SLOVO OD MASTNE KOŽE

To je najboljša kozmetična sestavina za zmanjšanje por in odpravljanje mozoljev

Salicilna kislina je ena izmed najbolj opevanih kozmetičnih sestavin zadnjih let.
Fotografija: Poslovite se od stiskanja mozoljev, salicilna kislina na nežen način ohranja naše pore čiste. Foto: Shotprime Studio/shutterstock
Odpri galerijo
Poslovite se od stiskanja mozoljev, salicilna kislina na nežen način ohranja naše pore čiste. Foto: Shotprime Studio/shutterstock

Ker pomaga odpraviti mozolje in ogrce ter preprečuje njihov nastanek, se je salicilne kisline prijel vzdevek sovražnik aken. A ta kozmetična učinkovina zmore še veliko več kot to in dermatologi jo uporabljajo tudi kot sredstvo za poživitev in pomladitev kože. 

V nadaljevanju preberite, zakaj je to skromno sestavino vredno dodati v svojo lepotno rutino in naj kaj morate biti pazljivi pri njeni uporabi, saj lahko v določenih primerih tudi topično nanašanje povzroči zastrupitev telesa. 

Kaj je salicilna kislina? 

Gotovo ste že slišali za alfa hidroksi kisline (AHA) in beta hidroksi kisline (BHA), ki so zadnje čase priljubljeni dodatki kozmetičnih izdelkov, namenjenih pilingu in eksfoliaciji kože. To pa zato, ker delujejo keratolitično oziroma tako, da pomagajo razgraditi in odstraniti plasti odmrlih kožnih celic, in spodbujajo obnovo povrhnjice. V kozmetiki boste najpogosteje našli glikolno in mlečno kislino (obe iz skupine AHA), predstavnike BHA kislin pa redkeje, saj so dražje od AHA sorodnic. 

Še učinkovitejša od glikolne in mlečne kisline pa je salicilna kislina, ki jo mnogi radi vržejo v koš BHA kislin, čeprav znanstveno gledano to pravzaprav ni, ampak spada med hidroksi kisline v širšem pomenu.  

Dermatologi in kozmetičarke s salicilno kislino naredijo tudi kemični piling obraza. Foto: Thoughtsofjoyce/shutterstock
Dermatologi in kozmetičarke s salicilno kislino naredijo tudi kemični piling obraza. Foto: Thoughtsofjoyce/shutterstock

Kako salicilna kislina deluje? 

Tudi salicilna kislina deluje keratolitično, za razliko od glikolne kisline pa v kožo bolje penetrira že pri nizkih koncentracijah. Odmrle kožne celice odstranjuje tako, da zmehča in razgradi protein keratin, ki jih drži skupaj, ker je topna v olju (AHA kisline so topne v vodi), pa nase veže tudi odvečni sebum, ki ga izločajo naše žleze lojnice. S tem salicilna kislina na nežen način (brez fizičnega stiskanja in drgnjenja), odstrani maščobo in staro kožo – dva ključna krivca, ki mašita naše pore, da v njih nato nastajajo mozolji. 

Poleg tega ta kislina deluje tudi protimikrobno in protivnetno ter na dolgi rok skrbi, da je koža bolj gladka in manj mastna. Če imate torej mastno kožo in se vam pogosto mašijo more ali delajo mozolji, je salicilna kislina lahko odgovor.

A to še ni vse, salicilna kislina ni samo odlično orožje proti mozoljčkom, ker ima v večji koncentraciji moč razgraditi tudi izredno zatrdelo kožo in kožo, ki se zelo lušči, z njo lahko blažimo tudi otiščance in kurja očesa, prhljaj, seboroični dermatitis, virusne bradavice, psoriazo, pilarno keratozo (mozoljčkast videz kurje kože na rokah in nogah) in hiperpigmentacijo. Marsikateri kozmetični izdelek, za katerega od teh dermatoloških stanj, vsebuje salicilno kislino, tudi številni, ki jih v lekarnah dobite brez recepta. 

PREBERITE ŠE -> To je najbolj preizkušena sestavina, ki resnično zavira staranje kože

Kako salicilno kislino vključimo v negovalno rutino? 

Na policah drogerij in lekarn je na voljo ogromno različnih formul, od čistilnih gelov in mil s salicilno kislino, ki jih po umivanju speremo s kože, do losjonov ter serumov s to sestavino, ki jih pustimo na obrazu in tako učinkujejo dalj časa. Koncentracija salicilne kisline v izdelkih brez recepta je največ 2 odstotka, kar je varno tudi za vsakodnevno uporabo. 

Če imate mastno kožo, lahko izdelke s salicilno kislino uporabljate vsak dan, če je vaša koža mešana ali občutljiva, pa salicilno kislino v svojo lepotno rutino dodajajte postopoma. Začnite z enkrat ali dvakrat na teden in nato počasi povečajte pogostost uporabe. To še posebej velja, če ob uporabi občutite nekoliko srbeč ali pekoč občutek – znak, da se mora vaša koža na izdelek privaditi. Neprijetni občutek lahko omilite, če po uporabi salicilne kisline na kožo nanesete hranljivo vlažilno kremo. 

