V Postojnski jami tudi letos na ogled žive jaslice
Decembra se bodo po celi Sloveniji odvijali številni dogodki, zaradi katerih bo praznični čas še toliko bolj magičen in poseben. Med bolj odmevnimi so Žive jaslice, družinski spektakel, ki bo potekal v Postojnski jami in se ponaša že s 33-letno tradicijo. Gre za največje žive jaslice v Sloveniji, ki imajo hkrati sloves ene najlepših božičnih uprizoritev na svetu. Prvič so bile te predstavljene že leta 1989 in to je bila prva predstava živih jaslic v Sloveniji.
Žive jaslice si boste lahko ogledali od 25. do 30. decembra, dogajanje bo namreč potekalo vsak dan od 13:30 dalje. Vstopnina, za katero bodo odrasli odšteli 36 evrov, otroci pa nekaj manj, bo vključevala vožnjo z jamskim vlakcem, ogled predstave Žive jaslice, štiri vokalne izvedbe, pet instrumentalnih izvedb, različne točke in splošen ogled jame. V tem času se bo ta naša najbolj obiskana jama odela v številne lučke, zato bodo obiskovalci lahko priča igri svetlobe in barv.
Predstava živih jaslic bo vključevala 18 svetopisemskih prizorov, igralska zasedba pa bo obsegala več kot 100 nastopajočih. V Postojnski jami se bo ob tej priložnosti zvrstilo tudi več izvrstnih slovenskih glasbenikov in vokalistov iz Italije, ki bodo zapeli pesmi, kot sta Ave Maria in Sveta noč. Med izvajalci bodo tudi Raiven, Ivan Defabiani in Urška Kastelic. V predstavo bodo vključene tudi plesne točke.
Edina kraška jama z jamsko železnico
Postojnska jama, ki se nahaja blizu Postojne, slovi kot najbolj obiskana turistična kraška jama v Evropi. Obsega rove, galerije in veličastne dvorane, zaradi česar se uvršča med najbolj slikovite jamske sisteme na svetu. Izoblikovala jo je ponikovalnica reka Pivka, njena največja globina pa znaša 115 metrov. Kljub temu da naj bi bila jama glede na nekatere ohranjene zapise obiskana že v 13. stoletju, je bila ta leta 1818 ponovno odkrita, za kar je bil zaslužen tedanji lokalni vodnik Luka Čeč.
Čeprav skupna dolžina njenih rovov obsega kar 24 kilometrov, je za turistične oglede odprta pet kilometrov dolga pot. Z jamskim vlakcem si je možno ogledati 3,7 kilometra jame. Prav jamska železnica, ki tukaj obratuje že 140 let, je njena posebnost. Postojnska jama je namreč glede na uradne podatke edina kraška jama z jamsko železnico. Leta 1884 so vanjo napeljali še električno razsvetljavo, ki je zamenjala bakle in sveče, ki so jo osvetljevale pred tem.
Temperatura v Postojnski jami se skozi vse leto giblje med osmimi in desetimi stopinjami Celzija. Ena od atrakcij, ki navdušujejo turiste, je 16 metrov visok kapnik, ki so mu nadeli ime Nebotičnik. Seveda ne smemo pozabiti omeniti človeške ribice (Proteus anguinus), ki je njena najbolj prepoznavna jamska živalska vrsta. Ljudje so v preteklosti verjeli, da v jami živi zmaj, človeške ribice pa naj bi bile njegovi mladiči. Postojnska jama je leta 2016 zabeležila zgodovinski dogodek, saj so se iz jajčec prvič v obdobju 200 let izlegli mladički človeških ribic.
PREBERITE ŠE -> Čudoviti božični sejmi, ki bi jih morali obiskati v letošnjem decembru
Zaradi izjemne akustike se v njej občasno odvijajo simfonični koncerti
Poleg človeške ribice sicer v slovenskih kraških jamah prebiva še več kot 150 živalskih vrst. Če želite izvedeti, katere so to in kakšne so njihove značilnosti, si lahko ogledate Vivarij, ki je urejen v enem od rovov Postojnske jame.
Postojnsko jamo si je v dosedanjem času ogledalo že več kot 38 milijonov obiskovalcev z vsega sveta, vsako leto pa ta sprejme približno 500.000 ljudi. Voden ogled, ki je na voljo v štirih jezikih, traja uro in pol. V njeni koncertni dvorani, ki znaša 3000 kubičnih metrov in lahko sprejme do 10.000 ljudi, se zaradi zelo dobrih akustičnih lastnosti občasno odvijajo simfonični orkestri.
Postojnska jama je vsekakor jama, ki bi jo morali obiskati vsaj enkrat v življenju, obisk v tem prazničnem času pa je zaradi posebne okrasitve in pestrega dogajanja še toliko bolj čarobna izkušnja.