POLETNA OSVEŽITEV

Najlepša kopališča na Dolenjskem, ki jih je vredno obiskati

Na Dolenjskem se nahajajo številna atraktivna kopališča, kjer se je v poletnem času možno osvežiti in zaplavati.
Fotografija: Kostanjevica na Krki, foto: Jošt Gantar
Odpri galerijo
Kostanjevica na Krki, foto: Jošt Gantar

Proste vroče poletne dni je najlepše izkoristiti v objemu narave; nekje ob vodi, v senci dreves, kjer je možno pobegniti pred vsakodnevnimi opravki in mestnim vrvežem. Med poležavanjem na plaži se še kako prileže občasna osvežitev v vodi. Po Sloveniji imamo številna kopališča s kakovostno vodo. Tokrat vam predstavljamo nekatera prikupna kopališča na Dolenjskem, v pokrajini, ki slovi po svojih zidanicah, cvičku, termalnih zdraviliščih ter bogati naravni in kulturni dediščini.

PREBERITE ŠE -> 4 manj znana naravna kopališča v Sloveniji za poletno osvežitev

Kopališči na Kolpi

Kolpa velja za našo najtoplejšo reko, saj se v najbolj vročih poletnih dneh lahko ogreje do celo 28 stopinj Celzija. Njen tok je bolj počasen, ponekod je reka dovolj globoka za plavanje, medtem ko so bolj plitvi predeli idealni za majhne otroke, ki še ne znajo plavati. Po njej se je možno spustiti tudi z raftom ali kanujem.

Sicer pa večji del Kolpe in njene okolice uvrščamo pod Krajinski park Kolpa, ki je bil ustanovljen leta 1998. Ta se ponaša z edinstveno pokrajino, za katero so značilni steljniki, vrtačasto oblikovan kraški svet in velika biotska raznovrstnost. V preteklosti so bili na Kolpi postavljeni številni mlini in žage.

Vinica

Vinica je najjužneje ležeče naselje v Sloveniji, ki se nahaja 20 metrov pred mejnim prehodom. Gre za rojstni kraj našega pesnika in prevajalca Otona Župančiča, njeno ime pa pomeni 'vinska klet'. Nad Vinico se bohoti istoimenski grad, s katerega se odpira čudovit razgled na okolico. Gre za prenovljeno stavbo, ki je bila preurejena v luksuzni hotel.

Po uradnih podatkih naj bi aktualna temperatura Kolpe na tem delu znašala 21 stopinj Celzija, zato je kopanje zaenkrat bolj primerno za bolj pogumne. Ob kopališču je urejen kamp, sicer pa so poleg plavanja obiskovalcem na voljo aktivnosti, kot so spust s kanujem, raftom ali supom, odbojka in balinanje.

Podzemelj

Podzemelj je še eno kopališče, ki omogoča namakanje v Kolpi. Nahaja se severno od Vinice, ob prihodu pa je avto možno parkirati na plačljivem travnatem parkirišču tik ob plaži. Na kopališču senco najdete pod številnimi drevesi, ker pa je v poletnem času na plaži lahko precejšnja gneča, je za zagotovitev najboljšega mesta smiseln prihod v zgodnjih dopoldanskih urah.

V sklopu kopališča je urejen tudi kamp, na voljo pa je pestra gostinska ponudba. Ob vhodu na kopališče se nahaja adrenalinski park, ki je primeren za otroke od 4. leta dalje. Po aktualnih podatkih Kolpa na tem delu dosega 23,5 stopinje Celzija.

Kopališča na Krki

Reka Krka predstavlja osrednji vodotok Dolenjske, kakovost njene vode pa naj bi bila glede na meritve odlična. Ponaša se tudi z izjemno biotsko pestrostjo, saj v njej živijo številne vrste rib, njen okoliš pa nudi zavetje mnogim vrstam ptic. Predstavlja tudi domovanje našima ogroženima sesalcema; bobru in vidri. Krko zaznamuje dediščina mlinov, žag, lesenih mostov in gradov ob njenih brežinah.

Reka je primerna tako za plavanje kot čolnarjenje in ribolov. Uradnih kopališč sicer ni, je pa kopanje v njej dovoljeno povsod, kjer to z opozorilnimi tablami ni posebej prepovedano. Krka ne dosega tako visokih temperatur kot Kolpa, zato je kopanje v njej običajno primerno za bolj vzdržljive.

