Skriti pomeni travniškega cvetja (zato so te divje rože tako dragocene)
Po dolgoletni prevladi gojenega cvetja iz rastlinjakov se v naše domove vračajo preproste travniške rastline. Niso popolne in bohotne kot kupljene vrtnice, so pa raznolike, pisane in polne nostalgije. Rdeči maki, modre plavice, bele ivanjščice, rumene zlatice, pisani rmani, rožnati travniški nageljčki in vijolične kadulje so le nekatere izmed cvetlic, ki smo jih na poljih, travnikih in ob gozdovih nabirali kot otroci.
Žal je v zadnjih desetletjih njihovo število zaradi sajenja monokultur in uporabe škropiv v kmetijstvu močno upadlo, jih je pa zato vedno več ljudi začelo saditi na domače vrtove. Celo v velemestih po svetu so vzklile, saj za rast ne potrebujejo veliko in poženejo že iz najmanjših zaplat zemlje. Ker imajo globoke korenine, jih tudi ni potrebno dodatno zalivati.
Vse to je dobra novica, saj samonikle divje cvetlice niso samo lepe na pogled, ampak igrajo pomembno vlogo v našem ekosistemu. Privabljajo namreč čebele, čmrlje, metulje in druge žuželke, pa tudi ptice ter ostale živali in jim nudijo hrano ter zavetišče. Brez samoniklih trajnic bi se življenje na našem planetu drastično spremenilo na slabše, zato je prav, da jih ne zatiramo, ampak raje spodbujamo njihovo rast.
V ta namen je na voljo že veliko lično in praktično pakiranih semen s travniškim cvetjem, med njimi so izredno priljubljene cvetne bombice (flower bomb), ki jih lahko preprosto odvržete na zaplato zemlje in počakate na cvetoči rezultat, v velemestih po svetu pa nekateri ljudje z mešanico semen travniškega cvetja napolnijo solnice in jih nato stresajo na zanemarjene kotičke zemlje, kjer polepšajo in obogatijo mestno sivino.
Travniške rastline so vse bolj priljubljene tudi v cvetnih aranžmajih, komur se zdijo preskromne in brez vrednosti, pa bo presenečen ugotovil, da so jim že naši predniki pripisovali veliko pomenov in simbolike. Odkrijte, kaj vse lahko z njimi sporočite, če jih podarite ljubljeni osebi. Nekatere pa naj bi bile tudi pravi magneti za srečo in bogastvo, zato ne boste zgrešili, če si boste z njimi polepšali pisalno ali jedilno mizo.
Plavica
Modrim cvetovom plavice (Centaurea cyanus) v angleščini pravijo tudi Bachelor's Button (samčev gumb, op. p.), to pa zato, ker so jih včasih zaljubljeni samski moški nosili zataknjene v suknjiče. Verjeli so celo, da jim lahko napove srečo v ljubezni, saj naj bi veneča plavica moškemu sporočila, da mu srčna izbranka ne bo vrnila ljubezni. Plavice so tako še do danes ohranile simboliko upanja v ljubezen bile pa so tudi znank celibata, kar niti ni tako presenetljivo, če so jih nosili hrepeneči samski moški, katerih ljubezen ni bila uslišana.
Cikorija
Te nežno modre travniške cvetlice se ni držala simbolika ljubezni, ampak so ji naši predniki pripisovali nekoliko drugačne moči. Cikorija (Cichorium intybus) naj bi spodbujala varčnost in ekonomičnost ter odganjala ovire, ki stojijo na poti do uspeha. Prvi evropski osvajalci Amerike pa so jo nosili pri sebi, ker so verjeli, da jim prinaša srečo.
Mak
Navadnemu maku (Papaver rhoeas) v angleškem jeziku pravijo tudi corn rose ali koruzna vrtnica, saj so njegovi živo rdeči cvetovi kukali iz polj kot najlepše vrtnice. Stari Grki so celo verjeli, da brez makovih rastlin koruza ne bo dobro rasla in bogato obrodila.
Rdeče črni cvetovi so že od nekdaj simbolizirali življenje in smrt, dobro in zlo, svetlobo in temo ter večni počitek, kar se je presenetljivo udejanjilo tudi po drugi svetovni vojni, ko je iz prerešetanih bojišč na območju Flandrije vzklilo na tisoče makov. Preživeli vojaki in civilisti so si to razlagali kot, da se je kri padlih vojakov prelila v rdeče cvetove, in prav zato v Veliki Britaniji makov cvet še danes ostaja spomin na padle v vojnah.
Zlatica
Morda se še spomnite, kako so nas v otroštvu svarili, da so te drobne cvetke strupene in naj jih ne nabiramo. To seveda drži, a te zlatorumene ripeče zlatice (Ranunculus acris) so kljub temu že od nekdaj izredno priljubljene rožice, pa tudi šopki iz njih so nekaj posebnega. Poosebljali naj bi otroštvo in simbolizirali lepe otroške spomine. Zlatice naj bi izražale tudi samozavest in izkazovale bogastvo.
