ZDRAVJE

Lakrica: črni bonboni, katerih okus in učinki na zdravje razdvajajo človeštvo

Črni bomboni iz rastline likviricija so ena najstarejših in najbolj zloglasnih sladkarij na svetu. Njihov okus in učinki na zdravje pa že stoletja razdvajajo človeštvo.
Fotografija: Največ sladkarij iz sladkega korena pojedo Nizozemci. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Največ sladkarij iz sladkega korena pojedo Nizozemci. Foto: Shutterstock

Morda ste jih že kdaj poskusili, če ste se mudili po Skandinaviji, Veliki Britaniji ali italijanski Kalabriji, v teh delih Evrope so namreč črni bonboni, ki jim pravijo lakrica, najbolj priljubljeni.

Izdelujejo jih iz korenin golostebelnega sladkega korena (Glycyrrhiza glabra), rastline, ki jo v slovenščini imenujemo tudi likviricija, kar spominja na angleško poimenovanje liquorice

Okus teh bombonov je izredno poseben in ga le redko dve osebi opišeta enako. Nekatere spominjajo na janež, za druge imajo zemeljski okus, spet tretji jim pripisujejo citrusno noto, pa okus po tobaku, grenkobi, poprastih začimbah ter celo po kovini.

Veliko je odvisno tudi od tega, kje jih poskusite. V Skandinaviji in na Nizozemskem so, v nasprotju z našimi pričakovanji glede sladkarij, bonboni iz sladkega korena – slani. Medtem ko so v Kalabriji sladki, saj jim ne dodajajo skoraj nič drugega kot stoodstotni ekstrakt likviricijinih korenin, ki je že v osnovi sladek. 

Bonboni iz sladkega korena niso nujno črne barve, to sestavino, ki je 50-krat slajša od saharoze dodajajo tudi številnim drugim sladkarijam, za katere morda niti ne veste, da jo vsebujejo. Foto: Shutterstock
Bonboni iz sladkega korena niso nujno črne barve, to sestavino, ki je 50-krat slajša od saharoze dodajajo tudi številnim drugim sladkarijam, za katere morda niti ne veste, da jo vsebujejo. Foto: Shutterstock

50-krat bolj sladek od saharoze

Prav zaradi sladkosti je sladki koren tudi dobil svoje ime. Zgodovinarji predvidevajo, da ga človeštvo uporablja skoraj 5.000 let, korenine te rastline pa so našli celo v Tutankamonovi grobnici. Preden so ljudje odkrili, da ga lahko prekuhajo v sladkarijo, so namreč z veseljem žvečili kar posušene korenine, ki so sladkega okusa, zahvaljujoč biokemičnim spojinam v njih pa pomagajo preganjati slab zadah in lajšajo težave grla in žrela. 

Za sladkost rastline je odgovorna spojina glicirizin, ki je kar 50-krat bolj sladka od saharoze, zato je sladki koren tudi priljubljeno sladilo v najrazličnejših živilih in pijačah, saj proizvajalcem ni treba uporabiti veliko snovi, da bi dosegli sladek okus. 

Poleg glicirizina so v koreninah likviricije prisotni še fitoestrogeni, grenčine in flavonoidi, ki slovijo po močnem antioksidantnem, protivnetnem in protirakavem delovanju. Raziskave pa so pokazale, da so aktivne učinkovine v posušenih koreninah izredno obstojne in se lahko v njih ohranijo več kot tisočletje, natančneje vsaj 1200 let, kar je v prejšnjem stoletju dokazala analiza rastline iz leta 756. 

Posušene in zmlete korenine sladkega korena dodajajo čajnim mešanicam, tradicionalna kitajska medicina pa jih predpisuje v kombinaciji z drugimi zelišči, saj naj bi okrepile njihovo delovanje. Foto: Shutterstock
Posušene in zmlete korenine sladkega korena dodajajo čajnim mešanicam, tradicionalna kitajska medicina pa jih predpisuje v kombinaciji z drugimi zelišči, saj naj bi okrepile njihovo delovanje. Foto: Shutterstock

Širok zdravilni spekter delovanja 

Zaradi tako izjemne biokemične sestave je bil sladki koren, preden je postal priljubljena sladkarija, že stoletja cenjen kot zdravilo in so ga uporabljali tako evropski narodi kot tradicionalna kitajska medicina, prebivalci Bližnjega vzhoda pa tudi ameriški staroselci. 

Pomagal je pri sluzastem kašlju, vnetju zgornjih dihal, razjedah na želodcu ali dvanajstniku, vnetju slepiča, zaprtju, hemoroidih, zastrupitvah s hrano, vnetju prebavnega in urogenitalnega trakta, z njim pa so zdravili tudi jetrne in žolčne bolezni ter kožne težave, kot so alergijske reakcije in kožna vnetja. 

Sodobne farmakološke raziskave so potrdile učinkovitost pripravkov iz sladkega korena pri zdravljenju želodčnih razjed in pri lajšanju izkašljevanja goste sluzi, zato sladki koren še danes ostaja priljubljena sestavina čajev in pripravkov za te težave.

