: »V medicini poznamo stanja, ko človek umre od žalosti,« je povedal v intervjuju za Onoplus.
Sicer pa je bil sindrom zlomljenega srca splošno sprejet leta 2005, ko je skupina kardiologov z univerze Johns Hopkins v strokovni publikaciji New England Journal of Medicine objavila poročilo, v katerem so zapisali, da sindrom ni redek ter se velikokrat zgodi pred očmi drugih, ki sprva pomislijo, da gre za srčni infarkt.
Raziskovalci so takotsubo kardiomiopatijo opisali kot nenadno popuščanje srca, ki ga spremlja opazen poskok stresnih hormonov. »To je bil ključni dokaz biološke povezave med možgani, ki so pod stresom, in zlomljenega srca,« je v intervjuju za Psych Central povedala Susan Cheng, direktorica ameriškega inštituta za raziskovanje področij o zdravem staranju (Institute for Research on Healthy Aging).
PREBERITE ŠE -> Kako prenehamo s premlevanjem o preteklih dogodkih
Ženske in stres sta slaba kombinacija
In če številke jasno kažejo, da so ženske bolj nagnjene k temu sindromu, torej tudi smrti zaradi zlomljenega srca, ki je sicer redka, a vseeno primeri so, povsem jasnih dokazanih razlogov, zakaj je tako, še ni. Eden od možnih razlogov, ki ga navaja kalifornijska kardiologinja Jennifer Wong, je, da je stres glavni sprožilec tega sindroma, ženske pa stresne trenutke drugače doživljajo kot moški.
»Sicer je pojavnost srčno-žilnih bolezni pri moških pogostejša kot pri ženskah, a če gre za povezavo stresa in srčnega popuščanja, je ta pogostejša pri ženskah,« Wongovo navaja portal Psych Central.
Ena od možnosti, zakaj je sindrom bolj prisoten pri ženskah, je, da je vedno več zunanjih sprožilcev stresa ravno pri ženskah, to se je opazilo predvsem med pandemijo, ko so bile zaradi skrbi za otroke, službe in starejše svojce, ženske bolj obremenjene od moških, piše omenjeni portal.
Sindrom zlomljenega srca je najpogostejši pri ženskah med 50 in 74 letom, medtem ko po 75. letu možnost pojava začne upadati, kar je bilo tudi za raziskovalce presenetljiva ugotovitev.
»Verjamemo, da kombinacija številnih faktorjev vpliva na to, da je srce bolj ranljivo, po 75. letu pa stresni hormoni, ki so tudi sprožilec takotsubo kardiomiopatije, niso več tako učinkoviti, da bi vplivali na delovanje srca,« pojasni Chengova ter doda, da se zaradi teh ugotovitev osredotočajo na leta, ko ženska preide v menopavzo ter kateri so ti dejavniki, da je žensko srce bolj občutljivo na stres v 50 in 60 letih, ne pa več v 70 in 80 letih.
Pomagajo lepi odnosi
In kaj lahko naredimo, da bi se sindromu zlomljenega srca izognili? Strokovnjaki svetujejo iste preventivne korake kot pri preprečevanju srčno žilnih obolenj, s tem da vključimo tudi delo na duševnem zdravju.
Za zdravje srca, v kateremkoli življenjskem obdobju, je pomembna zdrava prehrana in redna rekreacija, veliko bomo naredili tudi, če bodo naši odnosi z ljudmi okoli nas lepi in v nas vzbudijo občutke sreče. Tretji preventivni korak pa je obvladovanje stresa, kar lahko dosežemo z vajami čuječnosti.
»Zdrav življenjski slog bo zelo verjetno pripomogel k dobremu duševnemu zdravju, kar pa posredno pomaga pri preprečevanju sindroma,« zaključi kardiologinja Jennifer Wong.