Poznamo Gvinejo, ki je zgolj Gvineja. Včasih pri domačinih slišimo Gvineja Conakry, da jo ločimo od Gvineje Bissau, ki jo predstavljamo danes.
Gvineja Bissau je zahodnoafriška država, ki jo lahko z njenimi 36.125 kvadratnimi kilometri primerjamo z Belgijo in po številu prebivalcev s Slovenijo.
Gre za relativno nižinsko državo, saj najvišji vrh dosega zgolj 262 metrov, in v celoti leži v tropskem pasu, natančneje med 11° in 13° severne geografske širine. Zato je v deželi vroče vse leto, z majhnimi temperaturnimi nihanji in povprečno letno temperaturo 26,3 stopinje Celzija.
V poletnih mesecih imajo monsunsko deževje in visoko vlažnost, v zimskih mesecih pa so dnevi sončni in nebo brez enega samega oblačka. Včasih zapiha harmatan iz Sahare in tedaj zna biti afriško vroče.

Plaža, raj na zemlji, foto: Ivo Mulec
Otok Bolama
Država meji na severu na Senegal ter na jugu in vzhodu na Gvinejo (Conakry). Na zahodu je odprta na Atlantski ocean, v katerem je arhipelag Bijagós, ki ga sestavlja 88 otokov in otočkov, ki se razprostirajo na površini skoraj 13.000 kvadratnih kilometrov v delti rek Geba in Buba.
Otočje je ena od osmih regij dežele in kot administrativna regija je ime dobila po otoku Bolama, kjer je tudi glavno mesto arhipelaga. Na otočju živi približno 30.000 prebivalcev in so glavna turistična destinacija v deželi.

Domačini na otoku Rubane, foto: Ivo Mulec
Poleg tega je pravi raj za tihotapce in Gvineja Bissau velja za vmesno postajo narkotrafikantom, ki drogo tihotapijo iz ...