Izkoristite vsak dan, ko ne dežuje in vam čas dopušča, da pospravite še zadnje pridelke z vrta, njive, kot so buče, morda še zeleni paradižniki, paprike, jajčevci.
Pozorno spremljajte vremensko napoved, kakšne bodo najnižje nočne temperature, da vam pridelki ne zmrznejo. Raje jih poberite kakšen dan prej, zdrave zložite v hladilnik in čim prej porabite, zelene paradižnike zložite v nizko gajbico.
Veliko uslugo si naredimo za uspešno vrtnarjenje v prihodnjem letu, če sproti pospravimo vse suho listje, ki že pada na tla, in liste, ki so propadli na rastlinah v vrtu (radiči, endivije, zelje, črna redkev in podobne).
Če odmrle dele rastlin odstranimo, imajo škodljivci in bolezni veliko manj možnosti, da se ohranijo na našem vrtu, če pa jih pustimo kar tam, jim pravzaprav pomagamo, da prezimijo in počakajo na naslednjo pomlad. Tega prav gotovo nočemo.
Čas je za zimsko kopreno
Naslednje pomembno opravilo je priprava na nizke temperature, prvi sneg, zato pregledamo domače zaloge koprenaste folije, s katero bomo zaščitili solato, radiče, endivijo, morda rukolo, blitvo, špinačo, četudi ste jo ravnokar porezali, saj bo prekrita naprej rasla in jo boste pozimi spet lahko rezali, prav gotovo pa tudi še spomladi.
Naj vas spomnim še na en trik, s katerim si sezono domače solate podaljšate do prvih setev naslednje in še dlje ...