V mislih imejte tudi zlato pravilo vsake vrste nege kože, in sicer, da se čudeži ne zgodijo čez noč. Vsak kozmetični izdelek potrebuje svoj čas, da pokaže rezultate, zato ne bodite neučakani, saj s salicilno kislino ni nič drugače. Vidne spremembe na koži (manj izločanja sebuma, manj mozoljčkov in čiste pore) boste opazili šele po nekaj tednih (lahko tudi mesecih) redne uporabe. 

Če imate opravka le z enim mozoljčkom, lahko salicilno kislino nanj nanesete točkovno, ali pa kupite obliž za mozolje, ki vsebuje salicilno kislino. Foto: Zigres/shutterstock
Če imate opravka le z enim mozoljčkom, lahko salicilno kislino nanj nanesete točkovno, ali pa kupite obliž za mozolje, ki vsebuje salicilno kislino. Foto: Zigres/shutterstock

Ker salicilna kislina kot tudi AHA in BHA kisline našo kožo naredijo bolj občutljivo na UV-žarke, jo pred poškodbami zaradi sonca (in seveda, če želite preprečiti staranje) obvezno zaščitite s kremo z zaščitnim faktorjem. To je pametno narediti tudi pozimi in tudi na oblačne dni, saj sončni žarki takrat vseeno povzročajo škodo na naši koži (verjemite, tudi, kadar niste na prostem, a ste blizu okna). 

Po predpisih dermatologa lahko dobite tudi bolj koncentrirane pripravke s salicilno kislino, v ambulanti ali kozmetičnem salonu pa vam lahko z 20-30-odstotno salicilno kislino naredijo tudi kemični piling, po katerem bo vaša koža bolj gladka in sijoča. A vse te tretmaje je treba izvajati pod strokovnim nadzorom. Salicilna kislina namreč ni povsem nedolžna sestavina, saj lahko povzroča zastrupitev, ki v najhujšem primeru povzroči smrt – več o tem v nadaljevanju. 

PREBERITE ŠE -> To so sestavine, ki jih mora vsebovati dobra krema za roke

Kdaj salicilne kisline ne smemo uporabljati? 

Salicilna kislina je sorodnica aspirina (ki vsebuje acetilsalicilno kislino). V preteklosti je bilo že veliko dokumentiranih primerov zastrupitev in celo smrti zaradi predoziranja aspirina, ki lahko povzroči odpoved ledvic in srca. Nekatere nedavne raziskave pa so pokazale, da lahko tudi topično nanašanje salicilne kisline sproži zastrupitev telesa. 

To se je zgodilo v primerih, ko so ljudje uporabljali kozmetične izdelke z višjo koncentracijo te kisline ali ko so izdelke na kožo nanašali prekomerno ali na večjo površino telesa. Da bi se izognili neželenim učinkom in nevarnostim pri uporabi izdelkov s salicilno kislino, vedno sledite navodilom proizvajalcev in jih ne uporabljajte pogosteje, kot je predpisano ali na predelih, ki so odsvetovani. 

Salicilna kislina se v večji koncentraciji uporablja tudi za zdravljenje bradavic. Foto: Surked/shutterstock
Salicilna kislina se v večji koncentraciji uporablja tudi za zdravljenje bradavic. Foto: Surked/shutterstock

Bodite pozorni tudi na kombiniranje izdelkov, ni namreč pametno, da salicilno kislino vsebujejo tako čistilni gel, ki ga uporabljate, kot tudi serum in krema, ki ju nanesete po umivanju. Na ta način lahko hitro nevedoč povečate koncentracijo kisline v telesu. Ko sestavljate svojo negovalno rutino, torej preučite sestavine. 

Salicilna kislina je lahko ustvarjena v laboratoriju in bo v tem primeru nosila ime »salicylic acid« ali »2-hydroxybenzoic acid« in »salicylate« ter »sodium salicylate«, lahko pa se jo pridobi tudi iz narave – vsebuje jo lubje vrbe in zimzelena rastlina zelenka – zato bodite pozorni tudi na besede »willow bark« in »salix alba« ali »wintergreen«, »gaultheria procumbens« in »methyl salicylate«. 

Z uporabe salicilne kisline nemudoma prenehajte in se posvetujete z zdravnikom, če so se vam pojavili naslednji simptomi: utrujenost, glavobol, slabost, bruhanje, driska, zmedenost, zvenenje ali šumenje v ušesih (tinitus), izguba sluha, težave pri dihanju. Zdravnik bo z odvzemom krvi preveril vsebnost salicilatov v vašem telesu in tako potrdil ali ovrgel možnost zastrupitve s salicilno kislino. 

Čeprav raziskave doslej še niso pokazale, da bi bila salicilna kislina v količinah, dovoljenih v kozmetičnih izdelkih brez recepta, škodljiva za nosečnice, se svetuje previdnost pri uporabi v tem obdobju in prav tako v času dojenja. Izdelkov s salicilno kislino se prav tako izogibajte, če jemljete zdravila proti strjevanju krvi. 

Preberite še:

V prodaji