NETRESK

Ste vedeli, da to okrasno rastlino lahko uživate? Preverite, kako zdrava je!

Netresk velja za eno najbolj priljubljenih okrasnih rastlin, saj je zelo trdoživ, že tisočletja pa so cenjeni tudi njegovi zdravilni učinki.
Fotografija: Netresk je mnogo več kot samo okrasna rastlina. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Netresk je mnogo več kot samo okrasna rastlina. Foto: Shutterstock

Gotovo ste že kdaj v življenju videli to rastlino, saj je netresk včasih imela posajen vsaka hiša. Poganjal je na vrtu, v cvetličnih gredicah ali pa si našel domovanje v škarpah, kamnitih ograjah in celo na strehah.

Navadni netresk (Sempervivum tectorum) je namreč precej nezahtevna zimzelena rastlina, ki uspeva v vročini in mrazu, suši in dežju, zemlji ali skalah. Od tod tudi izvira njegovo latinsko ime »semprevivum«, ki pomeni večno živeč, njegovo uporabnost pa smo spoznavali tudi na nedavni kuharski delavnici z zeliščarico Mirjam Grilc.

Lajša pike, opekline in bradavice

Čeprav je zelo lep in preživi tudi sneg, pa netreska ljudje niso sadili zgolj zaradi njegovega videza, ampak so že v antiki poznali tudi njegove zdravilne učinke. Netresk podobno kot aloje vera zadržuje veliko vode in se ga lahko tako kot priročno alojo uporablja za blaženje številnih težav.

Preprosto utrgajte njegov list, ga prelomite in njegovo želatinasto meso položite na prizadeto mesto na koži, ker deluje adstringentno (napne in zmehča kožo), pomaga pri opeklinah, pikih žuželk, ranah, bradavicah, otiščancih in kurjih očesih ter suhi in razpokani koži. 

Čeprav obstaja več sort netreska, se za uživanje priporoča samo navadni netresk, ki ima gladke zelene liste. Foto: Shutterstock
Čeprav obstaja več sort netreska, se za uživanje priporoča samo navadni netresk, ki ima gladke zelene liste. Foto: Shutterstock

Priljubljena pa ni zgolj topična raba netreska, saj ljudska medicina priporoča tudi njegovo uživanje, v mejah normale seveda. Navadni netresk namreč vsebuje kar nekaj dragocenih snovi, ki naj bi razkuževale organizem in krepile odpornost telesa. Med njegovimi sestavinami najdemo vitamina A in C, organske kisline, kot sta jabolčna in mravljinčna kislina, rastlinsko sluz, tanine, olja, smole in flavonoide. 

PREBERITE ŠE -> Tako zdrav je poljski mak, poleg semen lahko uživamo tudi te dele rastline

Deluje antimikrobno 

V zdravilstvu je znano, da lahko redno uživanje enega svežega netreskovega lista na dan poskrbi za zdravje ustne votline in dihal ter blagodejno deluje na želodec, predvsem pri problemih z gastritisom in ranami na želodcu. Ljudska medicina mu pripisuje tudi zdravilne učinke na hemoroide in ščitnico, njegovo uživanje pa naj bi odpravljalo celo ciste v telesu.

Pomembno je poudariti, da našteta delovanja še niso podprta z zdravstvenimi raziskavami, saj jih doslej še ni bilo opravljenih veliko, je pa srbska študija, ki so jo izvedli na področju južne Srbije, kjer netresk ljudje po izročilu že stoletja uporabljajo za lajšanje ušesnih težav, razkrila, da ima sok te rastline dejanske antimikrobne učinke na bakterije, ki povzročajo vnetje ušesa. 

Netresk še danes pogosto najdemo na strehah starih hiš, saj so ga tja sadili, ker so verjeli, da varuje dom pred nadnaravnimi silami in požari. Foto: Shutterstock
Netresk še danes pogosto najdemo na strehah starih hiš, saj so ga tja sadili, ker so verjeli, da varuje dom pred nadnaravnimi silami in požari. Foto: Shutterstock

Tudi pri nas je raba netreska za blaženje bolečin v ušesu zelo pogosta, od tod pa izvirajo tudi ljudska poimenovanja za rastlino, kot so ušesnik, uhec in uhlek. Vse, kar morate ob prvih znakih vnetja storiti, je, da iz svežega lista netreska iztisnete sok in nekaj kapljic nakapate v prizadeto uho.

Bolečina naj bi izginila že v nekaj minutah, sok pa tudi pomaga zmehčati trdovratno ušesno maslo, ki ga nato lažje obrišete z vato (nikar pa v uho ne tiščite vatiranih paličic). A ne pozabite, če težave z ušesom ne izzvenijo kmalu, raje opustite domače zdravljenje in obiščite zdravnika.

PREBERITE ŠE -> Prebrisan trik, kako pregnati komarje s svojega vrta

Neželeni učinki 

Nekateri netreskove liste dodajajo tudi solatam, saj imajo svež in hrustljav okus, kot kumare. Iz listov pa stiskajo tudi sok, ki ga nato pijejo, ali mešajo z medom. Zmerno uživanje netreska naj bi bilo varno, vendar pa s to rastlino ne gre pretiravati, saj lahko povzroči prebavne težave in bruhanje. Prav tako se uživanje odsvetuje nosečnicam in doječim materam.

Še ena zanimivost, povezana z netreskom, je njegova nadnaravna moč, ki mu jo človeštvo pripisuje še iz rimskih in srednjeveških časov. Baje naj bi varoval domove pred črno magijo, grmenjem in strelami, ki so nekdaj, ko so bile hiše lesene in krite s slamo, lahko hitro zanetile požar in uničile cele vasi in mesta. Takrat se je prijelo sajenje netreska na strehah, saj so ljudje verjeli, da odganja ogenj – morda pa se njegovi mesnati in sočni listi samo niso tako preprosto vžgali. 

Preberite še:

V prodaji