IZLET NA GORENJSKO

Ta atraktivna izletniška točka ponuja čudovit razgled daleč naokoli

Sveti Peter nad Begunjami je priljubljena izletniška točka. Na vrhu hriba vas pričakajo idilična cerkvica, koča z domačo hrano in izjemni razgledi.
Fotografija: Sveti Peter nad Begunjami je priljubljen vrh, ki je kot nalašč za družinski izlet. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Sveti Peter nad Begunjami je priljubljen vrh, ki je kot nalašč za družinski izlet. Foto: Shutterstock

V jesenskem času, ko dnevi postajajo vse krajši, listje se obarva v različne odtenke rumene, rdeče in rjave, sonce pa na vsake toliko sramežljivo pokuka izza oblakov, je lovljenje njegovih žarkov še toliko bolj dragoceno. Prosti dan je lahko še toliko lepši, če prijetno združimo s koristnim in se podamo na katerega od hribov, s čimer poskrbimo za nekaj rekreacije, stika z naravo in zasluženega počitka na vrhu.

Na Gorenjskem je med pohodniki še posebej priljubljen Sveti Peter nad Begunjami, ki se bohoti na 839 metrih nadmorske višine in ga je možno obiskati v vseh letnih časih. Do vrha poteka nezahtevna pot, ki je primerna tudi za mlajše otroke in jo lahko prehodimo že v dobre pol ure.

Na vrhu stoji cerkev sv. Petra, ki je bila zgrajena v 16. stoletju in je bila nekoč tudi cilj romarjev. Velja za enega najbolj zanimivih gorenjskih cerkvenih spomenikov. Njen zvonik je bil nekoč prostostoječ, v obdobju baroka pa so ga prizidali k cerkvi. V njeni notranjosti so na ogled freske iz 16. stoletja, katerih avtor je bil t. i. Jernej iz Loke, upodabljajo pa prizore iz legende o sv. Petru. Kamniti baročni oltar izhaja iz leta 1767, dopolnjujejo pa ga leseni kipi.

V Sankaški koči nedaleč stran se lahko okrepčate z domačimi jedmi

Hrib s cerkvijo naj bi bil omenjen že v 14. stoletju, pomembno funkcijo pa je igral v času turških upadov. O morebitnih nevarnostih je bilo prebivalstvo obveščeno s pomočjo ognja, ki so ga zakurili na vrhu, tamkajšnji mežnar pa je z zvonjenjem opozarjal na točo.

Na vrhu hriba se sicer razprostira travnik, na katerem je v suhem vremenu možno posedeti, pobočje pa predstavlja tudi vzletišče za padalce. Od tod se odpira izjemen razgled na dolino in Julijske Alpe, zato se je tukaj prijetno ustaviti in zazreti naokoli.

Če pohod podaljšate še za približno 10 minut in se povzpnete nekoliko višje, boste prispeli do Sankaške koče, ki naj bi bila odprta vse dni v tednu razen ponedeljka in torka. Tam se lahko okrepčate s katero od domačih jedi. Pred kočo je urejena tudi sončna terasa z razgledom, ki seže daleč naokoli. V daljavi lahko med drugim opazite tudi Blejsko jezero.

Vzpon lahko združite z ogledom Muzeja Avsenik

Do vrha vodi več poti, glavni izhodišči pa sta Krpin in Prostovoljno gasilsko društvo Begunje. Vzpon vam bo vzel približno 40 minut časa.

Do izhodišča Krpin boste prispeli, če avtocesto med Ljubljano in Jesenicami zapustite na izvozu Radovljica, nato pa se usmerite proti Begunjam. V Begunjah na glavnem križišču zavijete levo in nadaljujete v smeri proti rekreacijskemu centru Krpin. Po nekaj sto metrih vožnje parkirate na velikem urejenem parkirišču pred navedenim centrom.

PREBERITE ŠE -> Zato je Trst tako dobra izbira za izlet (in kam na najboljšo kavo/kosilo)

Nato nadaljujete peš in se usmerite navzgor po asfaltirani cesti, ki vas vodi preko mostička, ki prečka potok Blatnica, kasneje pa se spremeni v makadamsko cesto. Na označenem križišču izberete levo pot. Cesta postaja vse slabša in na naslednjem križišču zavijete desno. Nato se začne kolovoz nekoliko bolj strmo vzpenjati, še nekoliko višje pa vas iz gozda privede na travnik. Čez nekaj minut boste prispeli do cerkvice.

Vzpon na Svetega Petra je možno združiti z ogledom Muzeja Avsenik, ki se nahaja v neposredni bližini in je v novembru odprt od četrtka do nedelje med 12. in 16. uro. V njem si je možno ogledati zbirko, ki je posvečena znanima ustvarjalcema narodnozabavne glasbe Vilku in Slavku Avseniku, pri čemer posebno mesto zaseda skladba Na golici, ki velja za eno najbolj prepoznavnih polk in eno najbolj predvajanih instrumentalnih skladb na svetu.

Preberite še:

V prodaji