PREBERITE ŠE -> Kraj, ki mu pravijo slovenske Benetke, in 6 razlogov, zakaj je vreden obiska

Kostanjevica na Krki

Kostanjevici na Krki pravijo tudi dolenjske Benetke. Tukaj je naravno kopališče, v sklopu katerega je urejena Mestna čolnarna z velikim lesenim brodiščem s privezi za čolne, kamor se lahko odpravite po vodna doživetja.

Če se v Kostanjevico odpravite na kopanje, lahko spotoma obiščete še Park skulptur Forma viva, kjer boste lahko na prostem občudovali zanimiva kiparska dela različnih umetnikov. V bližini je tudi Kostanjeviška jama, ki je v poletnih mesecih odprta vsak dan, obiskati pa jo je možno ob 10., 12. 14., 16. in 18. uri.  

Otočec

Kopanje v Krki je možno tudi na Otočcu, ki se nahaja le nekaj minut stran od Novega mesta, znan pa je po svojem gradu Otočec, ki ima status kulturnega spomenika, gre pa tudi za edini vodni grad v Sloveniji. Stoji na enem od otokov reke Krke, v preteklosti pa je bil preurejen v luksuzni hotel in v tej podobi se predstavlja še danes. V njegovem sklopu je urejena grajska restavracija. Okoli gradu so prepredene sprehajalne steze. 

PREBERITE ŠE -> Eno najbolj posebnih naravnih kopališč z zdravilno toplo vodo je v Italiji

Žužemberk, kopališče Loka

Le streljaj stran od gradu Žužemberk se nahaja kopališče Loka, ki prav tako nudi prostor za počitek in možnost osvežitve v Krki. Parkirati je možno na urejenem parkirišču tik ob kopališču in ob gradu Žužemberk ter je brezplačno. Na travnati plaži si je senco možno najti pod eno izmed drevesnih krošenj. V bližini se nahaja tudi simpatična lesena hiška na drevesu, ob obisku kraja pa je seveda obvezen ogled gradu.

Klevevž

Naravna toplica Klevevž sicer ne ponuja veliko možnosti za aktivno plavanje, saj gre za relativno majhen kamnit bazenček, se je pa v njem prijetno namakati. Najdemo ga lahko v bližini Šmarjeških Toplic, nastal pa je, ko je potok Raduha ustvaril sotesko z manjšimi slapovi. Klevevž se ponaša z dokaj konstantno temperaturo skozi vse leto, ki znaša med 21 in 25 stopinj Celzija, zato se je v njem možno namakati tudi v zimskem času.

Če je toplica Klevevž včasih veljala za skriti biser, ki so ga obiskovali le domačini, pa je dandanes zaradi promocije v medijih in na družbenih omrežjih ta že zelo znana in oblegana, zato jo je, če se želite izogniti gneči, smiselno obiskati med tednom. V bližini se nahaja grajski park, ki je del nekdanjega gradu Klevevž iz 13. stoletja, od katerega so danes ostale le še ruševine.

Kočevsko oz. Rudniško jezero

V zadnjih letih je vse bolj priljubljeno tudi kopanje v Kočevskem jezeru, ki se nahaja v Kočevju. Jezero je sicer umetno; oblikovalo se je v 70. letih prejšnjega stoletja v kotlini dnevnega kopa nekdanjega rudnika. Po tem, ko je ta odslužil svojemu namenu, ga je namreč postopoma zalivala voda in oblikovalo se je jezero.

Rudniško jezero se razprostira na 39 hektarjih površine, v globino pa sega tudi do skoraj 40 metrov. Velja za enega najčistejših in najglobljih jezer v Sloveniji, predstavlja pa tudi pomemben habitat za številne rastlinske in živalske vrste. Ob njem namreč gnezdi kar 64 vrst ptic. Okoli jezera je speljana tudi tri kilometre dolga naravoslovno-učna pot. 

PREBERITE ŠE -> V teh pozabljenih krajih Istre se skrivajo najlepši slapovi in kopališča

V zadnjih letih je bila okoli jezera urejena infrastruktura, zaradi katere se Kočevsko jezero po ponudbi vse bolj približuje turistično bolj priljubljenim kopališčem. Poleg tega je možno prespati v tamkajšnjem kampu. Jezero je atraktivna točka tako za plavalce, deskarje, potapljače kot tudi za ribiče.

Preberite še:

V prodaji