Poleg tega so študije pokazale, da ima sladki koren antikoagulacijsko, protivnetno, protivirusno, protimikrobno in protirakavo delovanje ter da spodbuja imunski sistem, tvorbo estrogena in nastajanje melanina v koži pod vplivom UV žarkov. 

Znanstveniki so tudi potrdili, da uživanje sladkega korena vpliva na spomin in da pomaga preprečevati krče, kar pojasnjuje, zakaj so to korenino nekoč uporabljali za spodbujanje menstruacije pri ženskah. V nasprotju z ljudskim prepričanjem, da pri doječih materah pomaga tvoriti mleko, pa se sladki koren danes odsvetuje nosečnicam in porodnicam, saj so raziskave pokazale, da uživanje te rastline med nosečnostjo lahko škodi plodu. 

PREBERITE ŠE -> Ginseng, korenina, ki 'pozdravi vse': Od zdravljenja raka do lajšanja erektilne disfunkcije

Previdno, bonboni so lahko tudi nevarni 

A če se vrnemo k sladkarijam, ki navdušujejo nekatere narode. Največji porabnik lakric v Evropi je Nizozemska, kjer povprečen prebivalec poje kar dva kilograma črnih bonbonov na leto.

V kalabrijskem mestu Rossano pa še danes obratuje najstarejša tovarna sladkega korena na svetu, ki jo italijanska družina Amarelli vodi od odprtja leta 1731, čeprav so njihovi predniki pripravke iz likviricije izdelovali že okrog leta 1500.

V tovarni je urejen tudi muzej, ki razkriva bogato zgodovino te rastline, še vedno pa lahko kupite bonbone v prvotni izvedbi. Ti imajo priokus lovorja, ki ga uporabljajo med proizvodnjo, da se bonboni med seboj ne bi sprijeli. 

Morda vas zanima tudi, zakaj so sladkarije iz sladkega korena črne barve, ko pa je korenina svetlo rjava. Ne dodajajo jim črnega barvila, ampak je ta posledica aktivnega oglja, ki se iz rastline sprosti med ekstrakcijo korenin. V Kalabriji si lahko privoščite tudi tradicionalni liker iz lakviricije, ki je prav tako črne barve. 

Veliko je torej razlogov, da vsaj enkrat poskusite lakrice, a ob tem velja opozorilo, da z njimi ne gre pretiravati. Kot vsaka zdravilna rastlina je tudi sladki koren v prevelikih količinah lahko toksičen. Za to je kriva prav sladka spojina glicirizin, ki lahko povzroči zadrževanje vode, povišanje krvnega tlaka, oslabelost mišic, motnje v delovanju srca in povečano izločanje kalija iz telesa, kar lahko v skrajnih primerih vodi v nevarno pomanjkanje tega minerala v krvi.  

O slednjem priča več primerov oseb, ki so se prenajedale s sladkarijami iz sladkega korena in končale v bolnišnici, neki Američan je za posledicami večtedenske »diete lakric« celo umrl. Treba je poudariti, da omenjene osebe niso uživale dovolj druge hrane, ampak so v nekaj tednih pojedle več vrečk bonbonov likviricije na dan, kar je privedlo do drastičnih posledic na zdravje. 

S prekuhavanjem korenin likviricije pridobijo ekstrakt črne barve, saj se med procesom izloči aktivno oglje. Ko ekstrakt posušijo, dobijo trde kose črne snovi, ki se nato uporablja pri proizvodnji sladkarij, zdravil in za slajenje pijač ter živil. Foto: Shutterstock
S prekuhavanjem korenin likviricije pridobijo ekstrakt črne barve, saj se med procesom izloči aktivno oglje. Ko ekstrakt posušijo, dobijo trde kose črne snovi, ki se nato uporablja pri proizvodnji sladkarij, zdravil in za slajenje pijač ter živil. Foto: Shutterstock

S sladkim korenom torej ravnajte preudarno. Farmacevti svetujejo, da odmerkov te rastline, višjih od 20 gramov, ne uporabljamo dlje kot 4-6 tednov, in da njenih pripravkov ne kombiniramo s kortikosteroidi, določenimi diuretiki in odvajali, saj je v tem primeru možna interakcija, ki lahko povzroči aritmije, palpitacije, slabost in bolečine v trebuhu.

Poudarjajo pa, da naj se osebe, ki jemljejo zdravila za zniževanje visokega krvnega tlaka ali imajo bolezni jeter ali ledvic, pred uživanjem sladkega korena posvetujejo s svojim zdravnikom. 

A naj vas zaradi napisanega ne bo strah poseči po tem sladkem daru narave. Negativni učinki likviricije na zdravje niso trajni in izzvenijo, ko naredimo premor v uživanju, zato si jo, če vam je všeč njen posebni okus, občasno privoščite brez slabe vesti. Za občutljive pa so na voljo tudi izdelki iz sladkega korena brez zloglasne spojine glicirizin, vendar je takšnih pripravkov zaradi posebne obdelave na tržišču bistveno manj.

Preberite še:

V prodaji