HRANILA

Kako s hrano povečati raven železa (pomanjkanje je zelo pogosto in vodi v bolezni)

Pomanjkanje železa je pogostejše, kot si morda mislimo. Zdrava raven železa je ključna za naše telo, saj prenizka vodi v številne bolezni.
Fotografija: Če pomanjkanje železa ni izrazito in dodatki niso potrebni, pa lahko na zdravo raven železa učinkovito vplivamo tudi z ustrezno prehrano. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Če pomanjkanje železa ni izrazito in dodatki niso potrebni, pa lahko na zdravo raven železa učinkovito vplivamo tudi z ustrezno prehrano. Foto: Shutterstock

Pomanjkanje železa je pogost pojav, po pisanju ameriškega portala Healthline se s pomanjkanjem sooča vsak tretji Američan, kar pa je glede na pomembnost in vpliva na zdravje, ki ga ima železo, lahko velika težava.

Če nam primanjkuje železa to namreč vpliva na zdravje možganov, srčne težave in tudi na raven energije v telesu.

Železo je torej eden ključnih mineralov, ki močno vpliva na človeško telo. Najbolj znano je, da je pomembna sestavina hemoglobina, ki prenaša kisik po krvi. Pomemben je tudi za vrsto presnovnih procesov, vključno s sintezo beljakovin in proizvodnjo energije, piše omenjeni portal.

Znano je, da nizke zaloge železa privedejo do slabokrvnosti, a neustrezna raven vpliva na številne druge zdravstvene težave.

Študija, ki jo povzema Healthline, dokazuje, da nizka raven železa vpliva na sindrom nemirnih nog (gre za neprijeten občutek, bolečino ali mravljinčenje v nogah, ki se največkrat pojavi pred spanjem), zmanjšanje fizičnih sposobnosti, oslabljeno delovanje možganov in težave s srcem.

Pozorni bodimo ves čas, ne le v času nosečnosti

Simptomi pomanjkanja železa se kažejo v bledi polti, utrujenosti, težavah z dihanjem, telesni šibkosti, hitrem srčnem utripu, glavobolih, bolečem ali pa gladkem jeziku, izpadanju las in krhkih nohtih. In kot ugotavlja študija, se s pomanjkanjem železa soočajo mnogi, a še nekoliko višje možnosti imajo ženske v času menstruacije in pa nosečnosti ter v obdobju dojenja.

Na raven železa negativno vplivajo tudi operacije ali poškodbe, bolezni prebavil in razjede na želodcu. Na prisotnost železa morajo biti še nekoliko bolj pozorni vegani in vegetarijanci.

PREBERITE ŠE -> Robide: najboljši vir antioksidantov, vsebujejo to izredno zdravilno snov

A previdno, če ste ob branju pomislili, da sodite med tiste z nizko ravnjo železa, se zdravljenja ne lotite na lastno pest, temveč pred dodajanjem dopolnil raven železa preverite pri svojem osebnem zdravniku. Previsoka raven železa namreč prav tako negativno vpliva na zdravje.

»Prekomerni vnos železa lahko povzroči stranske učinke na prebavilih ali celo preobremenitev z železom, kar imenujemo hemokromatoza,« za ameriški portal pojasnjuje prehranska svetovalka Yaa Boakye in dodaja, da je ravno zaradi tega, pomembno, da je preverjanje železa opravljeno strokovno ter prav tako tudi napotilo, kako bomo pomanjkanje nadomeščali.

Uravnotežena prehrana je marsikdaj odgovor na vse

Če pomanjkanje železa ni izrazito in dodatki niso potrebni, pa lahko na zdravo raven železa učinkovito vplivamo tudi z ustrezno prehrano. Najbolj znan vir železa je rdeče meso, in sicer gre za hemsko železo, ker je iz živalskih virov.

Železu iz rastlinskih virov pravimo nehemsko železo, ki ga pa telo težje absorbira v telo kot tistega iz živalskih virov. A vedeti moramo, da pretirano uživanje hemskega železa lahko vodi do diabetesa tipa 2 in drugih zdravstvenih težav. Zato naj tudi tukaj kot nasploh v prehrani obvelja zmernost.

»Rdeče meso samo po sebi v majhnih količinah ni škodljivo. Težava se pojavi, ko ga zaužijemo preveč, predvsem mastnih kosov, večje porcije ali v predelanih oblikah, kot so slanina, klobase …,« pravi Boakyeva. Sicer pa hemsko železo lahko dobimo tudi z uživanjem perutnine, rib, školjk in jajc. Nehemsko železo pa je v žitih, temno zeleni listnati zelenjavi, tofuju, oreščkih in semenih.

PREBERITE ŠE -> Oznake na jajcih: kaj nam povedo in pod katero si lahko obetamo najbolj hranljiva

Moramo pa vedeti, da določeni vitamini in minerali delujejo le v kombinaciji z drugimi oziroma se drug z drugim bolje absorbirajo v telo. Priporočeno raven železa boste tako ohranili, če se boste zavedali pomembnosti vitamina C, saj ta pomaga pri absorpciji železa. Zato hrana, ki je bogata z vitaminov C v kombinaciji s hrano, ki je polna železa, hitreje pripomore k priporočeni ravni.

Ravno nasprotno pa učinkuje kalcij. Zato prehranski strokovnjaki svetujejo, da mleko in mlečne izdelke ali pa prehranske dodatke s kalcijem uživate v drugih obrokih oziroma delu dneva kot hrano, ki je bogata z železom. Slabo na absorpcijo železa v telo vplivajo tudi pravi čaji, kava in vino.

Preberite še:

V prodaji