Navadna ivanjščica
Gotovo poznate staro ljudsko izročilo, da število cvetnih listkov na ivanjščici napove srečo v ljubezni. »Ljubi me, ne ljubi me«, so ponavljali naši predniki, ko so trgali listke z ivanjščic v upanju, da jim bo prihodnost s srčnim izbrancem naklonjena.
Navadna ivanjščica (Leucanthemum vulgare) je bila priljubljena že v antiki, njene podobe so našli na številnih izkopaninah Bližnjega Vzhoda. Stari Kelti so verjeli, da se duhovi mrtvorojenih otrok ponovno vrnejo na zemljo v obliki ivanjščic. Če se ti je cvet ivanjščice v sanjah prikazal spomladi, naj bi ti to prineslo srečo, če si o njih sanjal jeseni ali pozimi, pa je bil to znak nesreče.
Marjetica
Marjetica (Bellis perennis) je po eni strani izražala otroško brezskrbnost, nedolžnost, preprostost in ustvarjalnost, po drugi strani pa so ji pripisovali ljubezensko simboliko. Z njo si lahko nekomu sporočil, da ima toliko vrlin kot marjetica cvetnih listov, hkrati pa so naši predniki verjeli, da marjetica prinaša ljubezen, zato so jo nosili zataknjeno za oblačila.
Po ljudskih izročilih naj bi marjetice imele tudi polno skritih moči. Otrokom so pletli cvetne venčke iz marjetic, saj naj bi jih to obvarovalo pred zlobnimi vilami. Če si pred spanjem pod blazino položil korenino marjetice, naj bi se vrnil ljubimec, ki te je zapustil. Še ena presenetljiva vraža pa je bila povezana s tem, da bo tisti, ki spomladi utrga prvo marjetico, ki je pokukala na plan, postal neustavljivo spogledljiv.
Črna detelja
Ni nujno, da ima deteljica štiri peresa, da prinaša srečo. Naši predniki so verjeli, da vsaka črna detelja (Trifolium pratense), tudi vse tiste, ki imajo običajne tri listke, zagotavljajo uspeh, bogastvo in ljubezen ter odganjajo slabo energijo. Druidi so jih častili in verjeli v njihovo magijo, trije listi pa so jim predstavljali magično sožitje zemlje, morja in zraka.
Ljudsko izročilo tudi pravi, da si je za srečo v poslu pametno nadeti črno deteljo, preden podpišeš kakršnokoli finančno pogodbo. Razočarani v ljubezni, pa so si črno deteljo skupaj s koščkom modre svile pripeli na srčno stran prsi, saj naj bi jim pomagala zaceliti strto srce.
Rman
Navadni beli rman (Achillea millefolium) in zlatorumeni rman (Achillea filipendulina) naj bi oba spodbujala zdravljenje. V Homerjevi Ilijadi naj bi junak Ahil rumeni rman uporabljal za zdravljenje ran svojih vojakov. Navadnemu rmanu so pripisovali tudi druge moči, obvaroval naj bi pred zli duhovi, in privabljal prave prijatelje.
Bele cvetove navadnega rmana so pogosto uporabljali tudi kot dekoracijo na porokah, obesili pa so jih tudi nad posteljo mladoporočencev, saj naj bi jima ta rastlina zagotovila sedem let prave ljubezni.
Navadni nageljček
Nageljčki vseh sort so že od nekdaj simbol ljubezni, občudovanja in hvaležnosti, sploh rožnati, kot je navadni nageljček ali navadni klinček (Dianthus carthusianorum), ki ga najdemo tudi na naših travnikih, je izražal čisto ljubezen.
Boraga
Boraga (Borago officinalis) je zaradi svojega peterokrakega cveta v angleščini znana tudi pod imenom zvezdna roža (starflower). Krepila naj bi pogum v človeku, zato so jo ljudje ob izzivih radi nosili v žepu. Ohranilo se je tudi izročilo, da jo je dobro imeti pri sebi, kadar si zdoma, saj naj bi varovala pred napadalci.
Regrat
Za nekatere plevel, za druge specialiteta, za naše prednike pa čudežna rastlina, ki so ji pripisovali veliko čarobnih moči. Regrat (Taraxacum officinale) je simboliziral srečo in uresničenje želja. Če si upihnil regratovo lučko, naj bi se ti uresničilo toliko želja, kolikor je v zrak poneslo semen, po drugi strani pa naj bi semena, ki so ostala na lučki, ponazarjala število let, ki naj bi ti še preostala v življenju. Nekateri so verjeli tudi, da si lahko s pihom regratove lučke ljubljeni osebi na daljavo prenesel sporočilo.
Spominčica
Drobne modre rožice iz družine spominčic (Myosotis) so v angleščini znane pod imenom forget-me-not (ne pozabi me, op. p.) in prav to so izražale, če si nekoga obdaril z njimi. Simbolizirale so preteklost in spomine, z njimi pa si lahko nekomu tudi sporoči, naj ohrani skrivnost, ki si mu jo zaupal.
Vir: The Complete Language of Flowers: A Definitive and Illustrated History, S. Theresa Dietz.