Po izobrazbi je umetnostna zgodovinarka, a jo je ljubezen do hortikulture odtegnila proč od muzejev in galerij, tako pa danes pravo umetnost ustvarja na gredah v Slovenski Bistrici in v svoji delavnici, kjer tudi izdeluje šopke in suši cvetje.
Iz ljubiteljskega vrtnarjenja je lani ustanovila znamko Cvetober, ki navdušuje ljubitelje rož, še posebej tiste, ki prisegajo na sezonsko cvetje, prijazno do narave in človeka. Aleksandra namreč goji cvetlice na prostem, brez pesticidov in ogrevanih ter osvetljenih rastlinjakov. Samo narava, sonce, dež in svež zrak ter veliko ljubezni so njen recept za božanske cvetove, ki zrastejo pod njenimi zelenimi prsti.
Kaj vas je navdušilo za vzgojo rezanega cvetja?
Cvetje me zanima že od nekdaj, ko je pred nekaj leti iz ZDA v Evropo prišel trend lokalno pridelanega cvetja, pa me je zamikalo, da tudi sama poskusim vzgojiti cvetlice, ki bi bile videti lepe v šopkih. Kmalu je greda prerasla v njivo, vsako leto sem dodala nove vrste in rož je bilo kar naenkrat preveč, da bi jih porabila sama. Na pobudo družine sem jih začela objavljati na instagramu pod imenom Cvetober in zanimanje za lokalno pridelano cvetje je raslo.
Kdo pa so vaše stranke in kaj največ kupujejo?
Najbolj priljubljeni so sezonski šopki, največkrat jih ljudje kupijo zase ali za darilo. Četrtino cvetja, ki ga vzgojimo, pa prodamo cvetličarjem, predvsem za dogodke in poroke.
Ekološka in lokalna pridelava cvetja je trenutno na takšni točki, kot je bila pred leti ekološka zelenjava. Večini potrošnikov še ne pomeni veliko, čeprav že nekaj časa zelo opozarjamo na nevarnost pesticidov.
Pa Slovenci cenimo rezano cvetje? V tujini, še posebno v Italiji, Franciji in Veliki Britaniji, je nekaj običajnega, da si vsak teden kupiš sveže rože ali z njimi redno obdarjaš bližnje.
V tujini se cvetje dosti bolje prodaja. Prvič zato, ker je tam veliko pogostejša navada, da na obisk prineseš šopek rož, pa tudi da sam sebi dom poživiš s svežim cvetjem. To v Sloveniji ni tako razširjeno. Pri nas ga podarjamo le za rojstni dan. Drugi razlog, da v tujini cvetna industrija bolj cveti, pa je, da tam tudi za dekoracijo na najrazličnejših dogodkih uporabljajo sveže cvetje. Pri nas je rezanega cvetja na dogodkih, z izjemo porok, malo. Ali denimo v restavracijah, če je na mizi en cvet, je veliko, pogosto pa je še ta umeten.
Je za to kriva skopost ali morda dejstvo, da nas obdaja toliko narave in da ima skoraj vsak Slovenec nekje vrtiček, kjer rastejo tudi rože, pa zato nimamo potrebe po rezanem cvetju v vazi?
Bolj se mi zdi, da sta za to krivi slaba ...