JAJCA

Oznake na jajcih: kaj nam povedo in pod katero si lahko obetamo najbolj hranljiva

Kakšen je pomen oznak, ki jih lahko zasledimo na jajcih in na njihovi embalaži?
Fotografija: Številka, ki označuje način reje, daje približen vpogled v to, v kakšnih razmerah so živele kokoši, ki so znesle jajca. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Številka, ki označuje način reje, daje približen vpogled v to, v kakšnih razmerah so živele kokoši, ki so znesle jajca. Foto: Shutterstock

Jajca spadajo med zelo hranljiva živila, saj vsebujejo kakovostne beljakovine, omega-3 maščobne kisline, vitamin D, holin, poleg tega pa se v njih nahajajo tudi fosfor, cink, kalcij, železo, selen, riboflavin, pantotenska kislina ter vitamina A in E. Z njimi lahko poskrbimo za zdrave oči, si pomagamo pri hujšanju, poleg tega pa naj bi zmanjševala možnosti za nastanek raka dojk.

Seveda pa ni vseeno, kakšna jajca izberemo. Njihova kakovost in blagodejni učinki na zdravje so v veliki meri odvisni od razmer, v katerih živijo kokoši, ki so jih znesle; od njihove prehrane, prostora za gibanje, ki ga imajo na razpolago, in izpostavljenosti sončni svetlobi. Tako je bilo v neki znanstveni raziskavi ugotovljeno, da jajca kokoši, ki živijo na prostem, vsebujejo kar tri- do šestkrat več vitamina D kot jajca kokoši, ki so bivale izključno v zaprtih prostorih.

Na embalaži velikostni razred, na jajcih pa podatek o načinu reje

Jajca uvrščamo v dva osnovna razreda; kategorija A označuje jajca, ki ustrezajo predpisanim lastnostim iz zakonodaje, zato se jih lahko uporablja za prehrano za ljudi, medtem ko se jajca iz kategorije B uporabljajo predvsem za industrijsko predelavo.

Na embalaži lahko zasledite oznake XL, L, M in S, ki govorijo o velikosti jajc. Jajca XL so zelo velika, saj njihova masa znaša 73 gramov in več, L so velika jajca, ki tehtajo med 63 in 73 gramov, M je oznaka za srednje velika jajca mase 53-63 gramov, S pa pomeni majhna jajca z maso pod 53 gramov.

Ugotovimo lahko, da je vsako jajce opremljeno z oznako. Ta je sestavljena iz treh delov; na prvem mestu je številka, ki označuje način reje (0, 1, 2 ali 3), nato sledi ISO koda države porekla (jajca iz Slovenije imajo oznako SI), na koncu pa je še registrska številka posameznega proizvajalca. Slednjo podeli Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Ekološka pridelava je do kokoši najbolj prijazna, posledično pa si lahko pod to označbo obetamo tudi najbolj hranljiva jajca. Foto: Shutterstock
Ekološka pridelava je do kokoši najbolj prijazna, posledično pa si lahko pod to označbo obetamo tudi najbolj hranljiva jajca. Foto: Shutterstock

Najbolj zdrava so ekološka jajca in jajca pašne reje

Številka, ki označuje način reje, daje približen vpogled v to, v kakšnih razmerah so živele kokoši, ki so znesle jajca.

Številka 0 označuje ekološko pridelavo, ki je do kokoši najbolj prijazna, posledično pa si lahko pod to označbo obetamo tudi najbolj hranljiva jajca. Ekološka reja mora izpolnjevati specifične vedenjske potrebe kokoši glede prezračevanja, svetlobe, prostora in udobja. Vsaka kokoš mora imeti na razpolago dovolj prostora na prostem, da se lahko neovirano giblje in razvije naravno socialno vedenje. Tudi njihova krma mora biti pridelana skladno z ekološkimi standardi, zato so take kokoši hranjene z najbolj naravno hrano.

PREBERITE ŠE -> Če želite najbolj puhasta umešana jajca, dodajte to sestavino

1 je oznaka za prosto oz. pašno rejo. V tem primeru naj bi kokoši noč preživele v zaprtih prostorih, kot sta hlev ali kokošnjak, medtem ko naj bi bile čez dan spuščene ven, kjer se lahko prosto gibajo. Številka 2 označuje hlevsko ali talno rejo, pri čemer so kokoši ves čas v zaprtem prostoru, običajno v hlevu, po katerem se lahko prosto gibljejo.

Oznaka 3 pomeni baterijsko rejo kokoši, ki velja za najbolj neprimerno obliko reje. V Švici jo smatrajo za mučenje živali, zato je tam že dlje časa prepovedana. Pri nas so se pred leti odvijale obsežne akcije, katerih namen je bil prepričati trgovce, da takih jajc ne bi več ponujali na svojih policah, potrošnike pa, da jih ne bi več kupovali. Kokoši iz baterijske reje prebivajo v kletkah tesno druga ob drugi, zaradi česar se komaj lahko premikajo. Krmljene so z gensko spremenjeno sojo in antibiotiki. Taka jajca so najslabše kvalitete, zaradi česar so tudi najbolj poceni.

PREBERITE ŠE -> Skyr: najbolj zdrava vrsta jogurta, ki bi ga morali jesti vsak dan

Shranjujemo jih lahko pri sobni temperaturi ali v hladilniku

Po nakupu jajc je pomembno, da poskrbimo za njihovo optimalno skladiščenje. Jajca naj bi bila užitna še vsaj 28 dni po tem, ko so jih kokoši znesle, seveda pa je najbolje, če jih uživamo čim bolj sveža. Hranimo jih lahko pri sobni temperaturi ali v hladilniku.

Pomembno je, da jih ne izpostavljamo večjim temperaturnim spremembam, saj lahko s tem pospešimo rast mikroorganizmov in njihov prehod v notranjost. Najbolje naj bi bilo, da jajca hranimo v originalni embalaži, pri čemer naj bi jih obrnili s koničastim delom navzdol, saj naj bi na tak način ostala sveža dlje časa.

Preberite še:

V prodaji