Samo šest marelic na dan ima neverjetne učinke na zdravje
Marelice vsebujejo nadpovprečno veliko niacina (vitamin B3), ki skrbi za dobro kondicijo živčnega sistema. Vsebujejo ga toliko, da lahko že s šestimi sadeži zadovoljimo dnevne potrebe po njem in si tako občutno izboljšamo počutje in zdravje pa tudi razpoloženje.
Vitamin A v boju proti raku
Marelice so tudi zakladnica dragocenega vitamina A. Prav tako šest naravno vzgojenih marelic vsebuje dnevno potrebno količino predstopnje tega vitamina, ki zavira prezgodnje staranje celic oziroma povečuje njihovo sposobnost obnavljanja. Vitamin A poleg tega sodeluje pri tvorbi vidnega pigmenta rodopsina in tako preprečuje motnje vida, predvsem nočno slepoto, ki je lahko posledica pomanjkanja vitamina A. Če redno uživamo sveže sadje, ki vsebuje obilico karotenoidov oziroma predstopnje vitamina A, lahko preprečimo tudi razvoj krvnega raka, saj vitamin A povzroči, da se rakaste celice postarajo in odmirajo, kakor da bi bile normalne, in se nehajo razmnoževati.
PREBERITE ŠE -> Zato so jagode tako zdrave
Poleg vitamina A in živčnega vitamina niacina vsebujejo marelice tudi precej folne kisline, ki pospešuje nastajanje krvi in sodeluje pri rasti celic, zlasti pomembna pa je za nosečnice. Tudi vitamin B5, ki skrbi, da celicam nikoli ne zmanjka energije, je v marelicah dovolj. Zlasti pri stresu, ki nam hitro spodseka kondicijo in poslabša počutje, se naša potreba po vitaminu B5 poveča na precej več kot 12 mg na dan. Uživanje kakšnega slabega kilograma marelic je torej najboljše zdravilo.
Marelice so dobro varovalno sredstvo pred prostimi radikali tudi zaradi naravnega vitamina C, ki učinkovito podpira delovanje imunskega sistema, vsebujejo pa še obilje bakra, ki pospešuje presnovo beljakovin, obnovo živcev in izmenjavo kožnih barvil.
Nakup in priprava
Sveže marelice so nam na voljo vse poletje. Izbirajmo takšne z intenzivnejšo barvo ne glede na velikost, saj so bledi in večji sadeži večkrat brez okusa. Razlog za to je navadno prezgodnje obiranje. Marelice, ki dozorijo naravno in so tudi vzgajane naravno, imajo precej intenzivnejšo, temnejšo oranžno barvo, so manjše in imajo na kožici kar nekaj lepotnih pik. Intenzivno pridelane pa so videti, kot bi prišle s tekočega traku. So enakomerno blede oranžne barve, brez kakršnih koli napak na lupini, predvsem pa veliko večje. Njihova kožica ponavadi ni primerna za uživanje, saj so na njej verjetno ostanki pesticidov. Najokusnejše so julija in avgusta, ko dozorevajo v domačih sadovnjakih.
Pred pripravo jih vedno dobro operemo, saj se v žametni kožici lahko zadržujejo škodljive zaščitne snovi. Pazimo tudi, da semena iz koščic ne pridejo v zobe otrokom, saj so precej strupena zaradi vodikovega cianida. V kulinariki se sveže marelice uporabljajo predvsem kot aromatičen sadni dodatek k sirovim ploščam, jedem iz riža ter kot del bogatih sadnih solat, sadnih kup, mlečnih sladic in svežih nadevov za pecivo.