NEGA

Nega razpokanih ustnic: S temi izdelki in sestavinami boste stanje še poslabšali

Že zdaj pomislimo na preventivo in letos lahko zima mine z zdravimi in negovanimi ustnicami.
Fotografija: Koža na ustnicah je izredno tanka in občutljiva, kar pomeni, da resnično zahteva nekaj dodatne zaščitne plasti. Foto: Shutterstock
Odpri galerijo
Koža na ustnicah je izredno tanka in občutljiva, kar pomeni, da resnično zahteva nekaj dodatne zaščitne plasti. Foto: Shutterstock

Suhe ustnice so pogosta težava, ki največ preglavic povzroča pozimi. In če bi se ji letošnjo zimo radi izognili, je smiselno že zdaj nekaj pozornosti pri negi obraza usmeriti tudi v nego ustnic. Tako bomo preprečili razpokane in suhe ustnice, ki jih potem mnogi skušajo čim hitreje pozdraviti in se tako znajdejo v začaranem krogu, ko ustnice zahtevajo vedno več in več balzama. 

Kriva nista samo veter in mraz 

Zavedati se moramo, da suhe ustnice niso nujno le posledica mraza, vetra ali pomanjkljive nege, temveč problem izhaja iz telesa. Za suhe ustnice je lahko krivo pomanjkanje vitamina B ali železa. Prav tako se težava lahko pojavi, če naše telo ni dovolj hidrirano. Zato je tudi za zdrave ustnice ključna uravnotežena prehrana. Seveda pa so ustnice občutljive in na njihovo stanje lahko vplivajo tudi zunanji dejavniki.

Vsi poznamo najbolj očitne vplive; mraz, veter, suh prostor, a poškodovane ustnice nam lahko zakuha tudi prehlad oziroma zamašen nos. Takrat namreč dihamo skozi usta in tako so preveč izpostavljene vlagi. Enak učinek se zgodi, če jih pretirano ližemo. Slina sicer le začasno olajša neprijetni občutek, a na dolgi rok zagotovo ni prava rešitev. Razpokane ustnice lahko zakrivijo tudi alkohol, slana hrana in kajenje. 

PREBERITE ŠE -> Kaj o nas razkriva oblika ustnic? Več, kot si mislimo na prvi poged 

V tem primeru je dobro, da jih ustrezno negujemo. Nikakor pa ustnic ne grizemo, ližemo ali z zobmi ali nohti trgamo odmrlo kožo. Tudi pilingi, kljub številnim trendom, ki jih zapovedujejo, niso najboljša izbira. Pretirano mehansko odstranjevanje suhe kože lahko le poslabša stanje, opozarjajo dermatologi. Na ustnicah bodo nastale rane in razpoke.

Pomembno je, da ukrepamo takoj, ko naše ustnice postanejo suhe, saj se stanje lahko izredno hitro poslabša, razdražene oziroma razpokane ustnice pa so še bolj vabljive za različne infekcije in hitro se lahko pojavi tudi herpes. Že res, da ta nastane zaradi padca imunskega sistema, a razpokane ustnice so le še dodatno spodbuda, da se hitreje razcveti. 

PREBERITE ŠE -> Strokovnjaki razkrivajo, kako ozdraveti: To niso medicinski čudeži, ta moč se skriva v vseh ljudeh

Sestavine, ki se jih izogibamo

Preden se lotimo ustrezne nege ustnic, je dobro vedeti, katere sestavine jim lahko škodijo. Izogibajmo se kafri (camphor), evkaliptusu, cimetu, citrusom, meti in poprovi meti (vsa ta živila in zelišča lahko zelo razdražijo suhe ustnice), dišavam, lanolinu, mentolu, oksibenzonu in oktinoksatu, fenolu (phenol), propil galatu ter salicilni kislini. Vse te sestavine lahko še poslabšajo stanje suhih ustnic, zato je, če se soočate s težavami, smiselno natančno prebrati, kaj vaš balzam za ustnice vsebuje.

Poškodovane ustnice je treba zdraviti hitro, saj se stanje lahko izredno hitro še poslabša. Foto: Shutterstock
Poškodovane ustnice je treba zdraviti hitro, saj se stanje lahko izredno hitro še poslabša. Foto: Shutterstock

Sestavine, ki jih pozdravljamo

Veliko bolje bo, če se med sestavinami znajdejo ceramidi, dimetikon, olje konopljinih semen, vazelin, karitejevo maslo, titanov dioksid in cinkov oksid; zadnji dve sestavini ustnice ščitita pred UV-žarki. Bodite tudi pozorni, da je balzam za ustnice brez dišav in alergenov.

PREBERITE ŠE -> Strokovnjakinja razkriva: Tako slabo hrano uživamo Slovenci, bodite pozorni na to

Balzam za ustnice nanašajte večkrat dnevno in nujno tudi pred spanjem. Ko se bo stanje popravilo in se boste znebili razpok, balzama ne uporabite tako pogosto, a njegove uporabe vendarle popolnoma ne opustite. Dermatologi priporočajo, da balzam nanesemo, zjutraj, pred spanjem ter preden se odpravimo ven. »Koža na ustnicah je izredno tanka in občutljiva, kar pomeni, da resnično zahteva nekaj dodatne zaščitne plasti. Naše ustnice se sušijo desetkrat hitreje kot preostala koža na obrazu, zato je pomembno, da jih zaščitimo,« pravi ameriška dermatologinja Melissa Piliang.

Če imate hudo poškodovane ustnice, si pred spanjem nanesite debelo plast vazelina.

So pilingi smiselni?

Tako kot za nego obraza tudi pri negi ustnic poznamo mehanske in kemične pilinge. Slednji so zagotovo bolj nežni in primernejši, a pri izbiri sredstva bodite pozorni na sestavine in izberite tiste produkte, ki ne vsebujejo sestavin, ki jih omenjamo zgoraj v članku.

Če pa se odločite za mehanski piling, si mešanico lahko pripravite doma, in sicer iz sladkorja ali kavnih zrnc ter medu, jojobinega, kokosovega ali olivnega olja, karitejevega masla ali vazelina. Z nežno ščetko ustnice izredno previdno podrgnite in mešanico pustite delovati minuto ali dve. Nato masko nežno odstranite. Ko so ustnice osvobojene odmrlih celic, jih namastite z mastnim negovalnim sredstvom. Ta naj vsebuje ustnicam prijazne sestavine, o katerih smo tudi že pisali zgoraj.

Kasneje pilinge uporabljamo čim redkeje. Raje z dosledno nego delujmo preventivno.

Preberite še:

V prodaji