Poleg odlične gostinske ponudbe in izjemne lokacije v osrčju narave se ponaša s sila bogato zgodovinsko preteklostjo.
Prvotno stavbo, obmejno karavlo, je tukaj postavila jugoslovanska vojska (JLA) leta 1976. V njej je bivalo 24 vojakov, tako imenovanih graničarjev, ki so do zob oboroženi varovali bližnji mejni prehod na Ljubelju in mejo Jugoslavije z Avstrijo. Predvsem so skrbeli, da čeznjo ni ušlo preveč takratnih protidržavnih elementov in tihotapcev, ki so švercali robo iz Avstrije.
Ob osamosvojitvi, ko je JLA zaprla in zavzela mejni prehod, so, tako vsaj pravijo lokalne legende, tržiški teritorialci, pripadniki Teritorialne obrambe, prišli prav v to karavlo in se mirno in po domače pogovorili z vojaškim poveljnikom, kapetanom Žiko, ki je sicer kot vojaški oficir v Tržič prišel z juga države, a je postal že napol domačin. Tržiški teritorialci so ga v pogovoru prepričali, da so vojaki JLA mirno in brez uporabe orožja predali mejni prehod slovenskim teritorialcem.
Stare jedilnike vrgla v smeti
V nekdanji obmejni vojašnici že štirinajsto leto ustvarjata svojo kulinarično zgodbo zakonca Mojca in Damjan Štefe, ona po izobrazbi zgodovinarka in on šolan gostinec – kuhar.
Mojca in Damjan Štefe, foto: Blaž Samec
Pred njima je bilo tu od leta 1996 gostišče in športni park Koren s prvim adrenalinskim in pustolovskim parkom v Sloveniji. Štefetova sta s svojim trudom nekdanjo klasično gostilno spremenila v kraj, kjer vsak dan, razen ponedeljka, ko imajo zaprto, diši predvsem po divjačinskih jedeh, jagnjetini, postrveh in okusnih domačih jedeh, še posebno enolončnicah, med katerimi so zelo priljubljene znamenite tržiške bržole, za katere sta nam zaupala recept.